فیلم آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی یک تکنیک تشخیصی باارزش است و تمام بیمارانی که کاندید آنژیوپلاستی و جراحی قلب باز هستند بایستی آن را انجام دهند.

برخلاف تصور عموم و به علت بی‌حسی موضعی که صورت می‌پذیرد، آنژیوگرافی درد ندارد. آنژیوگرافی به این علت که بیمار نیاز به بستری در بیمارستان دارد و لازم است برای این اقدام خاص تشخیصی آمادگی داشته باشد، ممکن است این ذهنیت را به وجود بیاورد که بناست یک عمل جراحی انجام شود و برخی نیز از انجام آن ترس داشته باشند اما درعین حال باید گفت آنژیوگرافی یک تکنیک تشخیصی بسیار باارزش است زمانی که ضرورت آن احساس شود.

دستگاهی که باید عکس برداری کند بایستی در یک مکان بیمارستانی مستقر باشد، اما کار از نظر تکنیکی ساده است و یا بی‌حسی موضعی و دستگاه کوچکی از طریق کشاله ران یا مچ دست وارد رگ می‌شود و برای بیمار حتی یک بیهوشی ساده هم ندارد و به علت بی‌حسی موضعی که صورت می‌پذیرد، دردی ندارد.
از طریق کشاله ران و مچ دست، وسیله بسیار ظریفی در داخل قلب حرکت می‌کند و از بیرون ماده رنگی به قلب تزریق می‌شود که یک دارو است و می‌تواند رگ را به ما نشان بدهد.

کاربرد آنژیوگرافی قلب در درمان بیماری های قلبی

پیشنهاد روش درمان برای بیمار مبتلا به گرفتگی عروق به سه نوع تقسیم می‌شود. گروهی از طریق دارو، درمان می‌شوند. البته شرایط را آنژیوگرافی مشخص می‌کند. برای گروهی دیگر از بیماران به کمک آنژیوپلاستی رگ‌هایشان را باز می‌کنیم، برای گروه سوم نیز جراحی قلب باز تنها راهکار درمانی موجود است.
در این روش وسیله ظریفی از طریق مچ دست یا کشاله ران در ابتدای رگ قرار می‌گیرد و سپس یک سیم بسیار ضعیف را در حالی که از بیرون بدن هدایت‌ می‌کنیم با تکنیک‌های ویژه، از زوایا و تنگی‌ها و گرفتگی‌های رگ عبور می‌کند و یک بالن که تا دو تا سه میلی‌متر قطر دارد در محل تعبیه شده و رگ را باز می‌کند. استنت یا فنر که بر روی بالن سوار شده است در محل گرفتگی قرار گرفته و رگ مسدود شده را باز نگه می‌دارد.
در حال حاضر تکنولوژی جدید استنت‌های جذب شونده ارائه شده است که در ایران نیز به زودی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این استنت‌ها پس از سه ماه تا دو سال به طور کامل جذب می‌شوند و اثری از آنها باقی نمی‌ماند.
تمام بیمارانی که بناست آنژیوپلاستی یا عمل جراحی قلب باز بر رویشان انجام شود، بایستی آنژیوگرافی شوند. آنژیوگرافی یک روش قطعی و استاندارد برای تمام بیمارانی است که کاندیدای آنژیوپلاستی و جراحی قلب باز می‌شوند.

در روش آنژیوگرافی امکان اندازه‌گیری مستقیم فشارهای داخل قلب (می‌تواند به طور مستقیم فشار خون بطنها ، دهلیزها و سرخرگهای قلبی و حتی مویرگهای ریوی را اندازه‌گیری نماید)، میزان اشباع اکسیژن و با تزریق ماده حاجب امکان مشاهده عروق کرونر قلب، حفره‌های قلبی و عروق بزرگ (می‌توان از مسیر حرکت خون در قلب یا رگهاب کرونری فیلم یا عکس تهیه کرد) فراهم می‌شود. اغلب قبل از اقدامات درمانی مانند آنژیوپلاستی شریان (سرخرگ) کرونر، پیوند عروق کرونر یا عمل جراحی دریچه‌ها نیز به آنژیوگرافی قلبی نیاز است.
به زودی یک فیلم در مورد آنژیوگرافی قلب بر روی سایت قرار داده می شود…

آشنایی با عمل آنژیو گرافی (کلیک کنید)

منبع: خبر آنلاین. دانش پویا