خانه / روش هاي تشخيصي بيماريهاي قلبي / آنژيوگرافي / مرکز آنژیوگرافی قلب در تهران

مرکز آنژیوگرافی قلب در تهران

نیازهای مرکز آنژیوگرافی قلب

۱- ارائه تصاویر پر کیفیت بر روی کلیشه رادیوگرافی
۲- توانائی رادیوگرافی به صورت سریال روی فیلم حتی تحت زاویه
۳- ارائه تصاویر به صورت (Real Time) با دقت بسیار بالا و امکان پردارزش تصویر پس از دریافت
۴- تابش زاویه ای (Angled Projection)
۵- ثبت آثار حیاتی و توانائی برنامه ریزی انژکتور اتوماتیک و سیستم کنترل ژنراتور اشعه ایکس با آثار حیاتی بیمار.
۶- ژنراتور مناسب، توان مناسب، ثبات فاکتورهای رادیوگرافی، تشعشع کنترل شده و با کیفیت بالا
۷- عدم نیاز به حرکت دادن بیمار
۸- توانائی عملکرد به عنوان یک تشخیص اورژانس
۹- فضای مناسب برای کار پزشک و دستیاران در هنگام عبور کاتتر در عروق بیمار
۱۰- اطمینان از عدم تابش غیر برنامه ریزی شده پرتو X
۱۱- قابل استریل بودن دستگاه، لوازم و …
۱۲- ایمنی کامل در مقابل شوک الکتریکی
۱۳- دوز کمتر اشعه
۱۴- سهولت عمل با کاتتر قلبی (Cardiac Cateterization)

بنابراین می‌توان گفت اطلاعات مربوط به فرم، وضعیت و چگونگی، محل و نوع ضایعه، تشخیص را ممکن و اقدام بعدی را بلافاصله مشخص می‌کند.
اگر چه سی تی اسکن(XCT) از تجهیزات اختصاصی قلب محسوب نمی شود، در بسیاری از موارد به عنوان تشخیص سریع اولیه به کار گرفته می‌شود، اما در مورد ضایعات بسیار کوچک، تشخیص قابل اعتمادی را تضمین نمی کند. در ضمن به علت زمان نسبتاً زیاد بین اسکن و بازسازی تصاویر نمی تواند در بررسی بیماری‌های قلبی قابل استفاده باشد. MR اخیراً با کمک نرم افزارهای بسیار پیچیده توانسته است، جای خود را در این عرصه باز کند و امروزه MR Angiography گزینه‌ای صحیح به عنوان جایگزین تلقی می‌شود.

تجهیزات اصلی مرکز آنژیوگرافی قلب

سیستم‌های آنژیوگرافی از تجهیزات متنوع و متعددی استفاده می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با مشخصات اصلی و کلی این تجهیزات در زیر به طور خلاصه به این مشخصات پرداخته شده است.

تخت آنژیوگرافی قلب

تخت آنژیوگرافی از اجزاء ثابت یک مرکز آنژیو قلب محسوب می‌شود. از آنجا که این وسیله حامل بیمار است، مستقیماً با ایمنی بیمار مرتبط بوده، بنابراین باید از درجه ایمنی و اطمینان بالایی برخوردار باشد.

نگه دارنده‌های سقفی (Ceiling Suspension)

نگه دارنده‌های سقفی به دلیل اشغال نکردن فضای کف اتاق، فضایی بسیار راحت و بدون ایجاد مزاحمت را برای پرسنل حاضر در اتاق آنژیو قلب را فراهم می‌کنند.

تعویض کننده فیلم آنژیوگرافی قلب (Film Changer)

برای آنژیوگرافی در کاربردهای مختلف، تعویض‌کننده فیلم از ابزار اصلی به حساب می‌آید. این ابزار بسیار سریع برای آنژیوگرافی سیستم گردش خون و تعویض‌کننده فیلم آنژیوگرافی قلب با سرعت‌های متوسط و کم برای آنژیوگرافی عروق مغزی و اندام شکمی به کار می‌رود.

عامل کنتراست در آنژیوگرافی

رگهای خونی به طور نرمال در تصاویر رادیوگرافی دیده نمی شوند، وبه طور کافی با بافتهای اطرافشان کنتراست ندارند. برای افزایش کنتراست تصاویر، در مرکز آنژیوگرافی قلب از عامل کنتراست استفاده می شود که مایعاتی چگال با عدد اتمی بالا، نظیر ید هستند. که به داخل رگهای خونی در طول آنژیوگرافی تزریق می شود. و به دلیل چگالی بالا و عدد اتمی بالای آنها، فوتون های اشعه X توسط عامل کنتراست بیشتر از خون و بافتها جذب می شوند. عامل کنتراست سبب ایجاد تصاویر رگهای خونی با کیفیت و جزئیات بالا می شود.

انواع مختلفی از عوامل کنتراست برای تصویربرداری از نقاط مختلف استفاده می شود. به طور کلی ماده حاجب ماده ای است که عدد اتمی آن نسبت به ترکیبات بدن بالاتر است به همین دلیل جذب کننده اشعهX است. تجربه نشان می دهد که اگر ماده حاجب تا حد دمای بدن گرم شود، بهتر تحمل می شود. امروزه برای این کار بیشتر از مگلومین کمپوند استفاده می شود.

مرکز آنژیوگرافی قلب، با دارا بودن امکانات و تجهیزات لازم، دارای بالاترین دقت تشخیصی بیماری های قلبی بوده و می تواند بررسی و تشخیص بیماری های قلبی و عروقی شما را به بهترین شکل ممکن و با بیشترین دقت انجام دهد.

آشنایی با آنژیوگرافی قلب (کلیک کنید)

منبع: پزشکی بالینی