ورزش و تنگی دریچه میترال

کمتر کسی است که در مورد خواص ورزش و اثرات مثبت آن بر روی سلامتی نداند ولی جالب است بدانید در حالی که ورزش برای بیماران دچار تنگی عروق قلب مفید است، ممکن است برای بیماران دچار تنگی شدید دریچه میترال و تنگی دریچه آئورت خطرناک باشد. پس بسیار حیاتی است که بیماران قلبی قبل از شروع ورزش حتماً با پزشک قلب خود مشورت کنند و تحت نظر وی به فعالیت بپردازند.

سه نوع ورزش وجود دارد:

ورزش های قلبی- عروقی، استقامتی-قدرتی و انعطافی. همه این سه نوع ورزش برای بدن مفید بوده،عملکرد بدن را به شیوه های مختلف بهبود می بخشند. یک الگوی متعادل ورزشی که شامل ترکیبی از هر سه نوع ورزش باشد، احساس خوبی را ایجاد می کند. ورزشهای قلبی- عروقی ایروبیک هستند،یعنی این ورزشها کمک می کنند تا قلب و ریه سختتر کار کنند چراکه عضلات تقاضای اکسیژن بیشتری می کنند. ورزش های استقامتی و انعطاف پذیری، اثرات ورزش های قلبی- عروقی را در افزایش ضربان قلب ندارند، اما سبب می شوند عضلات و استخوان ها محکم تر شوند.

ورزش های مناسب برای تنگی دریچه میترال

ورزش های مناسب برای تنگی دریچه میترال معمولا شامل فعالیت مداوم عضلات بزرگ بازوها و پاها است، مثل راه رفتن تند یا انجام حرکات موزون. این نوع ورزش توانایی قلب را برای پمپ کردن خون افزایش داده، عروق خونی را در عضلات باز می کند. همانطور که بدن با کار بیشتر به این وضعیت پاسخ می دهد، ضربان قلب هم در استراحت و هم در مدت انجام ورزشهای متوسط پایین می آید، تحمل شما بهبود می یابد و بیشتر از قبل قادر به ورزش خواهد بود.

ورزش به طور عمده در پیشگیری و درمان بیماری های عروق قلب مؤثر است و بیشتر در این مورد توصیه می شود. به طوری که در بیماران مبتلا به سکته قلبی یا تنگی عروق قلب، ورزش برنامه ریزی شده می تواند مانع پیشرفت بیماری شود و حتی بهبود قسمتی از عوارض بیماری و یا کاهش نیاز بیمار به دارو را موجب شود. برای بهره مندی از مزایای قلبی- عروقی در اکثر افراد، حدود ۳۰دقیقه فعالیت های ایروبیک متوسط تا شدید در اکثر روزهای هفته شروع خوبی است.

براساس آخرین توصیه ها، پیشنهاد می شود که اگر اضافه وزن دارید، روزانه یک ساعت ورزش انجام شود. می توان این یک ساعت را به بخش های ۱۰ یا ۱۵ دقیقه ای تقسیم کرد. نکته مهم این است که ورزش منظم باید جزیی از شیوه زندگی شود.

فعالیت متوسط، ضربان قلب را حداقل به میزان ۵۰ حداکثر آن افزایش می دهد. برای شناخت بیشتر ورزش های قلبی- عروقی بهتر است بدانیم که هر فعالیتی که ضربان قلب را طوری افزایش دهد که فرد هنوز بتواند حرف بزند، اما کمی شروع به تعریق کرده و به سختی نفس بکشد، جز این ورزش ها است.

خوردن غذاهای سرشار از میوه، سبزی، حبوبات و لبنیات کم چرب می‌تواند به حفظ سلامت قلب و تنگی دریچه میترال کمک کند. لوبیا و منابع کم چرب پروتئین و به خصوص انواع ماهی می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. محدود کردن مصرف چربی‌ها هم در این زمینه اهمیت زیادی دارد.
با افزایش وزن، بافت چربی افراد نیز بیشتر می‌شود و این اضافه وزن می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی را زیاد کند.

آشنایی با علائم تنگی دریچه میترال قلب (کلیک کنید)

منبع: پیک شفا. پزشکی امروز. پارسی طب