مراکز نوار قلب در تهران

قلب در حین فعالیت تکانه های الکتریکی کوچکی ایجاد می کند که در بین سلول های ماهیچه قلب پخش شده و موجب انقباض آن و پمپ خون به تمام سلول های بدن می شود. در هر ضربان قلب، این تکانه ها به وسیله دستگاه الکتروکاردیوگرام یا دستگاه نوار قلب شناسایی می شود و بر روی کاغذ نگاشته می شود. داشتن نوار قلب به شناسایی و تشخیص بیماری هایی که موجب تپش قلب و یا درد قفسه سینه می شوند کمک می کند. همچنین قبل اغلب اقدامات پزشکی مانند جراحی نیز از مریض نوار قلب تهیه می شود.

روش گرفتن نوار قلب در مراکز نوار قلب

الکترود های فلزی کوچکی بر روی پوست دست ها و پاها و سینه قرار می گیرد که با سیم به دستگاه ECG یا الکتروکاردیوگرام متصل هستند. دستگاه نوار قلب سیگنال های الکتریکی دریافت شده از بدن در هر ضربان قلب را بر روی کاغذ نمایان می کند. از هر الکترود سیگنالی دریافت می شود و به طور جداگانه روی کاغذ ثبت می شود. کل فرآیند در حدود ۵ دقیقه به اتمام می رسد.

تشخیص بیماری های قلبی در مراکز نوار قلب

الکترودهای دستگاه نوار قلب در قسمت های مختلف بدن قرار می گیرند و سیگنال های الکتریکی صادر شده از قلب را در نقاط مختلف بدن و در جهت های گوناگون ثبت می کنند. برای هر الکترود الگو ها و نما های نرمال و طبیعی وجود دارد که پزشک با مقایسه الگوی سیگنال قلب شما با الگوی طبیعی می تواند به وجود مشکل در قلب شما پی ببرد و بیماری را تشخیص دهد. به عنوان مثال:

  • نوار قلب در تشخیص سکته قلبی

نوار قلبی به پزشک متخصص نوار قلب نشان می دهد که آیا مریض قبلا سکته قلبی خفیف و یا خطرناک داشته یا اینکه جدیدا دچار حمله قلبی شده یا خیر. زیرا حمله قلبی قدیمی در قلب جای زخم به جا می گذارد و این جای زخم موجب اختلال در مسیر حرکت سیگنال ها می شود که نمای متفاوتی را در الکترودها به ثبت می رساند و به تشخیص کمک می کند.

  • نوار قلب در تشخیص بی نظمی ضربان قلب (آرتیمی)

ضربان قلب خیلی تند و یا خیلی کند و غیر منظم الگو های خاصی در نوار قلبی ایجاد می کنند که پزشک با کمک آن می تواند به وجود آریتمی پی ببرد و درمان را شروع کند.

  • نوار قلب در تشخیص نارسایی های قلبی

بزرگ شدن غیر طبیعی قلب می تواند موجب قوی تر شدن سیگنال های دریافتی نوار قلب و تغییر جهت آن ها شود که نمای ثبت شده به وسیله الکترودها را تغییر داده و تشخیص بیماری قلبی را ممکن می سازد.

امروزه استفاده از نوار قلب (ECG) به عنوان یک ابزار تشخیص بیماریهای قلبی متداول است؛ همچنین تفسیر صحیح نوار قلب امری ضروری و زمان‌بر می‌باشد. با توجه به اهمیت معیار زمان در تشخیص و معالجه‌ی بیماران قلبی ، روشهای گوناگونی برای تفسیر ECG به کمک متخصصان و کادر درمانی آمده است .

آشنایی با مرکز نوار قلب در تهران (کلیک کنید)

منبع: وبلاگ قلب. پزشک خانه شما