سکته قلبی و کما

اغلب کسانی که دچار حمله قلبی می شوند، موقع سکته قلبی احساس می کنند کسی مرکز قفسه سینه شان را فشار می دهد. احساس فشردگی قفسه سینه چند دقیقه یا بیشتر طول می کشد، و یا اینکه مدتی از بین می رود و دوباره بر می گردد.

درد قفسه سینه هنگام سکته قلبی همیشه با احساس فشردگی همراه نیست، بلکه برخی افراد احساس سنگینی در ناحیه قفسه سینه می کنند که کاملا ضعیف است. لذا هیچ نوع دردی در ناحیه قفسه سینه را نباید نادیده گرفت. اگر یک بار دچار سکته قلبی شوید و جان سالم به در برید، احتمال ابتلای شما به سکته دوم زیاد است. پس مراقب باشید.

معمولا هنگام سکته قلبی، درد پشت استخوان سینه یا جناغ سینه احساس می شود.

البته باید گفت همیشه هنگام سکته قلبی، درد قفسه سینه رخ نمی دهد. برخی افراد هنگام حمله قلبی دچار درد قفسه سینه نمی شوند. ولی با این همه، وقتی ضربه ای به قفسه سینه شما وارد نشده است، نباید احتمال سکته قلبی را نادیده بگیرید.

سکته و بیماری های قلبی هم به جهت نوع بیماری ها و هم به جهت شرایط عمومی خود فرد و دیگر شرایط زیستی، متفاوت هستند که در این گونه جا ها ، نه تنها کتاب و نه نظر پزشک در جزئیات و تعیین تکلیف در وقت عمل ،کاربرد عملی ندارند و تنها خود بیمار و مراقبین هستند که باید بدانند کجا ،کی و چگونه  اقدام کنند، که به نظر می رسد ؛ اگر همین امر آن طورکه باید به وسیله خود بیمار و اطرافیان صورت بگیرد، هم کار معالجه درست صورت می گیرد، هم درکل می توان گفت. تا درصد زیادی، از بیماری ها، بدترشدن ها، طولانی شدن بیماری ها، کارهای اضافی درمعالجه و حتی مرگ و میرهایی،جلو گیری شده و کاهش خواهند یافت؛ درست مانند راننده ای که از نظر میکانی آگاه ،وارد ، و  بر هر امری مسلط باشد، کارها روی  روال عادی صورت خواهد گرفت.

کما یک حالت عدم هوشیاری عمیق و طولانی است که در اثر اختلال عملکرد هر دو نیمکره مغز یا مراکز و سیستم ‌های مسوول هوشیاری و در سکته قلبی ایجاد می ‌گردد.
به غیر از کمای کامل، حالات خفیف ‌تر کاهش سطح هوشیاری مانند حالت نیمه ‌کما و خواب ‌آلودگی شدید هم ممکن است اتفاق بیفتد. اختلال هوشیاری به همراه هذیان نیز، توجه و شناخت را مختل می کنند اما معمولا قابل برگشت هستند.

آشنایی با بهترین درمان سکته قلبی (کلیک کنید)

منبع: هشت صبح. تبیان. نجفی