آنژیوگرافی گردن

آنژیوگرافی عروق کرونر روشی است که در آن جهت دیدن رگ های خونی قلب ، از تصویربرداری اشعه ی x استفاده می کنند. آنژیوگرافی های عروق کرونر قسمتی از یک گروه کلی عمل هایی، تحت عنوان کاتتریزاسیون قلبی است. عمل های کاتتریزاسیون قلبی هم می توانند بیماریهای قلبی عروقی را تشخیص دهند و هم در درمان آن موثر باشند. آنژیوگرافی عروق کرونر، از شایعترین انواع عمل های کاتتر قلب است.
در طول آنژیوگرافی عروق کرونر از طریق گردن، نوعی از رنگ که توسط دستگاه اشعه X قابل مشاهده است، به داخل عروق خونی قلب تان تزریق می شود. دستگاه اشعه X به سرعت عکس برداری می کند (آنژیوگرافی) و یک دید دقیق همراه با جزئیات از درون رگ خونی شما ارائه می دهد. درصورت لزوم، متخصص آنژیوگرافی می تواند روش هایی مانند آنژیوپلاستی را نیز در حین آنژیوگرافی گردن شما انجام دهد.

روش انجام آنژیوگرافی گردن

برای انجام آنژیوگرافی گردن، شما بر روی تخت اشعه X دراز می کشید. چون در حین عمل آنژیوگرافی گردن ممکن است که تخت کمی تکان بخورد، شاید تسمه های ایمنی به دور قفسه ی سینه و پاهایتان بسته شود. دوربین ها ی اشعه X، بالا و دور قفسه سینه تان برای عکس برداری از زوایای مختلف حرکت می کنند.
یک لوله در داخل ورید دست تان قرار می گیرد. مثل بقیه ی داروها و مایعات، ممکن است آرام بخش در حین جایگذاری داخل وریدی، برای ریلکس شدن به شما داده شود. امکان دارد طی آنژیوگرافی گردن شما هوشیار باشید، پس می توانید دستورالعمل ها را پیگیری کنید. از شما خواسته می شود تا نفس عمیق بکشید، سرفه کنید یا دست هایتان را در موقعیت های مختلف قرار دهید. الکترود های روی قفسه سینه تان وضعیت قلب تان را طی عمل گزارش می دهند. دستبند فشار خون، فشار خون شما را ارزیابی می کند و یکی دیگر از دستگاه ها به نام اکسی متر، میزان اکسیژن خون تان را اندازه می گیرد. شما ممکن است داروهای (ضد انعقاد خون) نیز برای جلوگیری از لخته شدن خون در کاتتر و شریان های کرونری دریافت کنید.

گردن شما شسته و ضدعفونی می شود و سپس توسط تزریق داروی بی هوشی موضعی، بی حس خواهد شد. در گردن، یک برش کوچک زده می شود و یک لوله پلاستیکی کوتاه (غلاف) در داخل شریان شما قرار داده می شود. کاتتر درون غلاف موجود در رگ خونی شما جایگذاری شده و با دقت به سمت قلب تان و یا شریان های کرونری هدایت می شود. حرکت کردن کاتتر نباید دردناک باشد و شما حرکت آن را در بدن تان حس نخواهید کرد. هرگونه ناراحتی را به تیم مراقبت از سلامتی تان گزارش دهید.
رنگ (ماده ی حاجب) به داخل کاتتر تزریق می شود. وقتی این اتفاق می افتد، شما ممکن است مختصر حس گرمی یا گرگرفتگی داشته باشید. اگر احساس تپش قلب کردید نگران نشوید این یک رخداد مکرر طی آنژیوگرافی گردن است. ولی اگر دوباره احساس درد یا ناراحتی کردید، مراقبان را مطلع کنید.
رنگ به راحتی در تصاویر اشعه X قابل مشاهده است، و هنگامی که درون رگ تان حرکت می کند، پزشک تان می تواند روند حرکتش را دیده و هر انسداد یا نواحی تنگ شده گردن را تشخیص دهد.

با استفاده از آنژیوگرافی گردن، زمان بدست آوردن تصاویر کوتاهتر می شود ولی با عبور آهسته جریان داخل عروقی تصاویر با حساسیت بیشتری مشاهده می شوند . در آنژیوگرافی گردن علاوه بر اینکه حساسیت به سیگنال ها بسیار زیاد می باشد ، از قدرت تفکیک فضایی بالایی نیز برخوردار است و سیگنال های بهتری را در محل خم شدگی عروق ،‌ ارائه می دهد .

آشنایی با آنژیوگرافی کرونری (کلیک کنید)

منبع: رادیولوژی. پزشک شما