خانه / تصویر / جراحی تعویض دریچه قلب

جراحی تعویض دریچه قلب

عمل جراحی تعویض دریچه قلب از بیش از ۴۵ سال قبل انجام می شود و در مواردی که نتوان با عمل جراحی والوولوپلاستی مشکل دریچه ای بیمار قلبی را حل کرد به کار می رود. امروزه مهندسی شیمی بر این عقیده است که آینده دریچه های مصنوعی قلب در اختیار مهندسی بافت قرار دارد. دو نوع اصلی دریچه های مصنوعی عبارتند از نوع مکانیکی و نوبیوپروستتیک (بافتی). اولین بار در سال ۱۹۵۲، دریچه ی مکانیکی مورد استفاده قرار گرفته در جراحی تعویض دریچه قلب که به شکل توپ و حلقه بود. در اواسط دهه ی ۶۰ میلادی نوع جدید دریچه ی مکانیکی که به شکل یک صفحه خم شونده طراحی شده بود روی کار آمد و در جراحی تعویض دریچه قلب مورد استفاده قرار گرفت . این نوع دریچه دارای یک صفحه پلیمری بود که به وسیله ی دو بست در محل نگهداری می شد. در سال ۱۹۷۹ دریچه مکانیکی جدیدی برای استفاده در جراحی تعویض دریچه قلب ساخته شد که دریچه دو برگچه ای نام گرفت و از دو برگچه نیم حلقوی تشکیل می شد. مواد تشکیل دهنده اکثر دریچه های مکانیکی کنونی از آلیاژهای فولاد ضد زنگ، آلیاژهای مولیبدن، کربن پیرولیتیک، سیلیکون، تفلون پلی استر (داکرون) هستند.

عوارض جراحی تعویض دریچه قلب

مزیت اصلی دریچه های مکانیکی مورد استفاده در جراحی تعویض دریچه قلب ، استحکام و مقاومت زیاد آنها و مشکل اصلی آنها احتمال لخته شدن خون و در نتیجه ایجاد حمله قلبی یا سکته مغزی است. از این رو برای پیشگیری از این عوارض جراحی تعویض دریچه قلب باید بیمار به طور طولانی از داروهای ضد لخته (مثل وارفارین) استفاده کند. بهتر است دریچه های مکانیکی برای جراحی تعویض دریچه قلب در بیماران جوان مورد استفاده قرار گیرند. زیرا به طور معمول می توان آنها را در تمام مدت عمر بیمار به کار گرفت.

دریچه های بیوپروستتیک (بافتی) برای جراحی تعویض دریچه قلب یا از نوع انسانی هستند و یا از نوع حیوانی. این نوع دریچه ها نیاز به استفاده دراز مدت از داروهای ضد انعقاد خون ندارند، از همودینامیک بهتری برخوردار هستند، به سلول های خونی آسیب نمی رسانند و مشکلات ساختاری انواع مکانیکی را به همراه ندارند. دریچه های انسانی مورد استفاده برای جراحی تعویض دریچه قلب به دو نوع هوموگرافت (پیوند هم جنس) و اتوگرافت (پیوند خودی) تقسیم می شوند. دریچه های نوع هوموگرافت دریچه هایی هستند که از انسان دیگری (پس از مرگ وی) گرفته می شوند و دریچه های نوع اتوگرافت به دریچه هایی گفته می شود که از قسمت دیگری از بدن بیمار گرفته می شوند. احتمال رد پیوند دریچه های هوموگرافت بعد از جراحی تعویض دریچه قلب کم است و نیاز به استفاده از درمان مضعف ایمنی وجود ندارد. متداول ترین عمل پیوند و جراحی تعویض دریچه قلب ،دریچه اتوگرافت، پیوند دریچه ی آئورت است که در آن دریچه سرخرگ ریوی بیمار را به دریچه ی آئورت وی پیوند می زنند و معمولاً از یک دریچه ی هوموگرافت برای قرار دادن آن به جای دریچه ی سرخرگ ریوی برداشته شده استفاده می شود. دریچه های حیوانی مورد استفاده در جراحی تعویض دریچه قلب اغلب در هنگام فرآوری تجاری (تهیه کنسرو) گوشت گاو یا خوک به دست می آیند. از بافت دریچه ی قلب خوک و بافت پریکارد گاور بیثش از همه استفاده می شود. دریچه ی خوکی استحکام زیادی دارد و معمولاً به مدت ۱۰ تا ۱۵ سال به خوبی بعد از جراحی تعویض دریچه قلب عمل می کند. شایع ترین علت عدم موفقیت دریچه های بیوپروستتیک بعد از جراحی تعویض دریچه قلب ، سفت شدن بافت آنها در اثر رسوب کلسیم است. از آنجا که متابولیسم کلسیم در افراد جوانتربیشتر است، دریچه های بیوپروستیک، در افراد مسن تر به مدت طولانی تری باقی می مانند. این نوع دریچه ها همزمان با رشد بدن رشد می کنند.

نکته: بهترین نوع دریچه های پیوندی قلب، دریچه های اتوگرافت (تهیه شده از قسمت دیگری از بدن بیمار) هستند.

برای جراحی تعویض دریچه قلب باید عمل جراحی باز قلب انجام شود. طی عمل جراحی تعویض دریچه قلب به طور موقت، قلب را متوقف و از ماشین قلب- ریه استفاده می کنند. پس از عمل جراحی تعویض دریچه قلب بیمار ۷ تا ۱۴ روز در بیمارستان بستری می شود.

بعد از جراحی تعویض دریچه قلب

ممکن است پس جراحی تعویض دریچه قلب ، بهبود دریچه شما ماه‌ها طول بکشد، چون تا استخوان جناغ دوباره جوش بخورد و قلبتان خودش را تطبیق دهد، ماه‌ها زمان لازم است. پزشک انجام فعالیت جسمانی را به شما توصیه خواهد کرد و ممکن است یک برنامه بازتوانی قلبی را برای شما پیشنهاد کند. ممکن است بعد از ۱ تا ۴ ماه از جراحی تعویض دریچه قلب بتوانید به سرکارتان برگردید. زمان بازگشت به کار به نیازهای جسمانی شغل شما وابسته است. اگر دریچه مکانیکی داشته باشید، ممکن است لازم باشد که از داروهای ضد انعقاد مثل وارفارین استفاده نمایید.

برخی از افراد که دارای دریچه‌های مکانیکی هستند، ممکن است گاهی یک صدای کلیک مانند را در سینه خودشان بشنوند. این صدای کلیک مانند، صدای کار کردن دریچه جدید بعد از جراحی تعویض دریچه قلب است. این صدا کاملا طبیعی است و حتی استدلال می‌شود که دال بر درست کارکردن دریچه است.

عمل ترمیم یا جراحی تعویض دریچه قلب با موفقیت همراه است. نارسایی دریچه جدید، امر نادری است، اما اگر علایم نارسایی دریچه (علایمی که قبلاً شرح داده شدند) را احساس کردید، بلافاصله به پزشکتان اطلاع دهید. همچنین باید گوش به زنگ علایم عفونت مانند تب، ضعف، دردسینه و تنگی نفس نیز باشید. ممکن است اندوکاردیت عفونی، همانطوریکه دریچه‌های طبیعی را درگیر می‌کند، دریچه‌های مصنوعی را نیز درگیر سازد.

برای مطالعه مطلب مورد نظر کلیک کنید :

عمل تعویض دریچه قلب

تعویض دریچه قلب

درمان تنگی دریچه آئورت

منبع : راهنمای پزشکی خانواده – سکته قلبی و انواع بیماریهای قلب و عروق