خانه / انواع بيماريهاي قلبي / سکته قلبی / انفارکتوس در نوار قلب

انفارکتوس در نوار قلب

یکی از علائم سکته قلبی و انفارکتوس قلبی شروع درد قفسه سینه است که این درد قفسه سینه می‌تواند متنوع باشد و گاه به شکل درد زیر جناق سینه یا ریشه گردن و دست‌ها بویژه دست چپ و گاهی همزمان در هر دو دست و کتف و شانه بروز می‌کند. در مواردی که فرد دچار سکته قلبی می‌شود ، درد ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و گستره درد ممکن است به صورت سنگینی یا خنجری یا احساس فشردگی در قفسه سینه خود را نشان دهد.
این دردها معمولا با سایر علائمی همچون تعریق شدید و احساس سردی در تمام نقاط بدن که ناشی از تحریک قوه سمپاتیک است ، همراه می‌باشد. در این موارد همچنین افراد دچار احساس ترس، نگرانی و بی‌قراری، تپش قلب و افت فشار خون و گاه نیز افزایش فشار خون می‌شوند.
متاسفانه در بعضی افراد همچون دیابتی‌ها، سالمندان، افرادی که دارای سابقه طولانی مدت فشار خون هستند، افرادی که اعتیاد شدید دارند، خانم‌های خیلی چاق و سیگاری‌های حرفه‌ای درد ناشی از سکته احساس نمی‌شود.
بزرگ‌ترین خطر بی‌توجهی به سکته قلبی و علائم آن، مرگ است و در غیر این صورت فرد دچار نارسایی قلبی، تنگی تنفس، خستگی زودرس و علائم نارسایی قلبی همچون ورم پا و تندی ضربان قلب در هنگام فعالیت و استراحت می‌شود. اغلب موارد علائم این سکته‌ها و انفارکتوس قلبی با بیماری گاستریت یا التهاب معده اشتباه گرفته می‌شود که این امر بسیار خطرناک است زیرا در این موارد این علائم نشان‌دهنده انفارکتوس قلب است که بیمار بلافاصله باید به مرکز درمانی مراجعه کرده تا منطقه سکته رد شود.

اقدامات درمانی انفارکتوس قلبی

اقدامات درمانى فوريتى در انفارکتوس قلبی حياتى است زيرا در حدود نيمى از افرادى که قربانى سکته قلبى یا انفارکتوس قلبی مى‌شوند یکی از این اقدامات که تشخیص انفارکتوس قلبی را نیز آسان تر می کند نوار قلب است. در اولين ساعات بعد از حمله مى‌ميرند. اگر دچار درد قفسهٔ سينه شديد هرچه زودتر در جستجوى کمک‌هاى پزشکى باشيد. علت اصلى تأخير در درمان انکار دلالت داشتن علائم بر يک شرايط تهديدکننده حيات توسط بيمار است. اگر در اين شرايط قرار گرفتيد آرامش خود را حفظ کنيد و از يک‌نفر بخواهيد شما را فوراً به بخش اورژانس يک بيمارستان ببرد. سعى کنيد آرام باشيد، هرگونه فعاليت بدنى درد را افزايش مى‌دهد و خطر بيشترى ايجاد مى‌کند. اگر شخص ديگرى مى‌تواند شما را به بيمارستان برساند، سعى نکنيد خود شما رانندگى کنيد. در حالى‌که خود را متقاعد مى‌کنيد که دچار حمله قلبى نشده‌ايد جستجوى کمک را به تأخير نيندازيد. انکار کار دشوار و وقت‌گيرى نيست. اگر قلب قربانى ايستاد، احياء قلبى ريوى اغلب مى‌تواند زندگى بيمار را تا رسيدن آمبولانس و دسترسى به درمان‌هاى پزشکى حفظ کند. سعى کنيد خود اقدام به احياء قلبى ريوى نکنيد مگر آنکه در مورد روش انجام آن آموزش ديده باشيد.

آشنایی با درمان انفارکتوس قلبی (کلیک کنید)

منبع: آفتاب. پزشکان ایران. وزارت بهداشت. سرشت

theme