سی تی آنژیو قلب چیست؟

امروزه کلمه سی‌تی با چشم و گوش بسیاری از مردم آشناست. افراد زیادی هم حتی این دستگاه را از نزدیک دیده‌اند. هرکس پیر باشد یا جوان، ورزشکار باشد یا یک فرد عادی، فرقی نمی‌کند، گاهی لازم است که خود را به دست این دستگاه بسپارد تا عکس‌های دقیق آن، به پزشکان در تشخیص و درمان بیماری او کمک کنند. به طور کلی پزشکان از دستگاه سی‌تی در تهیه عکس از بافت‌های مختلف بدن مانند مغز، کبد، ماهیچه‌ها، شکم و استخوان‌ها استفاده می‌کنند.

از طرف دیگر در چند سال اخیر، با پیشرفت‌هایی که به دست آمده دستگاه سی تی قادر به تهیه تصویر از عضو حساسی مثل قلب هم شده است. با توجه به این‌که قلب یک عضو متحرک بوده و مدام در انقباض و انبساط می‌باشد و گردش خون در رگ‌ها با سرعت انجام می‌گیرد، عکسبرداری از آنها تا همین اواخر مشکل بود. ولی امروزه با ساخت و تولید دستگاه سی تی آنژیوگرافی قلب این کار شدنی است و این امر کمک بزرگی برای بیماران به شمار می‌رود. سی تی آنژیوگرافی (CTA) در اصل خلاصه سه کلمه Computed Tomography Angiography است.

CT آنژیوگرافی کرونری(CTA) یک آزمون تصویربرداری از قلب است که چربی یا رسوبات کلسیمی که باعث باریک و تنگ شدن یکی از شریانهای کرونری بیمار میشود را مشخص میکند . سی تی آنژیوگرافی کرونری یک نوع بخصوصی از امتحان اشعه X است. در سی تی اسکن یک ماده کنتراست (که شامل مواد یددار میباشد) برای تضمین بهترین تصاویرممکن بصورت داخل وریدی تزریق می شود . CT که گاهی CAT اسکن نیز نامیده میشود ، یک امتحان پزشکی غیر تهاجمی است که در تشخیص معالجات موارد پزشکی به پزشک متخصص قلب کمک می نماید .

در تصویر سازی سی تی اسکن ، تجهیزات مخصوص اشعه ی X و کامپیوترهای هوشمند پیچیده در پیوند باهم تصاویر متعدد از ارگانهای داخل بدن بوجود می آورد .این تصاویر (برشهای عرضی ) از ناحیه مورد مطالعه میتوانند روی مونیتور کامپیوتر و یا بصورت چاپ شده روی فیلم مورد بررسی قرار گیرند .

سی تی اسکن ارگانهای داخلی بدن ، استخوان ، بافت نرم و عروق خونی در مقایسه با امتحانات معمولی اشعه X میتواند وضوح بیشتر و جزئیات فراوانی دراختیارما بگذارد.

بیشتر پزشکان طرفدار استفاده با احتیاط CTA کرونری در بیماران با مشخصه های زیر میباشند :

  • بیمارانی که با درد سینه به واحد اورژانس مراجعه نموده اند .
  • شریانهای کرونری که غیر طبیعی بودنشان مورد شک میباشد.
  • خطر کم تا متوسط برای بیماران شریان کرونری . بجز داشتن نشانه هایی از قبیل ، درد سینه ای که با فعالیت فیزیکی ادامه پیدا نمیکند .
  • در مواردیکه نتایج تست ورزشی مبهم و غیر قطعی است .

خطر متوسط تا بالا برای بیماری شریان کرونری ، بجز آنهائی که نشانه های بارزی مانند درد سینه، کوتاه بودن تنفس یا خستگی در طول مدت فعالیت فیزیکی دارند .برای این نوع بیماران ،CTA کرونری میتواند اطلاعات مهم در مورد وسعت یا ماهیت تشکیل پلاک همراه با تنگی شریانهای کرونری یا بدون تنگی را ارائه دهد .

CTA کرونری را نمیتوان در مواردیکه تنگی شریانها مسبب ناراحتی سینه است ، انجام داد زیرا نشان دهنده ی سایرعلل ممکن بروز بیماری میباشد .

آنژیوگرافی یا سی تی آنژیو؟ (کلیک کنید)

منبع: تصویربرداری پزشکی. مجله من