خانه / انواع بيماريهاي قلبي / بيماريهاي مادرزادي قلب / درمان جدید بیماری قلبی مادرزادی

درمان جدید بیماری قلبی مادرزادی

[sbu_post_image]

علائم بیماری‌های قلبی در شیرخواران با بزرگسالان تفاوت دارد. به همین دلیل خیلی از مواقع ممکن است پدر و مادر متوجه این نشانه‌ها نشوند. بیماری‌های قلبی شیرخواران گاه با علائمی خاص همراه است، توضیح می‌دهد: گاهی تنفس سریع شیرخوار یا خستگی او حین شیرخوردن می‌تواند نشان دهنده بیماری قلبی باشد. بچه‌ها معمولا حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه به طور مداوم شیر می‌خورند که اگر در این روند وقفه‌ای ایجاد شود و نوزاد هنگام شیرخوردن خسته و بیحال شده و پس از کمی استراحت دوباره مشغول شیرخوردن شود، نشانه وجود مشکلات قلبی مادرزادی است.

وقتی بچه بزرگ‌تر می‌شود به دلیل بازیگوشی و بازی ممکن است پشت سر هم شیر نخورد و این روند را متوقف کند. اما علامت بیماری قلبی حالتی مانند تنگی‌نفس است؛ در این صورت شیرخوار هنگام شیرخوردن تند نفس می‌کشد، خسته و بیحال می‌شود و در نتیجه شیرخوردن را متوقف می‌کند. این وضعیت معمولاً در ماه‌های اول و دوم پس از تولد مشخص می‌شود. اما گاهی نیز بیماری‌های قلبی مادرزادی علامت خاصی ندارد و تنها معاینات دوره‌ای، وجود بیماری را مشخص می‌کند.

گاهی در معاینات دوره‌ای نوزاد، پزشک متخصص قلب کودکان متوجه صدای غیرطبیعی قلب می‌شود که برای پیگیری بیشتر باید بررسی‌های لازم صورت گیرد.

کبودی رنگ لب، ناخن‌ها و زبان کودک نیز نشانه دیگری از بیماری‌های قلبی مادرزادی است. بیماری‌های قلبی مادرزادی در شیرخواران علائمی خاص دارد که پدر و مادر باید با توجه به آنها به پزشک متخصص قلب کودکان مراجعه کنند. تنفس سریع، رنگ کبود و گاهی مواقع نیز عدم وزن‌گیری ممکن است علامت بیماری‌ قلبی مادرزادی شیرخواران باشد.

روش جدید درمان بیماری قلبی مادرزادی

استنت‌گذاری (فنرگذاری) در مجرای شریانی نوزادان یکی از روش‌های جدید درمانی است.

بعضی از نوزادان مبتلا به بیماری قلبی با اکسیژن خون پایین، در سنین نوزادی نیازمند عمل جراحی قلب برای ایجاد شنت هستند که با راه‌اندازی استنت‌گذاری (فنرگذاری) در مجرای شریانی نوزادان، بدون نیاز به جراحی با قرار دادن استنت (فنر) در مجرای شریانی، امکان درمان اولیه نوزادان فراهم می‌‌شود.

این روش در مراکز محدود و پیشرفته‌ای در جهان انجام می‌شود و بستن سوراخ بین بطنی (VSD) بدون نیاز به جراحی قلب باز به کمک فنر انجام می شود.

منبع: روزنامه آفرینش – بولتن نیوز

۵ دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*