اندازه گیری فشار خون در خانه

اندازه گیری فشار خون در خانه می تواند مکمل ارزشمندی برای اندازه گیری های پزشک در مطب باشد ولی نمی تواند جای اندازه گیری پزشک را بگیرد. اندازه گیری فشار خون در خانه سریع است و درد ندارد. استرس، ورزش زیاد و حتی نوشیدن الکل در شب قبل از روزی که برای ویزیت وقت  گرفته اید، می تواند فشار خون تان را بالا ببرد. از این رو تشخیص اینکه فشار خون بالای غیر طبیعی شما در مطب واقعاً نشان دهنده ی فشار خون معمول تان در طی هفته هست یا خیر، دشوار است. به همین جهت اغلب به بیماران مبتلا به فشار خون بالا توصیه می شود که خودشان فشار خون خود را در خانه اندازه گیری کرده و آن را کنترل کنند. اندازه گیری فشار خون در خانه به خصوص برای آن هایی که به خاطر ترس از روپوش سفید فشار خون شان بالا می رود و کسانی که فشار خون بالای ناپایدار دارند بسیار مفید است. علاوه بر این با اندازه گیری فشار خون در خانه می توان میزان فشار خون را پس از ورزش، مصرف داروها یا تغییرات درمان مشخص کرد.

وسایل اندازه گیری فشار خون در خانه

وسایل اندازه گیری دستی فشار خون در خانه که یک گوشی پزشکی دارند شبیه به همان وسیله ای هستند که پزشک با آن در مطبش فشار خون شما را اندازه گیری می کند. وسایل اندازه گیری دستی فشار خون در خانه از همه انواع دیگر ارزان تر هستند ولی کار با آنها و به دست آوردن ارقام درست در اندازه گیری فشار خون در خانه دشوار است. شما باید بازوبند را دور بازوی خود ببندید و آن را باد کنید و در حالی که به تدریج باد بازوبند را کم می کنید، با گوشی به صداها گوش کنید و صفحه مدرج را هم نگاه کنید. کسانی که می توانند با مهارت از دست شان استفاده کنند، بینایی و شنوایی قوی دارند. معمولاً می توانند فشار خون شان را درست اندازه بگیرند ولی اگر شما به آرتریت مبتلا باشید و حرکات تان محدود شده باشد، چشم های تان درست نبیند یا کم شنوا باشید، احتمالاً باید از کسی برای اندازه گیری فشار خون در خانه کمک بگیرید. اندازه گیری فشار خون در خانه و کار با نمایشگرهای الکترونیکی که فشار خون را بدون استفاده از گوشی اندازه گیری کرده و میزان آن را به صورت دیجیتالی نشان می دهند، ساده است و می توانید بدون کمک گرفتن از دیگران فشار خون تان را در خانه اندازه بگیرید. این دستگاه فشار خون نسبتاً ارزان هستند. شما می توانید از بین سه نوع دستگاه اندازه گیری فشار خون یکی را انتخاب کنید.

انواع دستگاه اندازه گیری فشار خون در خانه

یک نوع دستگاه اندازه گیری فشار خون در خانه همانی است که باید بازو بند را دور بازو ببندید و با فشار دادن تیوب لاستیکی کوچکی آن را باد کنید. نوع دیگر دستگاه اندازه گیری فشار خون در خانه باز هم بازوبند بازویی دارد ولی لازم نیست به طور دستی آن را باد کنید بلکه با فشار دادن یک دگمه باد می شود. نوع سوم دستگاه اندازه گیری فشار خون در خانه مچ بند دارد و به طور اتوماتیک فشار خون را اندازه گیری می کند. دقت اندازه گیری نوعی که بازوبند بازویی دارد از همه بیشتر است. دستگاه اندازه گیری فشار خون در خانه که میزان فشار خون را روی نمایشگر الکترونیکی نشان می دهند، قابلیت های دیگری هم دارند. مثلاً اعداد قبلی در حافظه شان ذخیره می شود و منطق فازی دارند به این معنی که به طور اتوماتیک بازوبند را به قدری باد می کنند که برای اندازه گیری فشار خون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک لازم است (منطق فازی، منطقی است که در آن بر خلاف منطق های کلاسیک عوامل متغیر از قبیل زمان و احتما را در قالب اعداد بیان می کند.)

