رابطه وزن و فشار خون

فشار خون افراد چاق بیشتر از فشار خون افراد لاغر است. چون افراد چاق برای سوزاندن کالری های اضافی باید کار سخت تری انجام دهند. همچنین افراد چاق مایلند نمک بیشتری مصرف کنند. از طرفی چون افراد چاق نسبت به هورمون انسولین- که به قند خون مربوط می شود- مقاومند، ممکن است فشار خون شان بالا رود، گرچه دلیل این امر هنوز به طور کامل روشن نشده است. فشار خون افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر از افرادی است که وزن آن ها طبیعی است، اما چون پزشکان و پرستاران برای اندازه گیری فشار خون افراد چاق از همان فشار سنج معمولی و همگانی استفاده می کنند، بالا بودن فشار خون این افراد ممکن است مربوط به استفاده از این گونه فشار سنج های خون  باشد. برای جلوگیری از بروز اشتباه در انازه گیری فشار خون، پزشکان باید برای افراد چاق بازوبندهای بزرگتر استفاده کنند. حتی زمانی که فشار خون به طور اشتباهی بالاتر از فشار خون شخص ثبت می شود، باز هم یک ارتباط منطقی بین وزن و فشارخون وجود دارد.

فشار خون و تشخیص اضافه وزن

تشخیص اضافه وزن شما، بر اساس وزن واقعی تان ممکن نیست، چرا که افراد بلند قد وزن بیشتری نسبت به افراد کوتاه قد دارند؛ بنابراین پزشکان برای تشخیص چاقی از ضریب توده ی بدنی استفاده می کنند. برای محاسبه ی ضریب توده ی بدنی، وزن بر حسب کیلوگرم را بر مربع قد بر حسب متر تقسیم می کنند. اگر ضریب توده ی بدنی شخص ۳۰ یا بیشتر از ۳۰ باشد آن شخص چاق محسوب می شود؛ اما اگر ضریب توده ی بدنی شخصی بین ۲۵ و ۳۰ باشد آن شخص کمی اضافه وزن دارد. تحقیقات آماری نشان داده است که تغییر فشار خون با وزن افراد در حدود یک میلی متر در هر کیلوگرم است وقتی وزن شما اضافه می شود، میزان وزنی که در شما زیاد می شود راهنمایی خوبی برای میزان فشار خونی است که افزایش می یابد. اگر وزن شما کم شود، فشار خون تان پایین می آید، به حدی که می توان آن را از راه فرمول یاد شده محاسبه کرد.

ارتباط بین وزن بدن و فشار خون پیچیده تر از آن است که در ابتدا تصور می شود. این ارتباط ممکن است به آثار مهم بعضی هورمون ها، و همچنین توانایی بدن در استفاده از نمک مربوط باشد. از دیدگاه علمی، کاهش وزن، یک روش بسیار مؤثر در کاهش فشار خون می باشد.

از علل چاقی و اضافه وزن کم تحرکی است که کم تحرکی عامل ابتلا و تشدید فشار خون است یعنی فعالیت بدنی، فشار خون را تنظیم می کند و موجب می شود بافت ها به طور متناسب از اکسیژن بهره مند شوند.

چاقی و اضافه وزن و دیابت ارتباط مستقیمی با بیماری فشار خون دارند؛ دیابت موجب خراب شدن جداره عروق می شود که خطرناک است در نتیجه مرگ و میر را افزایش می دهد.

وقتی فشار بالا می‌رود برداشت بافت‌ها از اکسیژن کم می شود و وقتی بافت‌ها اکسیژن کمتری دریافت کنند زودتر پیر می‌شوند در نتیجه فرد در سن ۴۰ سالگی با سکته دار فانی را وداع می گوید.

از مسائل مهم در کنترل فشار خون در افراد با وزن بالا ، تغذیه است یعنی تغذیه متعادل می‌تواند در امکان کاهش ابتلا به فشار خون موثر باشد یعنی حداقل پنج واحد میوه و سبزی در روز در رژیم غذایی داشته باشیم و همچنین از روغن‌های مایع برای طبخ غذا استفاده کنید.

برای مطالعه ” درمان فشار خون بالا ” کلیک کنید .

منبع: کتاب فشار خون