خانه / روش هاي تشخيصي بيماريهاي قلبي / اكوكارديوگرافي / اکوی قلب و تشخیص بیماری قلبی و عروقی

اکوی قلب و تشخیص بیماری قلبی و عروقی

تست اکوی قلبی یا اکوکاردیوگرافی

روشی است که با استفاده از امواج صوتی، ساختمان داخلی قلب به تصویر کشیده می‌شود و در حقیقت به عنوان استاندارد تشخیص بیماری‌های قلبی تلقی می‌شود. اکوکاردوگراف تستی است که در آن با استفاده از امواج صوتی تصاویر متحرکی از قلب تشکیل می شود .

برای انجام اکوی قلبی نیازی به بستری در بیمارستان وجود ندارد . انجام اکوی قلبی درد نداشته و عمل جراحی هم نمی باشد. اکوکاردیوگرافی تستی است که جهت کمک به پزشک شما به منظور تشخیص مشکلات قلبی شما یا چگونگی عملکرد قلب بکار می رود.

انواع اکوکاردیوگرافی (اکوی قلبی)

ترانس توراسیک اکوکاردیوگرافی (Transthoracic Echocardiography) : شایعترین نوع اکوکاردیوگرافی است که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک روش بدون درد و غیر تهاجمی است. غیر تهاجمی بدین معنا است که هیج گونه جراحی بر روی بدن انجام نشده و هیچ وسیله‌ای نیز به داخل بدن شما وارد نمی‌شود.

– استرس اکوکاردیوگرافی (Stress Echocardiography) : این نوع از اکوکاردیوگرافی در حقیقت جزیی از تست استرس قلب (cardiac stress test) محسوب می شود. در این تست بیمار با مصرف دارو و یا ورزش زیر نظر پزشک باعث افزایش ضربان قلب خود می‌شود. بعضی از ناهنجاری‌های قلبی مثل بیماری عروقی قلب در صورت افزایش ضربان قلب آسانتر تشخیص داده می‌شوند.

– ترانس ازوفاژیال اکوکاردیوگرافی(Transesophageal Echocardiography) : آئورت و بعضی قسمتهای قلب از راه ترانس توراسیک اکوکاردیوگرافی به سختی بررسی می‌شوند از این‌رو در صورتی که پزشک نیاز به بررسی این قسمتها داشته باشد از ترانس ازوفاژیال اکوکاردیوگرافی استفاده می‌کند. در این حالت پروب دستگاه اکوکاردیوگرافی که به انتهای یک لوله منعطف متصل شده از راه دهان وارد مری شده و از راه مری ساختمان‌های پشت قلب بررسی می‌شود.

– پژواک‌نگاری قلب جنین (Fetal Echocardiography)

آنچه در اکوکاردیوگرافی (اکوی قلبی) نشان داده می شود:

 اندازه و شکل قلب
 نحوه عملکرد کلی قلبی
 ضعف دیواره یا بخشی از قلب وعدم کارکرد صحیح آن
 مشکلات دریچه ای قلبی
 وجود لخته خون در قلب
اکوکاردیوگرافی و تست ورزش به صورت غیر مستقیم، باز بودن رگ‌ های کرونری قلب را مورد بررسی قرار می‌ دهند و در هیچ یک از این دو، رگ ‌ها به طور دقیق دیده نمی‌ شوند.

برای تشخیص دقیق تنگی رگ‌ های کرونری بایستی از روش آنژیوگرافی که تصویربرداری از رگ‌ های قلب است، استفاده کرد که این روش بر خلاف اکوکاردیوگرافی نیاز به تجهیزات و فضای خاص دارد.

منبع:ویکی پدیا.مرکز پزشکی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*