درمان حمله قلبی

اگر بررسی‌ها نشان دهند که سرخرگ‌های کرونری قلب شما دچار انسداد می‌باشند و در صورتی‌که آنژین قلبی دارید و یا مبتلا به حمله قلبی شده‌اید، پزشک ممکن است روش های درمان حمله قلبی مرتبط با تغییر شیوه زندگی، داروها یا روش‌های تهاجمی مانند آنژیوپلاستی یا جراحی بای‌پس عروقی کرونری را به شما توصیه بکند.

در ارایه توصیه‌های درمانی، پزشک توان کلی پمپاژ قلب و پایداری الکتریکی آن را به وسیله تست‌های مختلفی بررسی می‌کند و همچنین شدت علایم شما را نیز در نظر می‌گیرد. درباره اینکه چه درمانی یا چه ترکیب درمان‌هایی برای شما خوب هستند تصمیم‌گیری می‌کند ولی شما و پزشکتان می‌توانید درباره این راهبردهای درمانی با هم بحث کنید:

تغییر در شیوه زندگی و درمان حمله قلبی

تغییرات سالم در شیوه زندگی مانند خوردن غذاهای سالم، ورزش کردن منظم و ترک سیگار درکاهش خطرحمله قلبی، بهبود آنژین و کم کردن میزان پیشرفت بیماری بعد از بروز حمله قلبی بسیار موثرند. این تغییرات سالم در شیوه زندگی برای حمایت از سایر درمان‌ها نیز ضروری هستند. پزشک شما را با دادن اطلاعات و حمایت‌های لازم پشتیبانی خواهد کرد و تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که از دستورات او تبعیت کنید.

دارو درمانی حمله قلبی

داروهایی مانند مهارکننده‌های بتا، مسدودکننده‌های کانال کلسیمی، مهارکننده‌های ACE و استاتین‌ها (داروهای کاهنده کلسترول) می‌توانند فعالیت قلب شما را بهبود دهند و عوامل مرتبط مانند فشارخون‌بالا و کلسترول بالا را درمان نمایند. داروها ممکن است علایمی مانند آنژین را تسکین دهند و ممکن است نقش مهمی را درکنترل التهاب و پیشگیری از پارگی پلاک ایفا ‌نمایند که منجر به بروز برخی از حملات قلبی می‌شوند. همچنین ممکن است این داروها بعد از عمل جراحی برای حمایت از قلب شما در طی دوران نقاهت تجویز شوند.

آنژیوپلاستی و حمله قلبی

اگر یک یا چند تا از سرخرگ‌های شما به طور قابل توجهی مسدود شده باشند، ممکن است آنژیوپلاستی بتواند انسداد را رفع کرده و جریان خون را بازگرداند. اگر دچار حمله قلبی شده‌اید، چنانچه آنژیوپلاستی به سرعت در زمان وقوع حمله قلبی انجام بگیرد، ممکن است به کاهش آسیب وارده به قلب کمک کند. این روش، کمتر تهاجمی بوده و به مراتب، کم خطرتر و کم هزینه تر از عمل جراحی بای‌پس می‌باشد. ولی برخی از سرخرگ‌ها که بسیار کوچک می‌باشند برای آنژیوپلاستی مناسب نیستند. سایر انسدادها برای اینکه توسط آنژیوپلاستی باز شوند، بسیار متراکم بوده یا بسیار بزرگ می‌باشند. ممکن است در طول آنژیوپلاستی برای جلوگیری از بسته شدن سرخرگ، در آن یک استنت (فنر) کارگذاشته شود.

جراحی بای پس قلب

پیوند بای پس، بهترین روش درمان در برخی افراد مبتلا به آنژین شدید یا انسداد وسیع سرخرگ‌های کرونری می‌باشد. در صورتی‌که سرخرگ کرونری اصلی سمت چپ قلب شما، یعنی سرخرگی که بطن چپ را خون‌رسانی می‌کند (بطن چپ حفره اصلی پمپ کننده قلب می‌باشد) بطورکامل مسدود شده باشد ممکن است جراحی بای پس به شما توصیه شود، چرا که اگر چندین سرخرگ کرونری اصلی شما مسدود شده باشند، یا در صورتی‌که در گذشته عمل آنژیوپلاستی کرده باشید، بروز هرگونه مشکل درحین آنژیوپلاستی، ممکن است باعث آسیب شدید به عضله قلب شود. همچنین اگر دارای عارضه دیگری مانند نارسایی قلبی یا دیابت می‌باشید، در این صورت ممکن است انجام عمل جراحی بای پس ضروری باشد.

برای آشنایی با اقدامات فوری هنگام مواجهه با حمله قلبی بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: دکتر قلب