خانه / کسترول خون / کاهش کلسترول بد خون

کاهش کلسترول بد خون

اگر تمایل به خوردن کره یا مارگارین (به اندازه ی حدود ۲ قاشق غذاخوری در روز) دارید، می توانید برای کاهش کلسترول بد خون از کره مارگارین بِنِکول (Benecol) که از که از استانول ها تهیه شده و یا مارگارین Take Control که از استرول ها ساخته شده است استفاده نمایید. این مارگارین ها حاوی موادی چربی مانند هستند که از طریق مهار جذب کلسترول از روده، مقدار آن کلسترول بد خون را پایین می آورند. مصرف ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری بنکول در روز برای کاهش کاهش کلسترول بد خون تا ۱۴% و کلسترول تا ۱۰% می شود. اگر کلسترول تام شما ۲۳۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد، با صرف مرتب این نوع مارگارین، مقدار آن طی ۲ هفته به ۲۰۷ میلی گرم در دسی لیتر می رسد و با قطع مصرف آن، دوباره کلسترول بد خون تان افزایش خواهد یافت. اولین جزء تشکیل دهنده ی هر دو نوع مارگارین نام برده، روغن کانولا است. بنکول را می توان جهت کاهش کلسترول بد خون برای پخت و پز و سرخ کردن غذاها مورد استفاده قرار داد. قیمت این نوع مارگارین ها دو برابر اغلب مارگارین ها است. بعضی از کارخانه های تولید کننده ی مارگارین در آگهی های خود ادعا می کنند که کره ی ساخت ان ها دارای چربی ترانس نیست، اما این کره ها حاوی چربی اشباع شده هستند که به همان اندازه ی چربی ترانس خواص مضر دارند و باععث افزایش کلسترول بد خون می گردند . درباره ی مارگارین ها هم، مانند هر غذای دیگری، توضیحات برچسب آنها را مطالعه کنید و مارگارینی را انتخاب نمایید که حاوی حداقل چربی اشباع شده و ترانس باشد و باعث افزایش کلسترول بد خون نگردد .

نکته: اگر مارگارین را جایگزین کره می کنید، ماگارین کم چرب بدون ترانس را انتخاب نمایید.

رعایت موارد زیر برای کاهش کلسترول بد خون مناسب تر است:

– انجام ورزش به طور مرتب به کاهش کلسترول بد خون کمک می کند.

– ثابت نگه داشتن وزن در حد مناسب برای کاهش کلسترول بد خون

– رعایت عدم استعمال دخانیات جهت کاهش کلسترول بد خون.

– نوشیدن آب به مقدار کافی در روز برای کاهش کلسترول بد خون

– کاهش کلسترول بد خون با خوردن مواد مناسب (میوه ها و سبزیجات تازه، بخارپز، پخته، کباب شده؛ برنج بوجاری نشده، یک فنجان قهوه ی تازه دم و داغ، چای گرم یا سرد وگاهی یک قطعه شکلات)

توجه: وقتی از روش جدیدی برای کاهش کلسترول بد خون استفاده می کنید با پزشک درباره ی زمان انجام آزمایش خون برای کنترل نتایج مشورت نمایید.

کاهش کلسترول بد خون و بیماری قلبی

چنانچه کلسترول بد خون شما بالاست، در معرض خطر حمله قلبی هستید.

اگر فشار خونتان ناشی از بالا بودن کلسترول بد خون بالاست در خطر بیماری قلبی قرار دارید.

اگر سیگار می کشید در خطر بیماری قلبی هستید. هر چه تعداد عوامل خطر بیشتر باشد، در معرض خطر بیشتری قرار دارید.

اگر فقط از نان های آرد سفید و سیب زمینی سرخ شده استفاده می کنید، در خطر هستید زیرا این مواد باعث افزایش کلسترول بد خون می گردند. هرچه بیشتر در معرض این خطرها قرار بگیرید، احتمال ابتلا به بیماری در شما افزایش خواهد یافت.

اگر می خواهید عمر طولانی تری داشته باشید و از سلامتی بیشتری برخوردار باشید، باید به کاهش کلسترول بد خون خود کمک کنید . اگر همین حالا کلسترول خونتان ۲۰۰ یا بیشتر است و کلسترول بد خونتان بیش از ۱۰۰ است، پزشک معالج شما باید موضوع را پیگیری و دوباره آزمایش کلسترول خون درخواست کند. اگر کلسترول بد خون شما ۳۵۰ یا بیشتر است مجبور به انجام اقدام درمانی هستید، زیرا حمله قلبی در کمین شماست و اگر هر سه عامل خطر اصلی بیماری قلبی یعنی کلسترول بالا ، سیگار و فشار خون بالا در شما وجود دارد، در معرض بیشترین خطر قرار دارید. دستورالعمل های درمانی جدید درباره ی افزایش کلسترول بد خون در سال ۲۰۰۱ از سوی برنامه آموزش ملی کلسترول (شعبه ای از انجمن بهداشت ملی) ارایه شده است. دستورالعمل های جدید بر کاهش کلسترول بد خون متمرکز شده اند و درمان های شدیدتری را توصیه می کنند و نیز بر روش های بهتر برای تشخیص افرادی که در معرض خطر زیاد نسبت به ابتلا بیماری قلبی قرار دارند، تأکید دارند. در دستورالعمل های جدید بر جلوگیری از بروز بیماری عروق کرونر قلب در افراد دارای چندین عامل خطر تأکید شده است و نه در انتظار بروز حملات قلبی بودن.

برای مطالعه کلیک کنید :

روش های کاهش کلسترول خون

– راههای کاهش کلسترول بالا

– رژیم غذایی بیماران کلسترولی

– کلسترول خوب و بد 

– کاهش کلسترول خون با تغذیه

– درمان دارویی کلسترول

منبع: کتاب چربی خون