خانه / کسترول خون / داروهای کنترل کلسترول

داروهای کنترل کلسترول

درباره ی هورمون درمانی: مؤسسه ملی بهداشت و برنامه ملی آموزش کلسترول، جایگزین کردن هورمون به جای داروهای کاهش کلسترول خون را توصیه نمی کنند.

داروهای کنترل کلسترول- استاتین ها

در صورتی که روش های کنترل کلسترول بی اثر یا ناکافی باشند ممکن است به استفاده ازداروی استاتین برای کنترل کلسترول نیاز داشته باشید. داروی استاتین ها برای کنترل کلسترول در سال ۱۹۸۷ ساخته شدند و امروزه ۱۲ میلیون آمریکایی نوعی از آنها را مصرف می کنند. استاتین ها داروهای بسیار مؤثری برای کاهش و کنترل کلسترول هستند و بر افزایش کلسترول خوب (HDL) هم تا حدودی اثر می کنند و مقدار کلسترول تری گلیسرید خون را کاهش می دهند. این داروهای کنترل کلسترول از راه مهار آنزیمی به نام HMG-CoA ریدوکتاز که سرعت تولید کلسترول خون به وسیله کبد را کنترل می کند عمل می کنند و نیز توانایی کبد را، برای برداشتن کلسترول بد (LDL) از خون افزایش می دهند و می توانند از رسیدن بیماری به مرحله ای که عمل جراحی بای پس قلب لازم شود، جلوگیری کنند. در میان گروهی از بیماران که در آنها کاشت استنت (Stent) انجام می شود در افرادی که داروی استاتین برای کنترل کلسترول مصرف می کنند، احتمال بروز عارضه مهم قلبی نسبت به سایرین ۵۰ درصد کمتر است.

نام انواع استاتین ها در جدول زیر ذکر شده است:

نام تجارتی دارو

نوع استاتین

لسکول

لیپتور

مواکور

پراکواکول- لیپوستات

زوکور

لیپوبای

فلوواستاتین

آتورواستاتین

لوواستاتین

پراواستاتین

سیمواستاتین

سِریواستاتین

در هنگام تصمیم گیری برای تجویز یا عدم تجویز داروی استاتین برای کنترل کلسترول به طور معمول مقدار LDL و HDL در نظر گرفته می شود. دکتر نورمن ساراچک، متخصص قلب و عروق معتقد است که برای تجویز داروی کنترل کلسترول استاتین باید مقدار HDL کمتر از ۴۰ و مقدار LDL بیشتر از ۱۰۰ باشد. او اظهار می دارد که رژیم غذایی کلسترول را به میزان ۱۵ تا ۲۰ درصد و استاتین ها آن را به مقدار ۴۵ درصد کاهش دهند. دکتر ساراچک می گوید استاتین ها احتمال سکته مغزی و حمله قلبی را کم می کنند، هر چند قیمت آنها زیاد است.

عوارض داروهای کنترل کلسترول – استاتین ها

بر طبق نظر دکتر ساراچک عوارض استاتین ها کم است و ممکن است در یک نفر از هر ۱۰۰ بیمار ایجاد شود. وی به محض بروز عارضه جانبی، تجویز استاتین را قطع می کند. شایع ترین عارضه داروهای استاتین برای کنترل کلسترول، درد عضلانی است. در هنگام تجویز داروی استاتین، باید مقدار آنزیم های کبدی را به طور دوره ای اندازه گیری کرد. معمولاً استاتین ها همراه با شام خورده می شوند چون قسمت اعظم کلسترول شب ها به وسیله کبد ساخته می شود. ۴ تا ۶ هفته طول می کشد تا داروهای استاتین برای کنترل کلسترول به طور کامل اثر کند. پس از ۶ تا ۸ هفته، مقدار کلسترول LDL اندازه گیری می شود و پزشک مقدار داروی کنترل کلسترول را بر اساس نتیجه آزمایش تنظیم می کند. داروهای استاتین برای کنترل کلسترول به ندرت عارضه ایجاد می کنند. شایع ترین عوارض این داروهای کنترل کلسترول عبارتند از ناراحتی معده، نفخ، اسهال، یبوست، درد یا قولنج شکم، عوارض دیگری که گاهی ناشی از مصرف این داروی کنترل کلسترول ایجاد می شوند عبارتند از: بثورات جلدی، تهوع، گیجی، سردرد، سوزش سردل، تاری دید یا تغییرات چشایی. به طور معمول شدت این عوارض، کم تا متوسط است و بعد از آنکه بدن خود را با آن وفق داد، بر طرف می شوند. با وجود این در صورت قهوه ای شدن ادرار یا بروز درد عضلانی و یا ضعف پس از مصرف این داروی کنترل کلسترول ، بلافاصله با پزشک معالج خود تماس بگیرید. التهاب کبدی عارضه ای جدی است و به این دلیل باید قبل از شروع استاتین ها، ۶ هفته بعد از درمان با آنها و ۱۲ هفته بعد مقدار آنزیم های کبدی اندازه گیری شود. مشکل دیگر استفاده از استاتین ها برای کنترل کلسترول ، قیمت بالای آنهاست.

استاتین ها را می توان در یک دوز مصرف کرد. استاتین ها را نباید همراه با آب گریپ فروت مصرف کرد؛ زیرا ترکیبی در این آب میوه وجود دارد که از جذب این داروی کنترل کلسترول جلوگیری می کند. آب گریپ فورت باید حداقل دو ساعت قبل یا بعد از خوردن استاتین برای کنترل کلسترول خورده شود. استاتین ها در تمام سنین برای کاهش کلسترول مؤثر واقع می شوند. افرادی که مقدار زیادی نوشیدنی الکلی می خورند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری کبدی، که یکی از عوارض جانبی استاتین هاست، قرار دارند.

روش مصرف داروهای کنترل کلسترول

ویتامین E به طور گسترده برای کاهش خطر بروز بیماری قلبی، مصرف می شود؛ زیرا آنتی اکسیدانی پر قدرت است. مصرف تؤام ویتامین E با استاتین داروی کنترل کلسترول باعث می شود که این داروها نتوانند به خوبی اثر کنند. داروهای کنترل کلسترول تجویز شده به دقت، بر اساس نتایج آزمایش ها تنظیم می شوند واگر مثلاً پزشک مصرف یک قرص در هنگام شام را تجویز کرده به این معنی است که باید حتماً در همان زمان خورده شود. قرار دادن داروها بر روی میز یا یک جعبه کوچک قرص (در هنگام مسافرت) شما را در به یاد آوردن مصرف به موقع داروهای کنترل کلسترول کمک خواهد کرد.

برای مطالعه کلیک کنید :

– رژیم غذایی بیماران کلسترولی

– کلسترول خوب و بد 

– کاهش کلسترول خون با تغذیه

– درمان دارویی کلسترول

– غذاهای کاهش دهنده کلسترول خون

منبع: کتاب چربی خون