ورزش در بیماران قلبی

پیاده روی در سطح صاف راحت ترین، در دسترس ترین و کم هزینه ترین ورزش در بیماران قلبی می باشد. به هر بهانه ای زمینه را برای پرداختن به این کار (مانند رفتن به خرید ، رفت و آمد با وسایل نقلیه عم ومی، پیاده شدن یکی دو ایستگاه قبل از رسیدن به مقصد و غیره) را برای خود فراهم آورید. یک شخص بزرگسال سالم به منظور برخورداری از فواید فعالیت فیزیکی مؤثر باید به طور متوسط ۱۰۰۰۰ قدم درطول یک شبانه روز بردارد . به منظور پایش این مقدار یا ارزیابی میزان قدم های پیموده شده وسیله ای به نام پدومتر یا قدم شمار (که از نظراندازه و وزن تقریباً نصف تا یک سوم یک موبایل معمولی بوده و بر روی کمر قرار می گیرد) می تواند بسیار کمک کننده باشد.

لباس نخی و کفش مناسب از جمله لوازمی است که پیاده روی و ورزش را نشاط بخش می سازد. کفش بهتر است حداقل ۳ سانتیمتر پاشنه داشته باشند . کفش ورزشی که دارای پاشنه نسبتا نرم در داخل و پاشنه یک پارچه و محکم در خارج می باشد، بهترین گزینه میباشند.

روزانه ۳۰ دقیقه ورزش در ۵ تا ۷ روز هفته با شدت متوسط جهت حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماری های قلبی لازم است . امروزه بر تداوم ویک سره بودن زمان ورزش در عرض ۳۰ دقیقه هم تأکیدی نیست ، بلکه معتقدند ۳ دوره ۱۰ دقیقه ای ورزش نیز، اثرات مفید خود را دارا می باشد. ورزش با شدت متوسط  فعالیتی است که در طول آن ضربان قلب و تنفس افزایش می یابد ، ولی نفس ها به شماره نمی افتد، به عبارتی شخص می تواند در طول ورزش بدون کم آوردن نفس صحبت کند.

همیشه در ابتدای پیاده روی یا ورزش ( ۵ دقیقه اول ) اصطلاحاً بدن را گرم کنید . یعنی حرکات ورزشی و سرعت قدم بر داشتن باید به تدریج افزایش یابد تا قلب ، ریه ها و عضلات به تدریج هماهنگی لازم را برای مصرف انرژی و اکسیژن بدست آورند . همچنین ۵ تا ۱۰ دقیقه قبل از اتمام ورزش نیز باید از شدت و سرعت ورزش کاست تا دستگاه های بدن برای دفع مواد زاید تولید شده در عضلات فرصت کافی داشته باشند . بدین طریق ورزش باعث شادابی می شود و از دردهای عضلانی پس از ورزش پیشگیری می کند.

برای بیماران قلبی علامت دار مقدار فعالیت بدنی مناسب باید توسط پزشک متخصص قلب و آگاه تجویز شود. با توجه به توصیه های بالا خودتان را ارزیابی کنید . در صورت داشتن تحرک بدنی کافی و بیشتر از موارد ذکرشده ، شما مطمئنا تا حد زیادی از بیمار ی های غیرواگیر و عوامل خطر آن در امان خواهید بود . در صورتی که میزان تحرک بدنی شما کمتر از موارد فوق باشد ، ورزش مناسب و مؤثر در بیماران قلبی را باید در اولویت کارهای خود قرار دهند . افراد سالم ، و با نشاط موجب شکوفایی استعدادها و بالندگی اجتماع هستند.