خانه / روش هاي تشخيصي بيماريهاي قلبي / راههای تشخیص بیماری های قلبی

راههای تشخیص بیماری های قلبی

[sbu_post_image]

در حال حاضر میزان مرگ‌و‌میر ناشی از بیماری‌های قلبی با استفاده از تجهیزات مدرن پزشکی بسیار کاهش یافته است…

پزشکان و دانشمندان نیز برای کاهش استرس و هراس بیماران در طول سالیان دراز تلاش می‌کنند تا اقداماتی را جایگزین کنند که برای بیماران راحت‌تر و مقبول‌تر باشد. برای آگاهی بیشتر و پذیرش آسان‌تر با ۶ نوع ابزار کاربردی و مهم در تشخیص بیماری‌های قلبی آشنا می‌شویم:

تشــخیـــص بیـــمــاری هـــای قلـــبی

۱.الکتروکاردیوگراف (ECG)

الکتروکاردیوگرافی یا گرفتن نوار قلبی، نوعی روش سنجش شاخص‌های قلبی در علم پزشکی است در این روش ۲ دست و ۲ پای بیمار را توسط الکترودهایی به دستگاه متصل می‌کنند. در بعضی از بیماران قلبی تغییراتی در این نوار دیده می‌شود که بسیار راه‌گشاست و بی‌نظمی‌های قلبی را به شکل تغییراتی در امواج نوار قلبی نشان می‌دهد. ECG یکی از مهم‌ترین نیازهای پزشکان در تشخیص بیماری یا سلامت یک شخص است و تاکنون هیچ وسیله‌ای نتوانسته جای این وسیله را بگیرد.

۲.اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی همان تست اکوی قلبی نیز نامیده می‌شود. در این تست پزشک ژل مخصوص را روی سینه بیمار می‌ریزد و با استفاده از یک پروپ که روی سینه حرکت می‌دهد، حرکات قلب را روی صفحه مشاهده می‌کند. این روش از روش‌های تشخیص دقیق و در عین حال راحت برای بیماران است.

۳.تست ورزش

تست ورزش حتما باید در مراکز مجهز به سی‌سی‌یو یعنی در بیمارستان انجام گیرد زیرا خطر مرگ ناگهانی و سکته مغزی بسیار زیاد است و دستگاه شوک و داروهای احیای قلبی‌ریوی باید آماده باشد. برخی بیماران در حال استراحت نوار قلبی کاملا طبیعی دارند ولی با شروع فعالیت تغییراتی در این نوار دیده می‌شود. در هر زمان که بیمار احساس کند قادر به ادامه ورزش نیست و دچار علایمی از قبیل درد سینه، تنگی‌نفس مفرط، سرگیجه و سردرد شدید شود یا تغییرات غیرعادی در نوار قلبی به وجود آید، آزمایش سریعا قطع می‌شود.

۴.آنژیوگرافی

بعد از اینکه تنگی رگ توسط تست ورزش تایید شد و در شرح حال بیمار و نوار قلبی او نیز اختلالاتی وجود داشت، اقدام بعد ‌آنژیوگرافی برای تشخیص صحیح ناحیه تنگ شده در رگ است. آنژیوگرافی از طریق سوراخ کردن شریان ران راست و جهش خون از این شریان صورت می‌گیرد. یک سیم راهنما به نام وایرگاید و از طرف دیگر کاتترها که یکی از آنها کاتتر متعلق به کرونر چپ و دیگری متعلق به کرونر راست است، داخل شریان فرستاده می‌شود.

۵.کاتتریسم

آنژیوگرافی جزیی از کاتتریسم است. کاتتریسم در بیماران مبتلا به روماتیسم قلبی، تنگی دریچه میترال، تنگی دریچه آئورت، نارسایی میترال و نارسایی آئورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش از یک کاتتر به نام دم‌خوک استفاده می‌شود. این کاتتر از طریق شریان وارد می‌شود و با آن فشارها را اندازه می‌گیرند. نظیر فشار دهلیز از طریق ریه، فشار بطن چپ از طریق رفتن به داخل بطن چپ، از طریق آئورت و سپس با وصل کردن به پمپ و تزریق ماده حاجب نارسایی میترال مشخص می‌شود و تزریق دیگر نیز بالاتر انجام می‌شود تا نارسایی آئورت در صورت وجود مشخص شود.

۶.هولترمانیتورینگ

برخی بیماران با مشکلات تپش قلب به پزشک مراجعه می‌کنند ولی در هر بار معاینه، علایمی از تپش قلبی دیده نمی‌شود. برای تشخیص این مشکل دستگاهی به سینه بیمار نصب می‌شود تا بتوان ضربانات و فشارخون فرد را طی ۴۸ ساعت ذخیره و ثبت کرد. این اطلاعات برای تشخیص ناهنجاری‌های پدید آمده در طول فعالیت روزانه و دیگر شرایط استفاده می‌شود. بعد از ۴۸ ساعت این دستگاه به کامپیوتر متصل می‌شود و علایم بی‌نظمی قلبی را در طول ۴۸ ساعت گذشته نشان می‌دهد.

منبع:سیمرغ

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*