تشخیص نوار قلب

علائم بيماری قلبی از مهم ترين ابزارهای تشخيص در تعيين نوع بيماری قلبی هر فرد مي باشد و متخصص قلب با تکيه به شرح حال دقيق از روش هاي تشخيصي مکمل استفاده مي کند.
پزشک متخصص قلب و عروق، با نگاه کردن، گوش کردن توسط گوشی پزشکی، سنجش فشار خون با فشارسنج و جویا شدن از وضعیت جسمانی گذشته و حال شما و همچنین در صورت لزوم شرح حال دیگر اعضای خانواده از لحاظ سلامت و مشکلات احتمالی را شامل بوده و انجام می‌گیرد. سپس بر اساس همین اطلاعات تصمیم میگیرد که از کاربرد تشخیصی نوار قلب استفاده کند یا خیر.
روشهای تشخیص بسیار پیشرفته نیز هم اکنون برای تشخیص تکمیلی بیماریهای قلبی در اختیار می‌باشد. با این وجود، شرح حال دارای اهمیت ویژه بوده و در تشخیص اولیه بیماری قلبی همچنین تشخیص نیاز به نوار قلبی بسیار مفید و موثر است.

با نوار قلب تا حدودی از خون رسانی قلب، بیماری عضله قلب، تغییرات یونی در بدن و تاثیر داروهای قلبی مطلع می‌شویم. گرفتن نوار قلب یک آزمایش ضروری بوده و تکمیل کننده معاینه بیمار است.

در صورتي که فرد در حالت استراحت بصورت ناگهاني دچار تپش قلب شده و پس از چند دقيقه طپش قلب بصورت خودبخود و دفعتا قطع شود احتمالا آريتمی قلبی وجود داشته است. در اين موارد گرفتن نبض و شمارش ضربان قلب در تشخيص علت طپش قلب بسيار کمک کننده است. در صورتي که امکان مراجعه فوري به مرکز پزشکي و ثبت الکتروگرام قلب در هنگام طپش وجود داشته باشد تشخيص آريتمي قلبي بسيار آسان مي شود. ممکن است فرد گاها دچار احساس ريزي داخل قفسه سينه و يا احساس يک ضربان قوي نمايد. در اين موارد ممکن است يک ضربان نابجاي قلبي(PVC ،PAC ) وجود داشته باشد.

اين ضربان هاي نابجا براحتي توسط نوار قلب(در صورت وجود در هنگام ثبت نوار) قابل تشخيص مي باشند. حملات تپش قلب در مبتلايان به اختلالات قلبي نظير نارسايي قلب و يا مشکلات دريچه اي مطرح کننده آريتمي هايي از قبيلAF ، فلوتر دهليزي و يا تاکي کاردي بطني بوده و با توجه به عوارض مهم اين آريتمي ها بررسي دقيق و درمان مناسب الزامي است.

در صورتي که در هنگام حملات طپش قلب امکان معاينه و يا ثبت الکتروگرام قلبی یا نوار قلب نباشد يکي از روش هاي تشخيص هولتر مونيتورينگ قلب مي باشد; توسط اين روش امکان ثبت نوار قلب براي 24 تا 48 ساعت وجود داشته و در صورتي که حملات طپش قلب فراوان باشد(مثلا روزي يک بار) امکان ثبت الکتروگرام در هنگام طپش قلب وجود دارد. گاها شک باليني پزشک به آريتمي زياد بوده و در صورت تمايل بيمار به برطرف شدن آريتمي مطالعه الکتروفيزيولوژی و در صورت القا آريتمي adlation توصيه مي شود.

در تشخیص با نوار قلب، با استفاده از الکترودهایی که روی قفسه سینه و اندامها قرار می‌گیرد،گزارشی از فعالیت الکتریکی قلب ثبت می‌شود.

مقاله کاربردهای نوار قلب (کلیک کنید.)

منبع: وبلاگ قلب. خبر البرز

theme