اندازه گیری فشار خون در خانه با دستگاه سیار

گاهی ممکن است پزشک دستگاهی به شما بدهد که فشار خون تان را عرض ۲۴ ساعت، هر ۱۵ یا ۲۰ دقیقه یکبار اندازه گیری کرده و نتایج را ثبت می کند. این دستگاه اندازه گیری فشار خون در خانه سیار است. پس از اینکه پزشک نتایج را بررسی می کند، درک بهتری از میزان فشار خون معمول شما به دست می آورد. پزشک دستورات لازم را درباره روش کنترل فشار خون به شما می گوید و همچنین این دستورات را برایتان می نویسد. به علاوه باید زمانی که خواب هستید، دارو می خورید، شکل فیزیکی راه رفتن، نشستن، خوابیدن و دیگر وضعیت های فیزیکی خود را مرتب یادداشت کنید و علامت هایی راکه با توجه به وضعیت فیزیکی تان پیدا می کنید روی کاغذ بیاورید. زمانی که دستگاه فشار خون تان را اندازه می گیرد، باید بازویتان ثابت باشد و آن را حرکت ندهید. به طور کلی نمایشگرهای سیار اندازه گیری فشار خون در خانه ، سبک، دقیق و بی صدا هستند و به راحتی می توانید در حالی که دستگاه به بازوی تان بسته است، کارهای روزمره تان را انجام دهید.

تاثیر حالت فیزیکی در اندازه گیری فشار خون

آخرین بار که پزشک فشار خون تان را اندازه گرفت، چه وضعیتی داشتید؟ ایستاده بودید، نشسته بودید یا دراز کشیده بودید؟ آیا بازوی تان از آرنج خم بود یا اینکه کنارتان آویزان بود؟ جواب این سؤال مهم است چون وضعیت قرارگیری بدن و بازوی شما می تواند میزان فشار خون را ۱۰ درصد یا بیشتر تغییر دهد. همین مقدار برای اینکه فشار خون شما در دسته ای متفاوت طبقه بندی شود کافی است، زیرا ممکن است حالتی پیش آید که پزشک برای تان داروی ضدفشار خون تجویز کند در حالی که اصلاً به آن نیاز ندارید یا باعث شود که پزشک داروهایتان را درست تنظیم نکند. خطوط راهنمای ملی و بین المللی برای اندازه گیری فشار خون دستورات خاصی ارایه می کنند. مطابق این دستورات اندازه گیری فشار خون شما باید ۵ دقیقه پیش از اندازه گیری فشار خون روی صندلی بنشینید و پاهایتان روی زمین قرار گیرند.حین اندازه گیری فشار خون بازوی تان باید از آرنج و در راستای قلب تان خم باشد. پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در سن دیه گو بررسی کردند که وضعیت فیزیکی بدن و چگونگی قرار گرفتن بازو چقدر روی میزان فشار خون تأثیر می گذارد. آن ها از صد داوطلب شرکت کننده در پژوهش خواستند که شش بار فشار خون خود را در سه حالت فیزیکی متفاوت، ایستاده، نشسته و درازکش اندازه بگیرند. آن ها می بایست در هر کدام از این سه حالت بازویشان را در دو وضعیت متفاوت قرار می دادند و در هر کدام از این دو حالت فشار خون را اندازه می گرفتند. یک بار زمانی که بازویشان را با زاویه ۹۰ درجه نسبت به قفسه سینه خود قرار می دادند و بار دیگر در حالی که بازو در راستانی بدنشان قرار داشت. فشار خون زمانی که داوطلبان ایستاده بودند و بازویشان کنار بدن شان آویزان بود، بیش از هر وضعیت دیگری گزارش شد و وقتی فرد دراز کشیده بود و بازویش را از آرنج تا کرده بود، اعداد به دست آمده کمتر در اندازه گیری فشار خون از همه بودند.

برای مطالعه ” درمان فشار خون بالا ” کلیک کنید .

منبع: کتاب فشار خون