نوار قلب نرمال

نوار قلب یا ECG برای بررسی افرادی که درد قفسه سینه دارند.، آنها ممکن است دچار حمله قلبی شوند. و یا آنها که مشکوک به بیماری عروق کرونری یا آریتمی هستند بکار برده می شود. همچنین برای تشخیص التهاب پرده دور قلب ( پریکاردیت )، لخته خونی که جریان خون را در ریه مختل کرده ( آمبولی ریوی )، سطح غیرطبیعی کلسیم و پتاسیم خون یا سطح خونی بالای بعضی داروها کمک کننده است.

در گرفتن نوار قلب نرمال با استفاده از الکترودهایی که روی قفسه سینه و اندامها قرار می‌گیرد،گزارشی از فعالیت الکتریکی قلب ثبت می‌شود. با نوار قلب تا حدودی از خون رسانی قلب، بیماری عضله قلب، تغییرات یونی در بدن و تاثیر داروهای قلبی مطلع می‌شویم. گرفتن نوار قلب یک آزمایش ضروری بوده و تکمیل کننده معاینه بیمار است.

گاهی اوقات نوار قلب بعنوان قسمتی از معاینه فیزیکی معمول یا برای غربالگری افرادی که ریسک بالای مشکلات قلبی دارند، شامل افرادی که فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت یا تاریخچه فامیلی محکمی از بیماریهای قلبی دارند و افراد سیگاری، بکار برده می شود.

مراحل گرفتن نوار قلب

  • در بیشتر موارد آمادگی خاصی لازم نیست، اگر دارویی مصرف می کنید به تکنسین نوار قلب در مورد آن بگویید. زیرا که بعضی داروها روی قلب اثراتی دارند که تغییراتی در نوار قلب نرمال ایجاد می کنند.
  • از شما خواسته می شود که النگو یا گردنبند بلند را در طول نوار قلب در بیاورید. همچنین بهتر است پیراهنی پوشیده شود که دکمه هایش براحتی باز شوند.
  • شما باید پوست بالای قوزک پاها، مچ دستها و سینه را برهنه کنید. اگر لازم شود که لباس خود را در آورید یک گان به شما داده خواهد شد.
  • بر روی تخت معاینه می خوابید ، تکنسین نوار قلب قسمتهایی از بازو ، پا و قفسه سینه شما را تمیز می کند. تا چربی و عرق روی پوست پاک شود.
  • در بعضی از مردان باید موی اضافه روی قفسه سینه با تیغ برداشته شود. سپس حدود ۱۰ الکترود فلزی کوچک بوسیله صفحات چسبنده، به نقاط مختلف و گاهی اوقات یک یا چند الکترود بر روی سایر نقاط قفسه سینه، گردن و پشت قرار می گیرد( یک عدد روی هر بازو و پا، شش عدد روی قسمت چپ قفسه سینه متصل می شود).

وقتی الکترودها متصل شدند شما باید آرام دراز بکشید تا نوار قلب ضبط شود. هیچ چیز احساس نمی کنید. بطور طبیعی نفس بکشید، صحبت نکنید و از هر گونه حرکت غیر ضروری پرهیز کنید. وقتی نوار قلب گرفته شد تکنسین الکترودها را برمی دارد و به شما اجازه می دهد تا لباس بپوشید . از تکنسین بپرسید که ایا لازم است قبل از رفتن با پزشک متخصص قلب صحبت کنید.
بسته به دلیلی که پزشک درخواست نوار قلب کرده، ممکن است بخواهد تا ECG را فورا ببیند. اگر ECG جزیی از بررسی های قبل از عمل یا روتین است از تکنسین بپرسید ایا دکتر شما را از نتیجه آن با خبر می سازد .

نوار قلب یک روش تشخیصی بی خطر و معمول است که هیچ عارضه جانبی خطرناکی ندارد که در مرکز نوار قلب، با دارا بودن امکانات و تجهیزات لازم، دارای بالاترین دقت تشخیصی بیماری های قلبی بوده و می تواند بررسی و تشخیص بیماری های قلبی و عروقی شما را به بهترین شکل ممکن و با بیشترین دقت انجام دهد.

آشنایی با تشخیص بیماری های قلبی به کمک نوار قلب در مرکز نوار قلب

منبع: مهندسین پزشکی ایران