تشریح نوار قلب

برای تشریح نوار قلبی و خواندن یک ریتم قلبی، مساله‌ی مهم توجه به تمام اجزا، امواج، قطعات و فواصل موجود بر روی نوار ریتم، قبل از قضاوت در مورد آن، می‌باشد. جهت جلوگیری از سردرگمی، شما می‌بایست یک توالی منطقی را در ذهن خود ترسیم، و در مواجهه با هر ریتم قلبی، از آن توالی پیروی کنید.

از آنجایی که نوار قلب یک نوع بررسی وضعیت الکتریکی یا انقباضی قلب است. این آزمایش می‌تواند اختلالات هدایتی و عضلانی قلب را بخوبی نشان دهد.

نوار قلب طبیعی از چندین موج ، قطعه و ترکیب ایجاد می‌شود.

هر دوره قلبی در تفسیر نوار قلب از یک موج P شروع می‌شود و تا موج P بعدی ادامه دارد. P یک موج نسبتا کوچک است که انقباض دهلیز را نشان می‌دهد.

بعد از مکثی کوتاه ترکیب QRS به چشم می‌خورد که گویی خط نوار قلب حرکتی سریع به سمت پایین ، بالا و دو مرتبه به سمت پایین داشته است. این ترکیب در اثر انقباض بطنها ایجاد می‌شود و در نهایت پس از مکثی بلندتر موج T مشاهده می‌شود که پر شدن ناگهانی بطنها را نشان می‌دهد.

نوار قلب یا ECG یک آزمایش ساده و بسیار با ارزش است که در برخی موارد حتی می تواند تنها راه تشخیص نهایی باشد.

هر چند یک نوار قلب طبیعی نمی تواند تایید کننده عدم وجود بیماری قلبی باشد. به عنوان مثال اگر شما دچار بیماری آریتمی قلبی گذرا شده باشید، در این بیماری قلب فقط در حد چند ثانیه دچار بی نظمی می شود و دوباره به حالت طبیعی بر می گردد و در حالت طبیعی نوار قلبی کاملا طبیعی است. همچنین برخی حملات قلبی گذرا مثل آنژین قلبی نیز اثری از خود به جا نمی گذارند حال آن که ممکن است بعدا به حملات قلبی خطرناک مثل انفارکتوس تبدیل شوند.

علاوه براین، نوار قلب ممکن است نشان دهد که آیا شما در گذشته یک حمله قلبی داشته‌اید یا خیر؟ چرا که بافت آسیب دیده عضله قلبی، ایمپالس الکتریکی را مانند بافت‌های سالم از خود عبور نمی‌دهد. نوار قلب تقریباً نشان می‌دهد که آسیب در کجای بطن قلب صورت گرفته است. اغلب نوار قلب ممکن است یک حمله قلبی قدیمی را نشان دهد که شما حتی از وقوع آن هم خبر نداشته‌اید. همچنین اگر در طول گرفتن نوار قلب، دچار حمله قلبی باشید، ممکن است نوار قلب آن را نشان دهد.

آشنایی با نحوه تشخیص بیماری های قلبی در مرکز نوار قلب (کلیک کنید)

منبع: ندای علوم تجربی. پزشک خانه شما