عوارض دریچه آئورت

تنگی دریچه آئورت اغلب در اثر تنگی مادرزادی و یا احتمالاً به‌علت آهکی شدن (کلسیفیکاسیون) دریچه به‌دنبال تب روماتیسمی ایجاد می‌شود.
علائم تنگی دریچه آئورت بی‌حالی، درد قفسه سینه و تنگی نفس هستند که همه به‌دلیل عدم توانائی قلب برای تأمین خون کافی بدن بروز می‌کنند. از عوارض تنگی دریچه آئورت هیپرتروفی بطن چپ و نارسایی قلبی است.

عوارض بعد از عمل مشترک به هر دو نوع سوپاپ عبارتند از خونریزی، آریتمی های قلبی، عفونت، باز شدن جناغ سینه، ترومبوفلبیت، آمبولی ریوی، سکته مغزی، انفارکتوس میوکارد حاد، و تنفسی و نارسایی کلیه است.
عارضه عمده ای از دریچه های بافت در طول زمان استحاله است که نیاز به عمل دوم است. عوارض عمده ای از دریچه های مکانیکی مربوط به نیاز به درمان ضد انعقاد برای جلوگیری از لخته (ترومبوز) شکل گیری در شیر است. قطعه از ترومبوز (آمبولی) ممکن است به شکسته شدن و تسلیم در هر ارگان، و در نتیجه عواقب جدی مانند سکته مغزی. عوارض بلند مدت مشترک به هر دو نوع سوپاپ عبارتند از: آندوکاردیت باکتریایی و نشت paravalvular.

تشخیص تنگی دریچه آئورت

تنگی دریچه آئورت گاهی در دوران نوزادی خفیف بوده و با رشد کودک بدتر میشود زیرا دریچه رشد نکرده و علائمش معلوم میگردد . علت بیماریهای مادرزادی قلب اکثراّ ناشناخته و گاهی چند علت مانند محیط ، ژنتیک ، دیابت مادر ، داروها مثل ضد تشنج ، داروهای اعصاب ، مصرف الکل و … میتواند دخیل باشد. تشخیص تنگی دریچه آئورت با عکسبرداری از قلب ، نوار قلب ، اکو ، سی تی اسکن و معاینه متخصص قلب و عروق و متخصص تنگی دریچه آئورت ممکن است . تنگی دریچه آئورت ممکن است در خود دریچه یا بالا یا زیر دریچه باشد و شدت آن نیز متفاوت است.

پس از شش هفته پس از عمل، معمولا افرادی که موفق جراحی تعویض تنگی دریچه آئورت بدون تجربه عوارض جدی پس از عمل یا معلولیت به حال می تواند به کار پاره وقت بازگشت، با چند اگر هر گونه محدودیت در فعالیت با استثنا از بلند کردن اجسام سنگین. ساعات کار ممکن است به تدریج در طول ۶ تا ۸ هفته آینده افزایش یافته است تا زمانی که فرد در حال کار یک تغییر کامل.

افراد مبتلا به بیماری های قلبی مزمن باقی مانده و یا درد قفسه سینه ممکن است انتساب مجدد به وظایف است که تقاضا برای انرژی کمتر و کمتر قلبی فشرده نیاز دارید. سایر مشکلات پزشکی و یا معلولیت دائمی ناشی از بیماری های زمینه ای (به عنوان مثال، دیابت، بیماری ریوی انسدادی مزمن، و یا نارسایی مزمن کلیه که نیاز به دیالیز) و عوارض بعد از عمل جراحی تعویض تنگی دریچه آئورت(به عنوان مثال، فلج جزئی یا گفتاری به دلیل سکته مغزی) نیز ممکن است محدودیت ها کار مداوم و نیاز اقامت.

آشنایی با درمان تنگی دریچه آئورت (کلیک کنید)

منبع: ویکی پدیا. بیمارستان قلب جماران. پزشکی