عوارض سی تی آنژیوگرافی

بیشتر آزمایش های سی تی بدون درد ، آسان بوده و مدت زمان کمتری می طلبد. با سی تی آنژیوگرافی کرونری مقدار زمانیکه بیمار باید در حالت درازکش باشد کاهش یافته است. اگرچه اسکن خودش باعث هیچ دردی نمیشود ممکن است از بیحرکت باقی ماندن حدود چند دقیقه شما مقداری ناراحتی احساس میکنید. اگر شما یک زمان سختی را بیحرکت باقی ماندن احساس میکنید و اگر شما کلاستروفوبیا یا درد مزمن داشته باشید، متخصص آنژیوگرافی شما ممکن است تست سی تی آنژیوگرافی را یک امتحان استرس زا بداند .

تکنولوژیست یا نرس تحت نظارت یک پزشک ممکن است به شما یک آرامبخش متوسط برای کمک به شما تجویز کنند . اگر یک ماده ی کنتراست داخل وریدی استفاده میشود موقع تعبیه سوزن به رگتان ،شما احساس فرور فتن سوزن میکنید که گاها” باعث ایجاد خارش یا کهیر در بیمار میشود که نمیتواند بوسیله دارو برطرف شود .شما ممکن است در طول تزریق ماده ی حاجب احساس گرما ، التهاب و طعم فلزدر دهان را به مدت چند دقیقه داشته باشید .

اگر شما احساس گیجی یا مشکلی در تنفس داشتید باید به پرستاز یا تکنولوژیست اطلاع دهید که این علائم ممکن است نشانه عوارض سی تی آنژیوگرافی و واکنش حساسیت شدید باشد . رادیولوژیست یا پزشک دیگر جهت مساعدت باید بلافاصله در دسترس باشد .داروهای تجویز شده ممکن است در برخی از بیماران باعث کاهش میزان ضربان قلب شود و این حالت اگر بطور ناگهانی اتقاق بیفتد باعث سرگیجه میشود .سرگیجه معمولا خفیف است و بندرت اتفاق می افتد.

زمانیکه شما وارد اسکنر (گانتری) میشوید چراغهای مخصوص در جهت اطمینان از پوزیشین دهی شما استفاده میشوند. در سی تی اسکنهای مدرن در طول پروسه اسکن شما صدای وزوز یا صدای تیک تاک را در حالیکه بدور شما چرخش میکند ، می شنوید. شما ممکن است در طول سی تی آنژیوگرافی در اتاق تنها بمانید.گرچه تکنولوژیست قادر به دیدن ، شنیدن یا صحبت با شما در تمام لحظات خواهد بود .بعد از سی تی آنژیوگرافی شما میتوانید به فعالیتهای عادی روزمره خود بپردازید .اگر به شما ماده حاجب تزریق شده است ممکن است آموزشهای اختصاصی را دریافت کنید .

خطرات سی تی آنژیو قلب

همیشه یه احتمال جزئی در ابتلا به سرطان در اثر تشعشع زیاد وجود دارد معهذا فایده تشخیص صحیح به خطر آن می چربد .

دوز تشعشع موثر در این روش حدود ۳ میلی سیوت با برشهای ۱۶ و ۶۴ است که بطور نسبی میزان آن برابر است با مقدار دوز تشعشعی است کی شخص بطور متوسط در طول ۴-۲ سال از طرق دیگردریافت میکند .

زنان همیشه باید احتمال حاملگی شان را به پزشک یا تکنولوژیست اطلاع دهند .

بطور کلی سی تی آنژیوگرافی قلب برای زنان باردار بعلت خطر بالقوه برای جنین انجام نمیشود مگر ضرروت پزشکی ایجاب کند .

مادران شیرده باید تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق ماده کنتراست از شیردهی به نوزاد خود اجتناب کنند .

خطر حساسیت جدی در واکنش به ماده کنتراست یددار فوق العاده نادر است و بخشهای رادیولوژی برای برخورد با این مواد دارای تجهیزات مناسب هستند .

آشنایی با سی تی آنژیو قلب (کلیک کنید)

منبع: تصویربرداری پزشکی