درد عضلانی قلب

بیماری ماهیچه های قلب است که در آن عضله قلب قادر نیست عمل پمپ کردن خون رابه خوبی انجام دهد. گاهی هم ضربان قلب دچار اشکال شده و ضربانهای نامنظم یا آریتمی در قلب وجود دارد. درد عضلانی قلب ممکن است سریعا پیشرفت کرده و بدتر شود و علت عمده ای برای پیوند قلب است . درد عضلانی قلب اغلب در جوانها دیده می شود .

بیماری زمینه ای شریان كرونری كه باعث درد عضلانی قلب شده باید با كنترل عوامل خطرساز موجود درمان شود. این موارد شامل فشار خون بالا، مصرف سیگار، سطح بالای كلسترول خون و اضافه وزن می باشد. در صورتیكه پزشك دارویی را برای كاهش فشار خون تجویز كرده باید طبق دستور مصرف شود. توصیه های لازم در مورد چگونگی كنترل وزن، سطح كلسترول خون و فشار خون باید انجام شود. پزشك میتواند برای ترك سیگار نیز به بیمار كمك كند.

اگر درد عضلانی قلب كمتر از 30 ثانیه طول بكشد یا طی یك تنفس عمیق، نوشیدن یك لیوان آب، یا تغییر وضعیت ایجاد شود، تقریباً به صورت قطعی می توان گفت درد عضلانی قلب نیست و نباید توجه كرد. ولی درد طول كشیده، دردی كه با استراحت كاهش پیدا نمی كند و با سایر علائم همراه است می تواند علامت یك حمله قلبی باشد.

نشانه های درد عضلانی قلب

قلب یک اندام بزرگ و مهم ماهیچه ای است و هرگاه ماهیچه بزرگ قلب و رگ های غذا دهنده آن دچار مشکلی شوند علائم درد عضلانی قلب در قسمت های مختلفی از بدن نمایان می شود. شناخت و توجه به علایم درد عضله قلب می تواند افراد را در پیشگیری از بروز مشکلات حاد قلبی یاری دهد.

  • درد عضلانی قلب و درد قفسه سینه

درد عضلانی قلب كوبنده یا فشارنده در ناحیه پشت جناغ سینه احساس می شود و ممكن است به گردن، دستها، پشت و یا شكم هم انتشار یابد. آنژین صدری اغلب هنگام كارهای بدنی یا فشارهای روحی و روانی كه فعالیت قلب افزایش پیدا می كند، بروز می نماید و معمولاٌ با استراحت یا مصرف نیتروگلیسرین زیرزبانی تسكین می یابد. اگر درد عضلانی قلب با استراحت یا چندین دقیقه پس از مصرف قرص زیر زبانی بهبود نیافت و به ویژه اگر همراه با تنگی نفس، تهوع و تعرق شدید بود، ممكن است نشانه انفاركتوس قلبی باشد.

البته به یاد داشته باشید كه دردهای قفسه سینه فقط نشانه درد عضلانی قلب نیستند و ممكن است مثلاٌ در اثر بیماری های گوارشی یا ریوی نیز پدید آیند.

  • درد عضلانی قلب و تنگی نفس

احساس تنگی نفس می تواند از نشانه های بیماری كرونری قلب باشد گرجه در بسیاری از بیماری های تنفسی و... نیز این حالت پدید می آید.

  • درد عضلانی قلب و تپش قلب

در این وضعیت، فرد به طور ناراحت كننده ای ضربان قلب خود را احساس می كند. تپش قلب در حالت های اضطرابی و برخی بیماری های دیگر قلبی نیز ممكن است پدید آید.

  • درد عضلانی قلب و خیر یا ادم

در مراحل پیشرفته تر بیماری قلبی (نارسایی قلب) كه كاركرد پمپ اشكال پیدا می كند، مایع موجود در بافت های بدن (به ویژه بخشهای پایینی بدن مثل قوزك پاها) به طور كامل تخلیه نمی شود و در زیر جلد انباشته می گردد. البته خیر یا ادم در نتیجه بیماری های واریسی پاها، بیماری كبد، اختلالات كلیوی و... نیز ممكن است پدید آید.

فرد مبتلا به درد عضلانی قلب می تواند ورزش كند. مهم است كه با پزشك در مورد برنامه ورزش همكاری كنید. ورزش می تواند سطح فعالیتهای بدون درد را افزایش دهد، استرس را كاهش دهد و خونرسانی قلب را بهبود بخشیده و به كنترل وزن كمك كند. فرد مبتلا به درد قلبی باید برنامه ورزش را تنها با توصیه پزشك آغاز كند. بسیاری پزشكان به بیماران مبتلا به درد عضلانی قلب توصیه می كنند به تدریج به فعالیت بدنی بپردازند، مثلاً با 5 دقیقه پیاده روی در روز شروع كنند و در عرض هفته ها و ماههای آتی به 30 دقیقه تا یك ساعت برسانند. ایده این مورد افزایش تدریجی و مداوم به جای فعالیت شدید ناگهانی است.

برای آشنایی با " درمان بیماری های عضله قلب " بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: البرز. سبزینه گرگان. محکم. صدا و سیمای کرمان

theme