خانه / انواع بيماريهاي قلبي / كارديوميوپاتي ها / درمان و تشخیص کاردیومیوپاتی

درمان و تشخیص کاردیومیوپاتی

[sbu_post_image]

کاردیومیوپاتی از ریشه “کاردیو” به معنی قلب، “میو” به معنی ماهیچه و “پاتی” به معنی بیماری است.


انواع کاردیومیوپاتی (بیماری عضله قلب)

۱– کاردیومیوپاتی گشاد شده : شایع ترین شکل کاردیومیوپاتی است. در این اختلال، بطن چپ قلب بزرگ شده و توانایی پمپ آن کم می شود. اغلب در افراد میانسال و مردان اتفاق می افتد. در برخی، این وضعیت ارثی می باشد.

۲– کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک: در این نوع، ماهیچه بطن چپ قلب، به طور غیرطبیعی رشد می کند و یا ضخیم می شود. براین اساس، حفره پمپ کننده (بطن چپ)، کوچک می شود و برای رساندن خون به بدن تداخل ایجاد می کند. می تواند در هر سنی اتفاق افتد. بیشتر افراد درگیر، دارای سابقه خانوادگی هستند.

۳– کاردیومیوپاتی محدود کننده : در این نوع، ماهیچه های قلب سخت شده و قابلیت انعطاف آنها کم می شود و تداخل با باز شدن و پر شدن بطن های قلب می کند. این وضعیت، در هر سنی اتفاق می افتد، اما بیشتر در افراد پیر رخ می دهد. شیوع کمتری نسبت به دیگر انواع دارد. می تواند بی هیچ دلیل شناخته شده ای اتفاق افتد و یا در نتیجه بیماری های دیگر ایجاد شود.

تشخیص کاردیومیوپاتی (بیماری عضله قلب)

– معاینه بالینی و گرفتن تاریخچه پزشکی

– عکس برداری از قفسه سینه

– اکوکاردیوگرام

– نوار قلب.E.C.G  : قطعه های الکترود بر روی پوست وصل شده و ایمپالس های الکتریکی قلب شما را اندازه می گیرد. یک نوار قلب، اختلال در فعالیت الکتریکی قلب را نشان می دهد.

– نمونه برداری : یک لوله نازک از طریق رگ های خونی وارد قلب شده و در آنجا یک نمونه کوچک (بیوپسی) از قلب شما برای آنالیز آزمایشگاهی گرفته می شود.

– آزمایش خون (آزمایش BNP) : با استفاده از این آزمایش می توان پروتئینی که در قلب تولید می شود را اندازه گرفت. وقتی قلب دارای نارسایی باشد، میزان خونی BNP شما افزایش می یابد.

– آزمایش خون (میزان آهن موجود در خون) : تجمع بیش از حد آهن در ماهیچه های قلب، می تواند قلب را ضعیف کند.

راههای درمان کاردیومیوپاتی (بیماری عضله قلب)

درمان بر اساس این که کدام نوع کاردیومیوپاتی را دارید، متفاوت است.

پیوند قلب

اگر شما بیماری پیشرفته ای دارید و داروها نمی تواند نشانه ها را خوب کنترل کنند یا پیش آگهی برای زنده ماندن خیلی ناچیز است، پیوند قلب ممکن است یک انتخاب باشد.

در برخی موارد، افراد را می توان با یک دستگاه مکانیکی کمکی قلب تا زمان انتظار برای پیوند قلب حمایت کرد.

این وسیله، به عنوان وسیله های کمکی بطنی شناخته می شود و می تواند از جریان خون برای مدت طولانی حمایت کند و به شما اجازه دهد در بیرون از بیمارستان زندگی کنید، در حالی که شما در انتظار هستید.

ارتباط کاردیومیوپاتی با مصرف مت‌آمفتامین

میان بیماری عضله قلب به نام کاردیومیوپاتی و مصرف ماده روانگردان غیرمجاز مت‌آمفتامین رابطه وجود دارد.

مت‌آمفتامین یک ماده محرک بسیار اعتیادآور است که با نام‌هایی مانند مت، کریستال و اسپید نیز شناخته می‌شود. مصرف مت‌آمفتامین خطر کاردیومیوپاتی را تا سه برابر افزایش می‌دهد.

برای این رابطه علل مختلفی می‌تواند فرض کرد، از جمله: انقباض شریان‌های قلب و در نتیجه تنگ‌شدن آنها، تاثیر سمی مستقیم مت‌آمفتامین بر روی قلب، بالارفتن فشارخون و ضربان قلب در حین استفاده از این ماده و سخت‌شدن دیواره شریان‌ها.

منبع:تبیان.ویکی پی جی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*