نتیجه نوار قلب

برای بررسی قلب روش‌های آسان، بی خطر و کم هزینه در کنار روش‌های گران و گاهی تهاجمی وجود دارد. زمانی که برای اولین بار دچار درد در قفسه سینه و یا تنگی نفس شده و به اورژانس مراجعه کنید از شما نوار قلب گرفته می‌شود. نوار قلب یکی از روش‌های ابتدایی و قدیمی برای بررسی قلب است.

یکی از مشکلاتی که بیشتر افراد مبتلا به مشکل قلبی با آن دست در گریبان هستند، اطمینان از وضع قلبی است. این معضل تنها محدود به بیماران قلبی نیست. بسیاری از افراد عادی که مشکلی در قلب خود ندارند با اولین احساس درد راهی اورژانس می‌شوند تا از سلامت خود اطمینان حاصل کنند. امروزه نوار قلب به دلیل قیمت پایین و آسانی دسترسی به روشی مرسوم برای بررسی بیماران قلبی و غیرقلبی مبدل شده است. گاهی از بیماری که مشکل قلبی ندارد، نوار قلبی گرفته می‌شود. اگر نوار قلب غیر طبیعی باشد سیر بیماری اولیه فراموش‌شده و تمام توجه معطوف به نوار قلب غیرطبیعی می‌شود!

در نوار قلب جریان الکتریکی که در قلب جریان دارد بر روی نوار کاغذی ثبت می‌شود. پزشک بر اساس تفسیری که از نوار قلب انجام می‌دهد می‌تواند شواهدی از درگیری قلب را مشاهده کند. از فواید نوار قلب آسانی انجام، دسترسی فراوان و قیمت پایین آن است. ایراد آن اینست که نه تنها در مشکلات قلبی بلکه به واسطه مشکلات مغزی، اثرات فشار خون، داروهای مصرفی ممکن است تغییراتی در آن بروز کند که شکل و تفسیر آن را بهم بریزد.

جواب نوار قلبی و تست‌های آزمایشگاهی تنها روش‌های در دسترس در اغلب اورژانس‌ها هستند.

هر ضربان قلب با یک تکانه الکتریکی از سلول‌های تخصص یافته‌ای در حفره بالای قسمت سمت راست قلب شروع ‌شده و سپس به دیگر قسمت‌های قلب هدایت می‌شود که در نتیجه موجب انقباض قلب و انتقال خون از قلب به قسمت‌های مختلف بدن خواهد شد. این امواج در سطح پوست بدن هم قابل تشخیص هستند. این در حالی است که بسیاری از مشکلات و بیماری‌های قلبی بر الگوی طبیعی نوار قلب ثبت شده تاثیر می‌گذارند و در نهایت نتیجه نوار قلبی بیماران می‌تواند راهکار مناسبی برای تشخیص بیماری فرد باشد. می‌توان گفت این اختراع امروزه به عنوان یک تست تشخیصی ساده و کم‌هزینه اطلاعات زیادی را درباره چگونگی عملکرد قلب در اختیار پزشک متخصص قلب قرار می‌دهد که گاهی می‌تواند جان بیمار را از مرگ نجات دهد.

آشنایی با مشخصات نوار قلب سالم (کلیک کنید)

منبع: دکتر هاشمی. جام جم آنلاین