خانه / استرس / استرس و افکار خودکار

استرس و افکار خودکار

هر فردی در واکنش به استرس و اتفاقات اطرافش به گونه ­ای خاص ومتفاوت از دیگران عکس العمل نشان می دهد. اگر دقت کرده باشید چند فرد در حالیکه یک استرس ناشی از یک اتفاق مشترک را تجربه می کنند، رفتارهای متفاوتی از خود نشان می­دهند. به عنوان مثال واکنش های فرزندان یک خانواده به فوت پدر یا مادرشان، واکنش رانندگان خودروها زمان گیر افتادن در یک ترافیک در یک خیابان، واکنش چند فرد با سطح درآمد و اقتصادی مشابه به تغییرات ناگهانی قیمت ارز یا طلا. تقریبا همه آنها به گونه متفاوتی رفتار می کنند و متفاوت به این استرس پاسخ می دهند.در اصل عامل دیگری که فکر خودکارنامیده می شود، در این بین وجود دارد. چیزی که در اصل ماهیت و نوع احساس و نوع رفتار را رقم می زند. این استرس و افکار خود را اینگونه می توان بیان کرد: ۱:اتفاق ۲: فکر خودکار ۳: احساس و ۴: رفتار. برای پی بردن و آشنا شدن با این افکار لازم است در ابتدا ویژگی های این افکار شناخته شوند. این افکار خیلی سریع و معمولا بعد از یک اتفاق استرس زا ( حتی یک خاطره و یا یک تصویر یا تجسم ) عمل می کنند، غالبا منجر به احساس منفی در فرد مبتلا به استرس می شوند، خود به خودی می آیند، همه دارند و در ابتدا قابل شناسایی نیستند اما با آموزش می توان به وجودشان پی برد. زمانی که بتوان این افکار را شناخت و افکار ناکارآمد را شناسایی و فکر جدیدی را جایگزین آن کرد، آنگاه احساس بهتر و در نهایت عکس العمل بهتری به استرس شکل می گیرد.

استرس، می تواند کاری کند که ذهن شما به قطاری که از کنترل خارج شده تبدیل شود. استرس باعث میگردد افکار منفی یکی پس از دیگری ذهن تان را اشغال می کنند تا جایی که از فرط نگرانی، استرس و اضطراب، خشم یا تردید از پا در می آیید. ممکن است در ابتدا با یک فکر ساده شروع کنید: «اتوبوس دیر کرده» و به تدریج می بینید که همین فکر ساده افسار پاره می کند: «سرکار دیر می رسم، نمی توانم سر موقع به جلسه برسم، رئیسم از دستم عصبانی می شود، ممکن است کارم را از دست بدهم.» حتی گاهی اوقات استرس می تواند افکار مثبت و خوشایند را هم منحرف کرده به افکار منفی تبدیل کند: «چه عالی! آزمایشات نشان می دهند که نتایج بیوپسی من منفی است» ولی همین فکر مثبت می تواند به سرعت به این فکر منفی تبدیل شود: «از کجا معلوم که این آزمایشگاه خوبی باشد؟ ممکن است نتیجه مثبت بوده و آن ها متوجه نشده اند. سرطانی که تشخیص داده نشود ممکن است بدتر شود و زمانی بفهمند که خیلی دیر شده باشد.»

این ها نمونه هایی از افکار خودکار ناشی از استرس هستند و می توانند به سادگی پاسخ استرس را ایجاد کنند؛ تقریباً به همان سادگی ای که اگر یک سگ بزرگ پارس کنان جلوی تان بپرد می ترسید و وحشت می کنید. به همین ترتیب بسیاری از مردم در یک چرخه بی پایان ذهنی با رشته ای از افکار منفی درگیرند که هنگام مواجه با افراد بخصوص یا قرارگیری در موقعیت های خاص خیلی سریع به افکار خودکارناشی از استرس تبدیل می شوند. افکاری که کلماتی چون باید، همیشه و هرگز را در خود دارند اغلب نشان دهنده تفکر انعطاف ناپذیری هستنند که باید با آن مقابله کرد تا از شدت استرس کاسته شود. جملات زیر می توانند نمونه ای از افکار خودکار باشند که برای ما آشناست: «وای نه، چرا من؟ هرگز نمی توانم از پس این کار بربیایم، هیچ چیز هیچ وقت تغییر نخواهد کرد و همیشه هم زندگی برای من اتفاق می افتد.» این صدا می تواند صدای شما یا صدای فرد دیگری در زندگی تان باشد که دچار استرس هستند مثل پدر یا مادری که زیاده از حد ایراد می گیرد و انتقاد می کند. حتی وقتی در موقعیت های پر استرس هم قرار ندارید، این منتقد درونی می تواند کاری کند که احساس بدبختی کرده و حس کنید که تحت استرس زیادی هستید.

برای مطالعه ” استرس و بیماری های قلبی عروقی ” و ” تاثیر استرس در فشار خون ” کلیک کنید .

منبع: کتاب فشار خون