خانه / انواع بيماريهاي قلبي / آريتمي ها (ضربان نامنظم قلب و نبض) / تپش قلب و بیماری های تیروئیدی بعد از زایمان

تپش قلب و بیماری های تیروئیدی بعد از زایمان

تپش‌تند قلب، اضطراب، کاهش بدون توجیه وزن، افزایش حساسیت به گرما، خستگی، لرزش‌، بی ‌خوابی از نشانه‌هایی است که به طور مشخص، یک تا چهار ماه پس از زایمان بروز می‌کنند و مدت یک تا سه ماه طول می‌کشند.

تیروئیدیت پس‌ از زایمان

تیروئیدیت پس‌از زایمان، غالبا چند ‌هفته تا چند ‌ماه به ‌طول می‌انجامد. ممکن ‌است تشخیص تیروئیدیت پس‌ از زایمان دشوار باشد، زیرا غالباً نشانه‌های بیماری را به اشتباه به استرس ناشی ‌از ولادت نوزاد و نابسامانی‌های خلفی بعد‌ از زایمان نسبت می‌دهند. در بسیاری از زنانی که دچار تیروئیدیت پس از زایمان می‌شوند، ظرف ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از شروع نشانه‌ها، عملکرد تیروئید به حد طبیعی باز می‌گردد اما در بعضی زنان که تیروئیدیت پس از زایمان را تجربه می‌کنند، عوارض دائمی به‌وجود می‌آید و به کم‌ کاری تیروئید مبتلا می‌شوند. در این حالت، غده‌ی تیروئید، بعضی ‌از هورمون‌های مهم را به ‌مقدار کافی تولید نمی‌‌کند.

در ابتلا به تیروئیدیت پس ‌از زایمان، ممکن ‌است دو مرحله تجربه شود. به این معنا که التهاب و آزاد شدن هورمون تیروئید ممکن ‌است ابتدا سبب بروز شناسه‌ها و نشانه‌‌های خفیف مشابه با آن چیزی شود که در پر کاری تیروئید دیده می‌شود.

تپش قلب و تشخیص تیروئیدیت پس از زایمان

در صورت وجود شناسه‌ و نشانه‌های تیروئیدیت پس ‌از زایمان، پزشک نحوه‌ی کار غده‌ی‌ تیروئید را بررسی می کند. برای این کار از آزمایش‌خون برای اندازه‌گیری میزان هورمون محرک تیروئید (TSH) و میزان هورمون تیروئید ‌(تیروکسین) استفاده می شود.
در ‌صورت وجود تیروئیدیت پس‌ از زایمان، باید بیمار از نظر احتمال ایجاد کم‌کاری تیروئید تحت نظر قرار گرفته و سالانه آزمایش تیروئید انجام دهد.

بسیاری از زنانی که دچار تیروئیدیت پس ‌از زایمان می‌شوند، در مرحله‌ی‌ پرکاری یا کم‌کاری تیروئید هستند که این حالت به درمان نیاز ندارد اما باید نحوه‌ی‌ عملکرد تیروئید هر ۴ تا ۸ هفته با آزمایش خون پایش شود.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*