خانه / انواع بيماريهاي قلبي / نارسايي قلبي / درمان نارسایی قلب با سلول های بنیادی

درمان نارسایی قلب با سلول های بنیادی

بخش مهمی از درمان بیماران نارسایی قلب مصرف دارو و بخشی دیگر اصلاح سبک زندگی است، رژیم غذایی صحیح، ورزش، تغییر محیط کار و کنترل عوامل استرس زا از این جمله هستند.

یک بخش دیگر درمان بیماران نارسایی قلب استفاده از وسایل کمک قلبی است. دستگاه های ضربان ساز قلبی، دستگاه شوک دهنده قلبی، دستگاه های پمپ قلبی کمکی که از طریق جراحی تعبیه می شوند، از این جمله اند.

ایران در زمینه بکارگیری روش های نوین درمان نارسایی قلب نیز حرف هایی برای گفتن دارد، شاخص ترین این روش ها استفاده از سلول های بنیادی برای درمان نارسایی قلب است

بهترین نتایج درمان با سلول های بنیادی اکنون در خصوص مواردی از نارسایی قلبی است که گرفتگی عروق قلب یا بیماری های ایسکمیک، آن را ایجاد کرده است.

فاکتورهای مختلفی در میزان موفقیت روش درمانی سلول های بنیادی دخالت دارند، اینکه سلول های بنیادی از کجا تهیه یا چه روشی برای تهیه سلول های بنیادی به کار گرفته شده است و سلول های بنیادی نیادی به چه طریقی به قلب تزریق شود از جمله این فاکتورها هستند.

بیماران نارسایی قلبی با قدرت انقباضی کمتر از ۴۰درصد کاندید روش درمانی سلول های بنیادی هستند که ۸۰درصد بیماران مبتلا به تنگی عروق کرونر و برخی بیماران مبتلا به نارسایی قلبی مادرزادی را شامل می‌شود.

بیماران نارسایی قلبی که دارای سابقه سکته‌ قلبی ی باشند بیشترین سود را از روش درمانی سلول های بنیادی می‌برند و به این ترتیب سلولهای بنیادی پس از تزریق و جاسازی در عروق کرونر و  بافت آسیب دیده قلب موجب تشکیل سلولهای جدید می‌شود و با قرار گرفتن در کنار سلول‌های در معرض نابودی، از مرگ سلولی جلوگیری می‌کند.

طبق بررسی های انجام شده در روش درمانی سلول های بنیادی ، نتایج درمانی بیماران دارای سابقه سکته قلبی نسبت به بیماران مبتلا به نارسایی قلبی مادرزادی بهتر و موفقیت‌آمیزتر بوده است بررسی‌ها بیانگر آنست که قدرت انقباضی قلب بیماران کاندید تزریق سلول‌های بنیادی پس از انجام تزریق، ۳ تا ۱۲ درصد بهبود پیدا کرده و از نظر وضعیت عمومی بیش از ۹۰درصد به درمان سلول های بنیادی پاسخ مثبت داده‌اند.

روش درمانی سلول های بنیادی تنها برای آن دسته از بیماران نارسایی قلب که دارای کلیه سالم باشند، بکار گرفته می‌شود و به این ترتیب تزریق سلول‌های بنیادی را برای بیماران نارسایی قلب که ضعف عملکرد کلیوی دارند، انجام نمی‌دهیم به این دلیل که ممکن است حجم بالای سلول(یک میلیارد سلول) ممکن است منجر به آسیب و تشدید اختلال عملکرد کلیه این دسته از بیماران نارسایی قلبی شود.

برای مطالعه ” درمان بیماری قلبی با سلولهای بنیادی ” کلیک کنید .