بزرگی عضله قلب

بزرگی عضله قلب یكی از بیماری‌هایی است كه به افزایش غیرطبیعی اندازه این عضو حیاتی بدن انسان گفته شده و با مشكلات قلبی ـ عروقی دیگری نیز همراه است.

علل بزرگی عضله قلب

بزرگی اندازه قلب 2 نوع است:

نوع اول ضخیم شدن عضلات قلب در اثر بار اضافی كه به قلب وارد می‌شود ایجاد می‌شود؛ این حالت از بزرگی عضله قلب معمولا دیواره حفره‌های اصلی قلب به اسم بطن‌ها را درگیر می‌كند.

نوع دوم بزرگی عضله قلب در نتیجه افزایش اندازه داخلی یكی از حفره‌های قلب روی می‌دهد (دیلاتاسیون)؛ این بزرگی بسته به علت ایجاد آن ممكن است در یك، دو، یا همه حفره‌های قلبی رخ دهد.

عوارض بزرگی عضله قلب

به جز بزرگی عضله قلب در ورزشكاران كه یك امر طبیعی و حتی مفید در نظر گرفته می‌شود، در بقیه‌ موارد، بزرگ شدن عضله قلب موجب بروز اثرات سوء روی سلامت می‌شود.

مشكلاتی كه در اثر بزرگی عضله قلب ایجاد می‌شود شامل موارد زیر است:

اگرچه دیواره قلب ممكن است ضخیم شده باشد اما این ضخیم شدن عضلات قلب به معنای این نیست كه كار پمپ خون بهتر صورت می‌گیرد. این قلب‌ها دیواره ضخیم یا حفره‌های بزرگ قادر نیستند كه كار پمپ خون را به خوبی انجام دهند. از آنجا كه هم‌زمان با ضخیم‌شدگی عضلات، عروق خونی قلب به اندازه كافی زیاد نمی‌شود، پس شانس حملات قلبی در این افراد بیشتر است.

علایم بزرگی عضله قلب

بعضی مواقع هنگامی كه میزان بزرگی عضله قلب خفیف باشد، هیچ علامتی در بیماران دیده نمی‌شود اما اگر بیماران علامت‌دار شوند، علایم به‌صورت زیر خواهد بود:

  • نفس نفس زدن یا كم‌آوردن در هنگام ورزش و فعالیت‌های بدنی
  • احساس فشار یا درد روی قفسه سینه
  • تپش قلب (قلب سریع می‌زند و یا در قفسه سینه جست و خیز می‌كند)
  • تورم در ناحیه مچ پاها و ساق پاها
  • سرگیجه یا احساس سبكی سر
  • از دست دادن هوشیاری

در بزرگی عضله قلب خفیف این علایم، فقط هنگام ورزش‌ یا فعالیت شدید ایجاد می‌شوند اما در حالت شدید‌تر حتی هنگام استراحت هم این علایم به‌وجود می‌آید. البته بسیاری از بیماری‌های قلبی و ریوی دیگر هم می‌توانند این علایم را ایجاد كنند و این علایم برای بزرگی عضله قلب اختصاصی نیستند.

درمان بزرگی عضله قلب

از آنجایی كه بزرگی عضله قلب شانس مرگ و میر را زیاد می‌كند و موجب می‌شود كه كیفیت زندگی بیماران اختلال پیدا كند، درمان بزرگی عضله قلب به‌شدت توصیه می‌شود.

درمان بزرگی عضله قلب هر چه زودتر شروع شود، از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌كند و به بهبود علایم بزرگی عضله قلب كمك می‌كند. حتی اگر بزرگی عضله قلب به‌طور اتفاقی و قبل از بروز علایم كشف شود هم باید درمان از همان موقع شروع شود.
اگر شما هرگونه علایم قلبی دارید كه در فعالیت یا استراحت ایجاد می‌شود، هرچه سریع‌تر به پزشك مراجعه كنید. علایم مهمی كه می‌تواند برای شما هشداردهنده باشند، همان‌هایی هستند كه در قسمت علایم بیماری ذكر كردیم. این علایم ممكن است نشانه‌ای از بزرگی عضله قلب باشند كه درمان هرچه سریع‌تر را طلب می‌كنند. توصیه دیگر ما این است كه اگر یكی از افراد خانواده شما دچار بزرگی عضله قلب به‌صورت ژنتیكی است، حتما برای كنترل قلب خود به پزشك مراجعه كنید. در این موارد انجام یك عكس ساده قفسه سینه و گرفتن نوار قلب می‌تواند خیال شما را از وجود این بیماری راحت كند. حتی ممكن است در این موارد اكوكاردیوگرافی هم لازم باشد. تصمیم‌گیری در این موارد را به پزشك متخصص قلب و عروق واگذار كنید.

بهترین راه درمان بزرگی عضله قلب، از بین بردن بیماری‌های زمینه‌ای موجود است (مثل كنترل فشارخون.) علاوه بر آن، یك‌سری درمان‌های دارویی هم برای بهبود علایم وجود دارد: مثلا داروهای مدر برای خارج‌كردن مایع اضافی بدن یا دیگوكسین برای تقویت پمپاژ قلب و ... هم وجود دارند كه آنها را پزشك مربوطه طبق صلاحدید تجویز می‌كند.‌ پس شما در انتخاب درمان دخالت نكنید و سر خود هیچ‌گونه دارویی (حتی داروهای گیاهی) را مصرف نكنید.

برای آشنایی با " درمان بیماری های عضله قلب و کاردیومیوپاتی ها" بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: ویستا. شیعه نیوز

theme