خانه / درمان هاي بيماريهاي قلبي / بهداشت دهان و قلب

بهداشت دهان و قلب

میان مسواک کردن دندان ها و خطر ابتلا به بیماری قلبی‌ ارتباط معنی داری وجود دارد.

مطالعه جدیدی نشان داد که  نه تنها باید درباره جرم دندان و بیماری ناخوشایند لثه نگران باشید بلکه اگر دندان های خود را دو بار در روز مسواک نزنید، بیشتر مستعد بیماری های قلبی هستید.

افراد با بهداشت ضعیف دندان در مقایسه با افرادی که دو مرتبه در روز مسواک می زنند ۷۰ درصد خطر بیماری قلبی در آنها افزایش می یابد.

در این تحقیق مشخص می شود که داشتن بهداشت بد دندان می تواند منجر به مشکلاتی از جمله التهاب لثه شود و نیز منجر به مسدود شدن سرخرگ ها شود.

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که دندا‌ن‌های خود را مسواک نمی‌زنند تا ۲ بار بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند.

محققان انگلیسی با مطالعه روی ۱۲ هزار فرد بزرگسال دریافتند، افرادی با بهداشت ضعیف دهان و دندان تا ۷۰ درصد بیشتر در معرض خطر بیماری‌های قلبی هستند در حالی که افرادی که روزانه ۲ بار دندان‌هایشان را می‌‌شویند کمتر دچار بیماری قلبی می‌شوند.

افراد مبتلا به بیماری‌های لثه احتمال بیشتری دارد تا به مشکلات قلبی و دیابت مبتلا شوند چرا که میزان التهاب در بدن آنها بالاتر است. التهاب دهان و لثه‌ها نقش مهمی در ایجاد لخته‌های خونی دارد.

به گفته محققان کالج سلطنتی لندن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در کسانی که مسواک نمی‌زنند و دچار مشکلات لثه هستند و سیگار هم می‌کشند از ۷۰ به ۱۳۵ درصد افزایش می‌یابد. از میان ۱۱ هزار و ۶۶۹ فردی که تحت مطالعه بودند ۵۵۵ نفر مبتلا به بیماری‌های قلبی یا سایر بیماری‌های کرونری بودند که این تاثیر مسواک زدن منظم را بسیار برجسته کرده است.

بیماری‌های لثه و دهانی دندانی عفونت بافت دهان و اطراف دندان است و بیشتر در کسانی رخ می‌دهد که به طور منظم مسواک نمی‌زنند.

همچنین در این تحقیقات مشخص شد ۶۲ درصد از شرکت‌کنندگان به طور منظم و هر ۶ ماه به دندانپزشک مراجعه می‌کنند و ۷۱ درصدشان حداقل ۲ بار در روز مسواک می‌زنند.

مدارک و مقالات مرتبط بیماری دندانها با بیماری قلبی:

بر طبق مقاله ای که انجمن قلب آمریکا ارائه کرده است ۶۷۵ نفر از مردم حتی نمی دانستند دارای بیماری قلبی هستند و افرادی که دارای فشارخون بالا هستند سطح باکتریها در داخل دهانشان بالاتر است و اینها بیشتر دچار آترواسکلروزیس می شوند .

در مواقعی که چربی خون بالا رفته و ایجاد پلاک در داخل عروق می کند ، فرد دچار حمله قلبی و سکته می شود و این پلاک با پلاک دندانی هیچ ارتباطی ندارد.

۱- متخصصین میکروبیولوژی ( ۲۸   سپتامبر ۲۰۰۲ در کشور سانتیاگو ) می گویند مسواک زدن مناسب و نخ کشیدن دندان بیشتر از آنکه لبخند بر لبهای شما بنشاند از بیماریهای قلبی پیشگیری می نماید .

۲- محققین از دانشکده پزشکی بوستون می گویند : عفونتهای میکروبی علت بیماریهای پریودونتال است که این توسط باکتری به نام prophy romanos gingios که شایعترین باکتری در سنین بالای چهل سال می باشد . تجمع این باکتری در داخل دهان از سنین ۱۲ الی ۱۳ ساله است .

همچنین بعضی از مطالعات ارتباط بین بیماریهای دندان و لثه و بیماریهای بیماریهای قلبی – عروقی ، دیابت و چاقی را نشان میدهد .

ممکن است سخت شدن عروق منجر به التهاب لثه و Gingivitis شود . متخصصین می دانند که باکتری از داخل دهان به سیستم گردش خونی که در میان بافت لثه است می رود . این باکتریها مانند باکتریهایی است که در پلاکهای داخل عروقی است . باکتریهای دهان به پلاکهای سیستم گردش خون می چسبند و در شکل گیری پلاکهای داخل عروقی و لخته شدن خون مشارکت می نمایند .

این سئوال مطرح است که آیا بیماریهای پریودونتال ،‌التهابات لثه یا دیگر مشکلات دندانی مثل پریکورنیت (وقتی بافت لثه اطراف دندانهای آسیا عفونی و متورم می شود)‌ علت حمله های قلبی است؟

محققین می گویند : ارتباط دقیقی بین بیماریهای بیماریهای قلبی و عروقی و بیماری پریودونتال  وجود دارد اما واضح نیست . بیماریهای پریودونتال طبیعتاً دلیل بیماری قلبی نیست اما ارتباط این دو بیماری هنوز هم مهم است .

مطالعات نشان داده ۲۵٪ افرادی که بیماری لثه دارند بیماری قلبی هم دارند  و این مسئله بیشتر در مردان زیر ۵۰ سال شایع  است .

محققین می گویند : افرادی که نگران بیماری قلبی هستند باید توجه بیشتری به ریسک فاکتورها نمایند (عواملی که فرد را بیشتر مستعد ابتلا می کند) یعنی فقط مسواک زدن برای پیشگیری از بیماریهای پریودونتال  و قلبی کافی نیست بلکه باید از سیگار کشیدن و خوردن غذاهای خیلی چرب صرفه نظر نمود.

منبع: دکتر قلب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*