درمان دارویی فشار خون

براساس بررسی های معتبر روی درمان دارویی فشار خون با داروهای ضد فشار خون و مقایسه ی آن با درمان با شبه داروها، امروزه، می دانیم که اگر فشار خون شخص به طور مداوم و در تمام سال ها ۹۰/۱۶۰ میلی متر جیوه و یا بیشتر باشد، درمان دارویی فشار خون لازم است. فشار خون دیاستولیک (مینیمم) ۲۵% افراد، ۹۰ میلی متر جیوه و یا بیشتر است. گرچه میزان استرس در اندازه گیری فشار خون مؤثر بوده و در اندازه گیری مجدد، فشار خون بسیاری از افراد پایین تر خواهد بود؛ بنابراین هیچ درمان دارویی فشار خون در مورد این افراد لازم نیست. اگر سطح فشار خون در اندازه گیری مجدد پایین نیاید –یعنی همان ۹۰ میلی متر جیوه و یا بیشتر باشد- ممکن است درمان دارویی فشار خون لازم باشد. اگر فشار خون دیاستولیک (مینیمم) شما زیر ۹۰ میلی متر جیوه باشد؛ اما فشار خون سیستولیک (ماکزیمم) بالای ۱۶۰ میلی متر جیوه باشد، شما مبتلا به بیماری فشار خون سیستولیک ایزوله یا ISH هستید. این وضعیت به ندرت در افراد زیر ۶۰ سال مشاهده می شود؛ اما ۲۰ تا ۳۰ درصد افراد بالای ۸۰ سال به این بیماری فشار خون مبتلا هستند. پژوهش های اخیر نشان داده اند که درمان دارویی فشار خون در پایین آوردن فشار سیستولیک بسیار مؤثر بوده و از بروز سکته قلبی و مغزی پیشگیری می کند.. اگر ما همه انواع بیماری فشار خون را در افراد بالای ۶۰ سال مورد بررسی قرار دهیم، در حدود ۴۰-۳۵ درصد از مردان و زنان انگلستان بر اساس بالا بودن فشار خون سیستولیک یا بالا بودن فشار خون دیاستولیک باید مورد ارزیابی قرار گیرد. به هر حال افرادی که مصرف نمک آنها پایین تر از حد معمول است، از این درصد کاسته می شود.

پژوهش ها نشان می دهند که سطح فشار خون ۱۰-۷ میلیون نفر در انگلستان بالا است. عوامل اقتصادی- اجتماعی در این میان نقش مهمی دارند. احتمال می رود افرادی که در مناطق فقیر نشین انگلستان زندگی می کنند، فشار خون بالاتری نسبت به افرادی که در مناطق مرفه زندگی می کنند، دارند. مسلم است که پیشگیری از بیماری های قلبی و سکته در مناطق شمال و شمال غربی انگلستان و اسکاتلند، بیشتر از مناطق جنوب شرقی انگلستان است. گرچه درصدی از میزان ابتلا به این بیماری ها به مصرف دخانیات بستگی دارد.

در بعضی موارد که فشار خون فقط کمی بالاتر از حد طبیعی است، در اندازه گیری مجدد، فشار خون پایین تر خواهد بود. تخمین زده می شود که ۱۵-۱۰ درصد افراد بالغ که فشار خون بالایی دارند، نیاز به درمان دارویی فشار خون دارند. این تخمین نشان می دهد که درصد بسیار کمی از این افراد ۲۰-۳۰ ساله هستند؛ اما در حدود نیمی از این افراد بالای ۷۰ سال هستند، بنابراین بیماری فشار خون، شایع ترین بیماری مزمن غیرعفونی در جهان غرب است. در حدود ۵۰ میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا و مشابه همین تعداد در کشورهای اتحادیه ی اروپا، مبتلا به فشار خون بوده و نیاز به درمان دارویی فشار خون دارند. شیوع بیماری فشار خون در انگلستان بیشتر از فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و یونان است؛ اما شیوع این بیماری در کشورهای سوئد و دانمارک به اندازه انگلستان است. به هر حال، هم در آمریکا و هم در انگلستان؛ شیوع بیماری فشار خون در افراد نژاد آفریقایی بیشتر است. دلیل این امر روشن نیست، اما ممکن است بالا بودن فشار خون در نژاد آفریقایی به علت مصرف نمک بیشتر و تمایل بدن آنها به حفظ نمک باشد.

داروهای فشار خون

اصلی ترین داروهای کنترل فشار خون بالا عبارت هستند از:

– داروهای ادرارآور تیازیدی در درمان فشار خون

این دسته از درمان دارویی فشار خون که داروهای مُدر نیز نامیده می شوند، به کلیه ها کمک می کنند که سدیم و آب را دفع کند تا حجم خون کاهش یابد. معمولاً این دسته از داروها اولین انتخاب دارویی در درمان فشار خون بالا هستند.

– مهار کننده های گیرنده بتا در درمان فشار خون

این دسته از داروها، بار کاری قلب را کاهش می دهند و رگ های خونی شما را باز می کنند و باعث می شوند قلب شما ضربان آهسته تری داشته باشد و فشار کمتری بر خون پمپاژ شده وارد کند. زمانی که این دسته از داروها در ترکیبی با داروهای دیورتیک تیازیدی تجویز می شوند بیشترین تاثیر را در کنترل فشار خون دارند.

– مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتنسین در درمان فشار خون

این دسته از درمان دارویی فشار خون به بهبود وضعیت عروق خونی کمک می کنند و این کار را از طریق مهار تشکیل ماده ای می کنند که باعث تنگ شدن عروق خونی می شود. مهارکننده های ACE در درمان فشار خون بالا در افراد مبتلا به بیماری قلب و عروق، نارسایی قلبی و یا نارسایی کلیوی بسیار موثر هستند. همچون داروهای بتابلوکر، این دسته از داروها نیز در صورت تجویز همراه با داروهای دیورتیک تیازیدی موثرتر عمل می کنند.

– مهارکننده های رنین در درمان فشار خون

رنین آنزیمی است که توسط کلیه ها تولید می شود و منجر به افزایش فشار خون می شود. این دارو از طریق کاهش توانایی عملکرد رنین در فرآیند افزایش فشار خون عمل می کند.

زمانی که فشار خون شما تحت کنترل قرار می گیرد پزشک روزانه یک آسپیرین تجویز می کند تا ریسک نارسایی های قلب و عروق را کاهش دهد.

برای مطالعه ” درمان فشار خون بالا ” کلیک کنید .

منبع: کتاب فشار خون