علت بالا رفتن فشار خون

فقط درصد کمی از بیماران مبتلا به فشار خون نیاز به مراجعه به متخصصین بیمارستان ها دارند. به طور معمول این بیماران افرادی هستند که دچار بیماری های قلبی و یا کلیوی هستند یا افرادی هستند که فشار خون بالایی داشته و فشار خونشان قابل کنترل نیست. و یا اینکه پزشک عمومی مشکوک است که این افراد به بیماری های دیگری مبتلا هستند که این بیماری ها علت بالا رفتن فشار خون آن ها شده است. اگر در آزمایش ادرار، پروتئین مشاهده شود و یا نتایج آزمایش خون طبیعی نباشد نشان دهنده اختلال در عملکرد کلیه ها است. علاوه بر این، اگر سطح پتاسیم خون پایین باشد، ممکن است علت بالا رفتن فشار خون در اثر اختلال در عملکرد غدد فوق کلیه باشد. اگر فشار خون شما دقیقه به دقیقه یا ساعت به ساعت و یا روز به روز تغییر می کند باید به بیمارستان مراجعه کنید. بیماری بسیار نادری به نام فئوکروموسیتوم وجود دارد که در این بیماری مقادیر زیادی آدرنالین و نورآدرنالین از توموری در غده ی فوق کلیه به طور متناوب ترشح می شود که علت بالا رفتن فشار خون می باشد . گاهی ممکن است نیاز باشد که آزمایش خون تان را تکرار کنید تا غیر عادی بودن آن ثابت شود.

علت بالا رفتن فشار خون – سندرم کانن

اگر نشان هایی از عارضه ی سندرم کانن در شما وجود داشته باشد، علت بالا رفتن فشار خون تان در نتیجه افزایش هورمونی به نام آلدوسترون است. پزشک می تواند میزان افزایش این هورمون را در خون شما اندازه گیری کند. به منظور کنترل بیماری های کلیوی باید از کلیه سونوگرافی به عمل آید تا اندازه و شکل آنها مورد بررسی قرار گیرد. این آزمایش، یک بررسی عادی و بی خطر برای افراد مبتلا به فشار خون های وخیم است. ممکن است از شما خواسته شود که ادرار ۲۴ ساعته تان را جمع آوری کرده و به آزمایشگاه تحویل دهید تا این که مقدار آدرنالین و نورآدرنالین که در مدت ۲۴ ساعت از شما دفع شده است را اندازه گیری کنند. بالا بودن میزان آدرنالین و نورآدرنالین نشان می دهد که شما مبتلا به عارضه ی فئوکروموسیتوم هستید که خود میتواند علت بالا رفتن فشار خون باشد.

همچنین ممکن است پزشک درمانگاه بخواهد اندازه قلب شما را با اکوکاردیوگرام که نوعی عکس برداری از قلب توسط امواج صوتی است تعیین کند. فشار خون بیشتر افرادی که به درمانگاه های بیمارستان ها مراجعه می کنند، با دارو قابل کنترل نیست. بنابراین پزشک درمانگاه به منظور کنترل فشار خون آن ها، ترکیبات و فرمول های داروها را تغییر می دهد تا بالا بودن فشار خون آنها را بهبود بخشد. زمانی که فشار خون و علت بالا رفتن فشار خون شما تحت کنترل باشد، طبیعی است که شما می توانید تحت نظر پزشک عمومی خود باشید و فقط در صورت بروز مشکل به بیمارستان تخصصی مراجعه کنید.

نکات مهم درباره علت بالا رفتن فشار خون

همه ی افراد مبتلا به فشار خون باید آزمایش ادرار و خون انجام داده و نوار قلب بگیرند.

فقط درصد کمی از بیماران مبتلا به فشار خون برای تشخیص و کنترل علت بالا رفتن فشار خون باید به بیمارستان های تخصصی مراجعه کنند.

برای مطالعه “ درمان فشار خون بالا ” کلیک کنید .

منبع: کتاب فشار خون