علل شلی دریچه میترال قلب

اصطلاح پزشکی شلی دریچه میترال قلب ،پرولاپس دریچه میترال است .آیا درباره شلی دریچه میترال قلب اطلاعات کافی دارید؟ برای بیماران مبتلا به شلی دریچه میترال قلب چه کارهایی ضرردارد و باید از آن دوری کنند

١. شلی دریچه میترال قلب بیماری است که در آن ، دریچه میترال کمى قدرت خود رابراى جلوگیرى ازبازگشت خون به دهلیز چپ از دست داده است! اما اشتباه نکنید، شلی دریچه میترال قلب همچنان اجازه نمیدهد که هیچ خونى درهنگام انقباض بطن، به دهلیز برگردد! تنها خودِ دریچه، کمى به داخل دهلیز برجسته میشود

٢. شلی دریچه میترال قلب بیمارى شایعیىست. بر اساس آمارهای قدیمى تر شیوع  بیمارى شلی دریچه میترال قلب حدودا ٣٠٪ است یعنى تقریبا از هر ٣نفر یک نفر به بیماری شلی دریچه میترال قلب مبتلا می شوند .

امابراساس آمارهای جدید شیوع شلی دریچه میترال قلب تنها ٣/٨ ٪ است.

٣. شلی دریچه میترال قلبنیاز به هیچ درمانى ندارد.

علل شلی دریچه میترال قلب

وقتی قلب شما درست کار می کند ، دریچه میترال با باز و بسته شدن خود جریان خون را بین اتاق بالائی ( دهلیز چپ ) و پائینی سمت چپ ( بطن چپ ) تنظیم می کند. ولی در بعضی افراد دریچه میترال قلب بخوبی کار نمی کند و هر بار که قلب پمپ می کند و منقبض می شود ، به سمت دهلیز چپ برآمده می شود ( دقیقاً مثل یک چتر نجات ) این حالت مانع از این می شود که دریچه میترال قلب کاملاً بسته شود. در نتیجه بجای اینکه خون در یک مسیر جریان یابد مقداری خون به سمت دهلیز نشت می کند.

نام دیگر شلی دریچه میترال قلب سندرم مورمور – کلیک است. هرگاه پزشک بوسیله گوشی پزشکی به قلب شما گوش می دهد، آن زمانی که لت ها به سمت خارج برآمده می شوند صدای کلیکی به گوش رسیده و برگشت خون به دهلیز بصورت مورمور شنیده می شود.

پزشکان اسامی دیگری نیز برای شلی دریچه میترال قلب به کار می برند: سندرم بارلو – سندرم دریچه شل – سندرم بالونی شدن دریچه میترال .

در بعضی افراد ممکن است شلی دریچه میترال قلب ارثی باشد و اغلب در اعضاء خانواده دیده می شود. افرادی که دچار سندرم مارفان یا سایر اختلالات بافت همبند هستند بیشتر دچار شلی دریچه میترال قلب می شوند.

اگر شما شلی دریچه میترال قلب دارید لت های دریچه میترال شما ممکن است بزرگ یا ضخیم شوند. زنانی که دچار شلی دریچه میترال قلب هستند اغلب لاغر و ستون فقرات خمیده یا اختلال اسکلتی خفیفی در دیواره قفسه صدری دارند. بعضی ممکن است سوراخی در دیواره جدا کننده دو اتاق فوقانی دهلیزها داشته باشند که به این وضعیت نقص سپتوم ( دیواره ) دهلیزی می گویند.

نکته بسیار مهم

هر گاه شما دچار علائم و نشانه های شلی دریچه میترال قلب شدید باید با پزشکتان تماس بگیرید. اگر قبلاً شلی دریچه میترال قلب را در شما تشخیص داده اند، هر گاه علائمتان ناشی از شلی دریچه میترال قلب بدتر شد به پزشک مراجعه کنید.

برای مطالعه ” تشخیص بیماری شلی دریچه میترال ”  کلیک کنید .