خانه / روش هاي تشخيصي بيماريهاي قلبي / آنژيوگرافي / مراکز آنژیوگرافی قلب در تهران

مراکز آنژیوگرافی قلب در تهران

برای جلوگیری از وقوع حمله قلبی ناشی از انسداد عروق امروزه روش‌های تشخیصی و کارآمدی وجود دارد. یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها برای تشخیص وجود گرفتگی در عروق کرونر آنژیوگرافی است.

در صورتی که فردی دچار آنژین صدری، درد در ناحیه قفسه سینه، تنگی آئورت یا نارسایی قلبی که علت آن مشخص نیست شده باشد معمولا متخصص قلب انجام عمل آنژیوگرافی را به او توصیه می‌کند. به کمک آنژیوگرافی تعداد عروق کرونر مسدود شده، محل انسداد، و میزان آن مشخص می‌شود. آگاهی از این موارد به پزشک متخصص آنژیوگرافی قلب امکان می‌دهد نحوه درمان را تعیین کند.

در صورتی که تشخیص انسداد و گرفتگی رگ تایید شود ممکن است پزشک انجام آنژیوپلاستی را تجویز نماید که در واقع نقش درمانی دارد و طی آن انهدام لخته مسدودکننده رگ انجام می‌شود.

طی آنژیوگرافی یک لوله بسیار کوچک به نام کاتاتر از قسمت کشاله ران به داخل رگ وارد می‌شود. سر کاتاتر یا در قلب و یا در مدخل عروق تغذیه‌کننده قلب قرار داده می‌شود و یک مایع خاص از طریق آن تزریق می‌شود که به وسیله اشعه ایکس قابل رویت بوده و تصاویر را شفاف می‌سازد. تصاویر به دست آمده آنژیوگرام نامیده می‌شوند. با عبور اشعه ایکس از بدن در مقادیر مختلف و جذب آن توسط بافت‌های متفاوت تصویر تهیه شده و در کامپیوتر ذخیره و یا روی فیلم ظاهر می‌شوند. آنژیوگرافی قلب در زمانی کوتاه وضعیت عروق قلب را به خوبی نشان می‌دهد و بیمار و پزشک کاملا از این وضعیت آگاه می‌شوند و پزشک نوع درمان را با اطمینان بیشتری تعیین می‌کند. معمولا کلیه مراحل کار حدود نیم ساعت به طول می‌انجامد و پس از آن بیمار یک شب را در بیمارستان می‌گذراند اما پس از مرخص شدن از بیمارستان تکلیف او روشن شده در صورت وجود انسداد در عروق، تحت درمان مناسب قرار می‌گیرد. بنابراین بیماران باید بدانند آنچه نگران‌کننده است وجود انسداد و گرفتگی عروق قلب است که می‌تواند پیامدهای ناخوشایند و گاه غیرقابل جبرانی را به دنبال داشته باشد و آنژیوگرافی می‌تواند در پیشگیری از این عواقب کمک موثری باشد.

اقدامات قبل از آنژیو قلب

  • روز مراجعه جهت بستری دوش گرفته و تمامی موهای بدن را بطور کامل بتراشید.
  • بصورت ناشتا به مراکز آنژیوگرافی قلب مراجعه فرمایید(چهار ساعت قبل باید ناشتا باشید)
  • تمامی مدارک درمانی و تشخیصی خود اعم ازMRI،CT Scan،ECG،آزمایشات ، اکوو …. را به همراه داشته باشید.
  • دفترچه و مدارک بیمه خود را به همراه داشته باشید.
  • در صورت بروز مشکل جهت مراجعه در تاریخ مقرر،حد اقل ۲۴ ساعت قبل اطلاع دهید.
  • حتما داروهای قبلی را طبق دستورمصرف و به همراه داشته باشید.

شاید گاهی آنژیوگرافی نگران کننده به نظر برسد اما واقعیت این است که در صورت انجام آن توسط متخصص قلب و در مراکز آنژیوگرافی قلب مجهز و مطمئن، بیمار با مشکل خاصی مواجه نخواهد بود.

آشنایی با مرکز آنژیوگرافی قلب در تهران (کلیک کنید)

منبع: بیمارستان قلب جماران. دانشگاه علوم پزشکی اصفهان