تعریف فشار خون بالا چیست؟

همین که شما می خواهید این مطلب را مطالعه کنید، نشان می دهد که فشار خون بالا به نوعی زندگی شما را تحت تأثیر قرار داده است. ممکن است همسر، پدر یا مادرتان به بیماری فشار خون بالا مبتلا باشد یا اینکه پزشک به خودتان هشدار داده که در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا هستید، و حال می خواهید ببینید که چه گزینه هایی پیش رو دارید. شاید هم مشخص شده که فشار خون تان بالاست. وقتی فشار خون بالا زندگی کسی را تحت تأثیر قرار می دهد این حالت می تواند ناامید کننده و ترسناک باشد. این مطلب درباره این است که شما چگونه تغییراتی در سبک زندگی تان ایجاد کنید تا بتوانید فشار خون بالا خود را پایین بیاورید. برای اینکه بتوانید این کار را بکنید لازم است در ابتدا بدانید که فشار خون چیست، عبارت «فشار خون بالا» به چه معناست و چرا مایه ی نگرانی است. در این مطلب پایه و اساس سبک جدید زندگی ای که قرار است در پیش گیرید مطرح می شود. در ابتدا درباره ی مبانی اولیه و پایه و انواع فشار خون صحبت خواهیم کرد.

درباره فشار خون بالا

تصور کنید یک شب با خیال راحت می خوابید و مطمئن هستید که فشار خون تان هیچ مشکلی ندارد و به بیماری فشار خون بالا مبتلا نیستید ولی صبح که بیدار می شوید می فهمید میزان فشار خون تان عادی نیست و جزء گروهی هستید که در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا هستید. این به طور دقیق همان حالتی است که در برای ۴۵ میلیون نفر پیش آمد. کمیته ی ملی مشترک پیش گیری، تشخیص، ارزیابی و درمان فشار خون بالا (JNC 7) خطوط راهنمای جدیدی درباره فشار خون منتشر کرده بود. مطابق آن تعریف میزان فشار خون طبیعی با قبل فرق داشت.

وقتی صحبت از فشار خون بالا می شود، فشار خون، بالاست ولی هر فشار خون بالایی به معنی بیماری فشار خون نیست. «فشار خون بالا» به فشار خونی گفته می شود که بالای ۸۰/ ۱۲۰ میلی متر جیوه باشد. یعنی به عبارت ساده فشار خون بیش از ۱۲ روی ۸ فشار خون بالا تلقی می شود. این در حالی استکه بیماری فشار خون فقط به فشار خون ۹۰/۱۴۰ میلی متر جیوه و بالاتر اطلاق می شود. فشار خون بالا در بیماران دیابی ۸۰/ ۱۳۰ میلی متر جیوه یا همان فشار خون ۱۳ روی ۸ است. علاوه بر این، بیماری فشار خون از لحاظ شدت به سه سطح تقسیم می شود. مرحله پیش فشار خونی، فشار خون بالا درجه یک و فشار خون بالا درجه ۲. با توجه به خطوط راهنمای سابق که در سال ۱۹۹۷ منتشر شد، اگر فشار خون سیستولیک شما زیر ۱۴۰ میلیمتر جیوه و فشار خون دیاستولیک کمتر از ۹۰ میلی متر جیوه بود، فشار خون تان نرمال تلقی می شد (در طبقه بندی های نرمال به معنی معمولی یا متوسط است و به معنای همان چیزی است که عموم به آن فشار خون طبیعی یا سالم می گویند و با این برداشت عمومی منافاتی ندارد.)

درطبقه بندی جدید، فشار خون سیستولیک ۱۳۹- ۱۲۰ میلیمتر جیوه یا فشار خون دیاستولیک ۸۹۰ ۸۰ میلی متر جیوه، در گروه جدیدی به نام پیش فشار خونی جای می گیرد. یعنی اینکه فشار خون فرد از حداقلی که برای فشار خون بالا در نظر می گیرند فراتر نرفته ولی ممکن است به مرور زمان و در صورتی که اقدامات لازمه انجام نشود، از این مرز بگذرد.

برای مطالعه ” درمان فشار خون بالا ” کلیک کنید .