خانه / انواع بيماريهاي قلبي / بيماريهاي دريچه اي / افتادگی دریچه میترال و تنگی نفس

افتادگی دریچه میترال و تنگی نفس

افتادگی دریچه میترال یک نوع اختلال در کار دریچه میترال قلب است. این دهانه‌ها بزرگ می‌شود و به سمت داخل دهلیز چپ کشیده می‌شوند که گاهی اوقات طی انقباض ناگهان با صدا بسته می‌شوند و ممکن است منجر به برگشت خون به دهلیز چپ (پس‌زنی) شود. در این حالت یک یا هر دو دریچه ممکن است خوب بسته نشوند که باعث بازگشت (پس‌زنی) خون می‌شود. این پس زنی خون می‌تواند منجر به مورمور یا .صدای غیرطبیعی در قلب شود که مربوط به جریان غیرطبیعی خون است .

افتادگی دریچه میترال به دو دسته با نارسایی و بدون نارسایی میترال تقسیم می شود. در نارسایی هیچ خطری فرد را تهدید نمی کند . افرادی که نارسایی قلب دارند، درجات مختلفی از این بیماری را شامل می شوند و در یک رده از ریسک بیماری عفونی قرار ندارند و این مسئله بشدت به نارسایی میترال قلب آنان بر می گردد.هر چه شدت نارسایی بیشتر باشد، خطر ایجاد عفونت دریچه ای بیشتر خواهد بود. در مواقعی که شدت نارسایی زیاد است، بیمار نیاز به ترمیم یا تعویض دریچه پیدا می کند.

علایم افتادگی دریچه میترال

تپش قلب و درد در قفسه سینه از علائم افتادگی دریچه میترال است و در صورتی که بیماری همراه با نارسایی دریچه نیز باشد، فرد دچار تنگی نفس می‌شود.
اگر این بیماری در صورت معمول خود بروز یابد، معمولا مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌شود ولی در صورتی که همراه با نارسایی باشد، به تبع شدت نارسایی و علایمی که ایجاد می‌شود، مشکل‌زا خواهد بود و فرد باید به پزشک متخصص افتادگی دریچه میترال قلب مراجعه کرده و به صورت مرتب پیگیر وضعیت بیماری خود باشد.

پرولاپس یا افتادگی دریچه میترال از تنگی دریچه میترال متفاوت است. در تنگی دریچه میترال، دریچه میترال سفت و منقبض است.برای بسیاری از افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال، علت آن ناشناخته است.
در افتادگی دریچه میترال، دیواره دریچه میترال که یکی از دریچه‌های قلب است، مقداری ضخیم شده و در نتیجه، اندازه دریچه نسبت به عمق قلب بزرگ می‌شود و بنابراین مقداری از دریچه تا خورده و حالت افتادگی پیدا می‌کند. اکثر موارد پرولاپس دریچه در تمام عمر بدون علامت بوده و ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشد . تپش قلب که معمولاً مربوط به انقباضات ناقص بطنی است، اما ضربات مافوق بطنی (ضربان غیرطبیعی که در بالای بطن‌ها شروع می‌شود) گاهی نیز دیده می شود .

در برخی موارد نادر بیماران ممکن است تپش‌هایی را تجربه کنند بدون آن که ناهماهنگی ضربانی مشاهده شود.

درد قفسه سینه مربوط به افتادگی دریچه میترال متفاوت از درد قفسه سینه مربوط به بیماری عروق کرونر است و گاهی روی می‌دهد. معمولاً درد قفسه سینه مانند آنژین صدری نیست اما می‌تواند موذی و ناتوان‌کننده باشد. بعضی از علایم در این بیماران بیشتر ریشه روحی و روانی وسیکو سوماتیک دارند و ناشی از اختلال سیستم اتونوم هستند مثل افت فشار وضعیتی ویا خستگی زودرس یا حملات پانیک.

آشنایی با تنگی دریچه میترال قلب (کلیک کنید)

منبع: دکتر سلام. نسل فردا. تابناک