علت بزرگ شدن عضله قلب

بیماری‎های مادرزادی، بیماری‎های دریچه‎ای قلب، عرق کرونر و بیماریهای ماهیچه قلب همگی در درازمدت می‎توانند علت بزرگ شدن عضله قلب باشند. در واقع گاهی اوقات برخی بیماری‎های التهاب ماهیچه قلب پیش می‌آید که دلیل بزرگ شدن عضله قلب است. همچنین اگر عروق کرونری دچار مشکل شوند، بافت ماهیچه‎ای ضخامت خود را از دست می‌دهد و فشار خون باعث بزرگی عضله قلب می‌شود.

پیامدهای شایع بزرگی عضله قلب کاهش جریان خون به قلب، آنژین و حمله قلبی خواهد بود. افزایش ضخامت عضله قلب در افراد مختلف متغیر است که با توجه به عملکرد قلب نشانه‎هایی به وجود می‌آیند که عبارتند از:

تنگی نفس، فشار یا درد قفسه سینه، تپش قلب، تورم پاوزلو، سرگیجه، احساس سبکی در سینه و کاهش هوشیاری است.

بزرگ شدن عضله بطن راست قلب

در هیپرتروفی بطن راست قلب، عضلات بطن راست قلب ، ضخیم تر از حد معمول است. علت بزرگ شدن عضله بطن راست قلب این است که قلب به کار سخت تر از معمول برای به حرکت در آوردن خون از طریق دریچه ریوی تنگ نیاز دارد.

بهترین راه تشخیص علت بزرگی عضله قلب، اکو کاردیوگرام (اکوی قلب) است. در این تست، فرمی از اولتراسوند شبیه به نوع به کار رفته برای بررسی کلیه، مثانه و یا زنان باردار مورد استفاده قرار می‌گیرد. الکتروکاردیوگرام ثبت فعالیت های الکتریکی را در قلب انجام می دهد. در طی این روش ، تکه های با سیم (الکترود) بر روی قفسه سینه کودک ، مچ دست و مچ پا قرار داده شده است. الکترودها فعالیت اندازه گیری الکتریکی ، را بر روی کاغذ ثبت می کنند. این تست کمک می کند تا تعیین شود که آیا بطن راست کودک بزرگ شده (هایپرتروفی بطن) و یا ریتم قلب منظم است یا نه.

اگر به هر دلیلی بار اضافه ای برقلب تحمیل شده و یا اینکه بیماری در قلب ایجاد شده و تحت درمان قرار نگیرد، بتدریج عضله قلب بزرگ و گشاد می شود . می توان گفت که بزرگ شدن عضله قلب عارضه ای از بیماریهای دیگر قلبی است .

همه مبتلایان به بزرگی قلب باید تحت درمان قرار گیرند. چرا که به این ترتیب احتمال وارد شدن صدمه به قلب کاهش می‌یابد. قرار گرفتن در معرض فلزات ، مصرف الکل یا کوکائین باید حذف شود. اگر داروهای ایدز یا اسکیزوفرنی علت بزرگ شدن عضله قلب است فواید و خطرات مصرف آنها باید بررسی شود. خوشبختانه داروهای متعددی وجود دارند.
افراد مبتلا به بیماری دریچه‌ای قلب می‌توانند با دارو درمان شوند. بسته به نوع عوامل موثر، ترمیم یا جایگزینی دریچه قلب یا از طریق عمل قلب باز یا با کمک کاتاتر توصیه می‌شود. بیماری قلبی عروقی (CVD) یا سرخرگ کرونر (CAD) ممکن است باعث کاردیومیوپاتی با دی لی‌شن شده و هر یک از دو نوع بزرگی قلب را تشدید کند و حتما باید مداوا شود.

درمان CAD یا CVD و ریسک فاکتورهای آن (سیگار کشیدن ، کلسترول خونی و غذایی بالا، دیابت، فشار خون بالا ، اضافه وزن و عدم تحرک) شامل استفاده از داروها ، تغییرات شیوه زندگی، آنژیوپلاستی یا استنت‌گذاری در سرخرگ کرونر و یا جراحی بای‌پس ، می‌شود.
در موارد دی‌لی‌شن یا هایپرتروفی، نارسایی قلب با داروهایی مانند مسدودکننده‌های بتا بازدارنده‌های ACE یا مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتنسین جدیدتر (برای کاهش فشاری که قلب باید علیرغم آن عمل پمپاژ را انجام دهد) ، دپورتیک‌ها (برای تسهیل تنفس و کمک به کاهش مایع اضافی در ریه‌ها و بدن) و دیگر داروهایی که قدرت پمپاژ قلب و علت بزرگ شدن عضله قلب را بهبود می‌بخشند ، درمان می‌شود.

آشنایی با ” درمان بزرگی عضله قلب ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: دکتر سلام. پرستاری