طریقه ی آنژیوگرافی

در برخی از موارد، آنژیوگرافی های عروق کرونر بصورت اورژانس انجام می شوند. اگرچه ، بیشتر آنها از پیش برنامه ریزی شده اند و به شما زمانی برای آماده سازی می دهند.

آنژیوگرافی ها در آزمایشگاه کاتتریزاسیون بیمارستان انجام می شوند. معمولا ًشما صبح روز آنژیوگرافی به بیمارستان منتقل می شوید. تیم مراقبت از سلامت تان دستورالعمل های خاصی به شما میدهد و در مورد داروهایی که دریافت خواهید کرد با شما صحبت می کند. راهنمایی های کلی درباره روش انجام آنژیوگرافی شامل موارد زیر می شوند :

  • از نیمه شب روز قبل آنژیوگرافی هیچ چیزی میل نکنید و نیاشامید. انجام آنژیوگرافی معمولاً طی ساعات اولیه صبح برنامه ریزی می شوند.
  • تمام داروهایتان را با خودتان به بیمارستان بیاورید. از پزشک تان در مورد مصرف یا عدم استفاده از داروهایی که بطور معمول صبح ها می خورید، سوال کنید.
  • اگر دیابت دارید، از پزشک تان بپرسید که آیا باید انسولین یا سایر داروهای خوراکی تان را قبل از آنژیوگرافی دریافت کنید یا خیر.

قبل از اینکه آنژیوگرافی شما شروع شود، تیم مراقبت از سلامت تان باید تاریخچه ی پزشکی شما اعم از آلرژی ها و داروهای مصرفی تان را مرور کند. تیم شما ممکن است از شما تست فیزیکی به عمل بیاورد و علائم حیاتی تان را چک کند- مثل فشار خون و نبض. مثانه شما باید خالی باشد و لباس مخصوص بیمارستان را می پوشید. ممکن است ضرورت داشته باشد که لنزهای تماسی، عینک، جواهرات و سنجاق های موهایتان را نیز در بیاورید.

طریقه انجام آنژیوگرافی قلب

در طول آنژیوگرافی عروق کرونر، نوعی از رنگ که توسط دستگاه اشعه X قابل مشاهده است، به داخل عروق خونی قلب تان تزریق می شود. دستگاه اشعه X به سرعت عکس برداری می کند (آنژیوگرافی) و یک دید دقیق همراه با جزئیات از درون رگ خونی شما ارائه می دهد. درصورت لزوم، متخصص قلب و آنژیوگرافی می تواند روش هایی مانند آنژیوپلاستی را نیز در حین آنژیوگرافی عروق کرونری شما انجام دهد.

وقتی آنژیوگرافی تمام شد، کاتتر از دست یا کشاله ران تان خارج می شود و برش با فشار دستی و یا گیره بسته می شود.

برای مراقبت و نظارت به اتاق ریکاوری برده می شوید. وقتی وضعیت تان ثابت شد، به اتاق تان، جایی که بطور منظم تحت نظر هستید، باز خواهید گشت. برای پیشگیری از خونریزی، ضروری است که چندین ساعت صاف دراز بکشید. در طی این مدت، فشار سطحی روی موضع برش ممکن است به جلوگیری از خونریزی و بهبود زخم کمک کند. بعضی مواقع، غلاف پلاستیکی که در ابتدا به داخل رگ شما وارد شده بود، برای چندین ساعت در همان جا می ماند یا حتی درصورتی که شما آنژیوپلاستی یا جایگذاری استنت داشته یاشید، به مدت یک شب در دست تان خواهد ماند. اگر شما داروهای ضد انعقاد طی عمل دریافت کرده باشید، برداشتن و خارج کردن زود هنگام غلاف، می تواند خونریزی شدیدی را سبب شود.
شما ممکن است در همان روز آنژیوگرافی مرخص شوید و به خانه بروید، یا محتمل است که برای یک روز یا بیشتر در بیمارستان بستری شوید. نوشیدن فراوان مایعات به شستن و خارج کردن رنگ از بدن تان کمک می کند. از تیم مراقبت سلامت تان بپرسید که چه موقع می توانید خوردن دوباره ی قرص هایتان، استحمام و دوش گرفتن، برگشت به کار و بقیه ی فعالیت ها نرمال خود را از سر بگیرید. از فعالیت های شدید و برداشتن اشیاء سنگین برای چندین روز خودداری کنید. محل برش تان برای مدتی حساس خواهد ماند و ممکن است کمی کبود و برآمده شود.

آنژیوگرافی چگونه انجام می شود؟ (کلیک کنید)

منبع: پزشک شما