بعد از پیوند قلب

بلافاصله پس از عمل جراحی پیوند قلب به شما داروهای ویژه ای خورانده می شود که به آنهاimmunosuppressantمی گویند.بدون این داروهابدن شما بلافاصله تشخیص خواهد دادکه جسمی خارجی در آن جای گرفته وخود را آماده برای حمله،یا عدم پذیرش،یا رد این جسم خارجی که قلب جدید شماست خواهد نمود. این دارو های  فرونشاننده و مصونیت ساز،این مردودسازی یا ((وازنی))را از اثر می اندازد و نیروی دستگاه ایمن سازی بدن شمارا تقلیل می دهد .(دستگاه ایمن سازی بدن انسان وجود دارد و بدن را در برابر حمله های ویروس ها و باکتری ه محافظت می نماید).در هر حال ،این داروهای فرونشاننده مدافعات بدن شمارا در برابرعفونت تقلیل خواهد داد.
احتمال بسیار زیاد وجود دارد که ظرف ماههای اولیه پس از عمل جراحی پیوند قلب،وازنی قلب توسط بدن شما صورت پذیرد.به همین منظور مقدار قابل  ملاحظه ای از داروهای فوق به شما می خورانند.تنها ظرف همین مدت است که خطر عفونت در اوج است و پزشکان حد اکثرکوشش خد را به عمل خواهند آورد.

بعد از عمل پیوند چه دارو هایی به بیمار داده خواهد شد؟

پس از آنکه عمل پیوند قلب انجام شد دارو های فروشاننده به کلیه بیماران داده خواهد شد.دارو های دیگری نیز ممکن است به بیمار ورانده شود.
Immunosuressants
احتمال دارد که به کلیه بیماران پیوند قلب یک یا دو نوع از دارو های فرونشاننده زیر داده شود:
Cyclosporine.azathioprine.prednisolone
معمولا هنگامی که شما به اطاق عمل برده شدید،داروی اول(cyclosporine)به شماخورانده می شودوچه بسا این کار در حین عمل جراحی تکرار گردد.به هرحال،این دارو فرونشانده راشماباید تاآخرین لحظات حیات خود مصرف نمائید.
Cyclosporin
از اوائل دهه ۱۹۸۰میلادی به بعد این دارو در بهبود بیمارانی که بر روی آنان عمل پیوند قلب انجام شده و عمل آنان موفقیت آمیز بوده وسهم بسیلر موثری داشته است.این دارو بصورت کپسول یا شربت ،معمولادوبار در روزبه بیماران داده می شود.نوع دیگری که آن را نئورال(Neoral)می نامند این روزها رواج بسیار یافته و چه بسا ممکن است جایگزین فرمول های قبلی گردد.اثرات داروی cyclosporinبرروی کلیه بیماران ،بطور کلی نامساعد بوده است. بنابر این باید با آگاهی ودقت بسیار به بیماران داده شود.تاثیرات جانبی ومشهود این دارو عبارت است از :رشد یا رویش زیاده از حد موهای صورت و بدن.اثردیگرآن ضخیم کردن لثه هاو ناسورشدن آنهاست.

Azathioprine
این دارو ،تولید گلبول های سفید در مغز استخوان هاد را تقلیل می دهد.معمولا در زمانی که این دارو مصرف می شود همواره گلبول های سفید را اندازه گیری یاشمارش می کنندتاتعداد آن هارامتعادل نگاه دارند.تاثیر بدی که این دارو دارد این است که ممکن است زیادتر از حد لازم سبب کم شدن تولید گلبول های سفیدبوسیله مغز استخوان  ها شود و این،خود خطر عفونیت یاخونریزی را به شدت افزایش می دهد.
Prednisolonc
امکان دارد که بعضی از بیماران پس از عمل پیوند ،مقدارقابل ملاحظه ای از این داروی استرویدی داده شود . افرادی که از داروی (پردنی سولون) استفاده می کنند تمایل به اضافه شدن وزن پیدا می کنند واین حالت ،بویژه در چهره آنان به چشم می خورد. ادامه درمان بااسترویدهامی تواند به ضعیف شدن استخوان ها و کاهش شفایابی نسوج بدن منتهی گردد.مقدار مصرف این دارو معمولا در هفته های اول تقلیل می یابدوبعضی از بیماران می توانند پس از گذشت شش یا دوازده ماه مصرف آن را متوقف کنند.
دارو های دیگر
هنگام پیوند زدن قلب و پس از آن ،معمولا به بیمار آنتی بیوتیک داده خواهد شد و چنانچه اثراتی از عفونت به چشم بخورد،این کار ادامه پیدا خواهد نمود.
دارو هایی که فشار خون را پائین می آورند
ترکیب دو داروی ((سیکلوسپورین))واسترویدهامعمولا فشار خون را در بعضی از بیماران افزایش می دهد.در این گونه بیماران احتیاج به این دارند که از دارو های پائین آورنده فشار خون استفاده کنند.
داروهای مدّر
گرایش به عدم دفع مایعات از بدن یکی دیگر از مشکلات است.به همین جهت در بعضی موارد به بیمار (water tablets)داده می شود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*