عوامل خطر فشار خون بالا

فشارخون بالا و سیگار

فشار خون بالا، در مدت چند سال می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. هدف کلی از اندازه گیری منظم فشار خون و درمان به موقع فشار خون بالا ، پیشگیری از بروز عوارض ناشی از فشار خون بالا است. به هر حال اگر شما سیگار بکشید، و سطح بالای کلسترول خون را درمان نکنید، احتمال ایجاد این عوارض در شما بیشتر می شود. به دلیل اینکه، دود حاصل از سیگار بیشتر از فشار خون بالا به رگ های خونی آسیب می رساند، در نتیجه سرخرگ ها باریک تر شده و دیواره آن ها سخت و ضخیم می گردد. بالا بودن کلسترول خون باعث رسوب چربی در دیواره ی سرخرگ ها و همچنین باریک تر شدن آنها می گردد. با توجه به اینکه امکان پایین بودن بیش از حد سطح کلسترول سرم خون شما وجود ندارد، پایین آوردن سطح کلسترول خون تا حد ممکن باعث نجات زندگی است.

فشار خون بالا و دیابت

عامل خطر شایع دیگر که می تواند به باریک شدن سرخرگ کمک کند بیماری دیابت (بیماری قند) است که ۴ تا ۵ درصد سفید پوستان و ۱۰ تا ۱۵ درصد سیاه پوستان جنوب آسیا و کارائیب (که در انگلستان ساکن هستند) به آن مبتلا هستند. بالا بودن سطح گلوکز خون مشابه بالا بودن فشار خون به سرخرگ ها آسیب می رساند. هدف کلی از اندازه گیری فشار خون این است که در صورت پی بردن به این بیماری، امکان درمان مؤثرفشار خون بالا ناشی از دیابت و کاهش خطر بیماری قلبی و سکته وجود دارد. مهم نیست که درمان فشار خون در اولین مرحله چقدر سخت باشد، آنچه واقعاً مهم است این است که چگونه شما در طی سالها آینده بتوانید فشار خون تان را به خوبی کنترل کنید.

کسی که مبتلا به فشار خون بالا بوده و آن را درمان می کند بهتر از کسی است که فشار خونش کمی از حالت عادی بالاتر است ولی آن را درمان نکرده و یا از وجود آن غافل است.

عوارض فشار خون بالا

با وجود اینکه فشار خون بالا عوارض دراز مدت وخیمی دارد؛ اما می توان از این عوارض با داروهای ضد فشار خون مؤثر پیشگیری کرد.

قلب عضله ای است که خود نیازمند خون است؛ این خون به وسیله ی سرخرگ های کرونری به قلب آورده می شود، اگر این سرخرگ ها باریک شوند. خون کافی به قلب نمی رسد؛ بنابراین وقتی قلب کمی تندتر از حد معمول کار می کند، مثلاً هنگامی که شما از یک تپه بالا می روید. عضله قلب نمی تواند خون و اکسیژن مورد نیاز خود را به دست آورد. این وضعیت باعث درد در ناحیه سینه می شود که به بیماری آنژین موسوم است.

اگر یک سرخرگ کرونری باریک شود و سپس یک لخته خون در آن بوجود بیاید، قسمتی از عضله ی قلب که به وسیله ی آن سرخرگ خون رسانی می شود از بین می رود. به این بیماری، بیماری انفارکتوس میوکارد یا سکته ی قلبی می گویند.

اگر پس از چند سال، سرخرگ ها باریک شوند و انعطاف پذیری شان را در نتیجه فشار خون بالا از دست بدهند، برای قلب تلمبه خون به تمام نقاط بدن سخت تر و سخت تر می شود. در نتیجه بار زیادی بر قلب تحمیل می شود که به قلب آسیب می رساند و در عملکرد آن اختلال ایجاد می کند. مشکل فشار خون بالا باعث جمع شدن آب در شش ها شده و تنگی نفس ایجاد می کند. به این عارضه نارسایی قلب می گویند.

باریک شدن یک سرخرگ که خون و اکسیژن به مغز می رساند. ممکن است منجر به کاهش موقتی عملکرد قسمتی از مغز شود که به وسیله ی آن سرخرگ ها خون رسانی می شود، به این عارضه حمله ایسکمیک گذرا یا TIA می گویند. بسته شدن دائمی یک سرخرگ با لخته خون موجب از بین رفتن قسمتی از مغز می شود که توسط آن سرخرگ خونرسانی می شود و در نتیجه عارضه سکته ایجاد می شود.

رگ های خونی کوچک در ساق پا ممکن است آسیب ببینند. در نتیجه، خون کمی به پاها رسیده و ماهیچه های ساق پا هنگام راه رفتن درد می گیرند.

وقتی رگ های خونی که خون را به کلیه می رسانند، آسیب ببینند، کلیه ها هم به تدریج آسیب می بینند. به همین دلیل است که اشخاص مبتلا به فشار خون بالا برای کنترل عملکرد کلیه هایشان، باید آزمایش خون بدهند.

در اثر فشار خون بالا رگ های خونی کوچک در چشم هم ممکن است آسیب ببینند. گرچه تا هنگامی که این آسیب شدید نباشد، بروز نمی کند. بسیار کم اتفاق می افتد که فشار خون بالا، باعث خونریزی رگ ها شده و به شبکیه چشم آسیب برساند. اگر این عارضه پیش آید، به آن بیماری فشار خون بدخیم می گویند. اگر چه درمان بیماری فشار خون بالا بدخیم  نتایج خوبی برای بیماری خواهد داشت.

نکات کلیدی درباره فشار خون بالا

فشار خون بالا، یکی از سه عامل عمده خطرناک برای سکته قلبی و سکته مغزی است.

عوامل خطرناک دیگر فشار خون بالا ، مصرف دخانیات و بالا بودن سطح کلسترول خون است.

پایین بودن فشار خون و سطح کلسترول خون باعث نجات زندگی است.

برای مطالعه ” درمان فشار خون بالا ” کلیک کنید .

منبع: کتاب فشار خون