خانه / انواع بيماريهاي قلبي / بيماريهاي دريچه اي / درمان بیماری گشادی دریچه میترال

درمان بیماری گشادی دریچه میترال

بیماری‌های قلب و عروق به قدری شایع هستند که عامه مردم با علایم آن آشنایی دارند. بسیاری از مردم حالت‌های گوناگونی را که در زندگی روزمره با آن مواجه‌اند به اشتباه به بیماری‌های قلبی عروقی نسبت می‌دهند. به عنوان مثال تنگی نفس که یکی از تظاهرات نارسایی قلب است مشخصه بیماری‌های دیگری مثل چاقی شدید، بیماری‌های ریوی و اضطراب هم هست.

به دلیل وحشت فراگیری که از بیماری‌ قلبی در عموم مردم وجود دارد حتی اشخاصی که از لحاظ قلب و عروق سالم هستند، گاهی علایمی شبیه به بیماری‌های قلبی را بروز می‌دهند که ناشی از نوعی تلقین ذهنی است. این تلقین در اطرافیان و آشنایان و بیمارانی که بیماری قلبی در آنها به اثبات رسیده و به خصوص کسانی که سکته قلبی یا انفارکتوس جدی را تجربه کرده‌اند، اغلب باعث وحشت می‌شود. اینجاست که نگرانی‌ها اوج می‌گیرد و پرسش‌ها شروع می‌شود. آیا قلب من هم گشاد شده؟ من خیلی حرص و جوش می‌خورم، این استرس‌ها قلبم را گشاد می‌کند؟ برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها و برطرف کردن نگرانی‌هایتان گفت و گویی با دکتر ارشمیدس صنعتی، متخصص قلب و عروق داشتیم.

افرادی که دچار افتادگی دریچه قلب هستند و معمولاً نشانه‌ای ندارند و تشخیص آن از طریق معاینه بالینی توسط متخصص دریچه های قلب بصورت اتفاقی کشف می شوند و گاهی در معاینات استخدامی یا معاینات قبل از سربازی و یا در بارداری تشخیص داده می شود .

دریچه میترال بین دهلیز چپ و بطن چپ قرار گرفته‌است و شامل دو لت (لنگه)است. وجه نامگذاری این دریچه به خاطر شباهت آن به میتر، یعنی کلاهی است که اسقف‌های کاتولیک در مراسم خود می‌پوشند. به طور طبیعی لت‌های این دریچه طی انقباض بطن چپ (سیستول) به وسیله تارهای نگه‌دارنده محکم بسته نگه داشته می‌شوند.

روش تشخیص بیماری گشادی دریچه میترال قلب

اولین راه تشخیصی، معاینه کامل بیمار است. از موارد متوسط تا پیشرفته گشادی قلب با این روش قابل تشخیص است. در موارد خفیف گشادی دریچه میترال قلب هم بهترین و موثرترین روش انجام اکو است.

درمان گشادی دریچه میترال قلب

راه درمان گشادی دریچه میترال قلب درمان عامل زمینه‌ساز آن است. اگر علت بیماری مشکلات دریچه‌ای باشد، با رفع مشکل مثلا تعویض دریچه میترال، اقدام به درمان گشادی دریچه میترال قلب به صورت غیرمستقیم می‌کنیم. یا اگر مشکل زمینه‌ساز گشادی، ایسکمی (تنگی عروق) باشد، از طریق تجویز دارو، آنژیوپلاستی و به هر حال درمان ایسکمی، در جهت رفع گشادی قلب اقدام می‌کنیم. اما در مورد گشادی دریچه میترال قلب به دنبال کاردیومیوپاتی (عضله قلب) اولین راه درمان، استراحت است.در این مورد، درمان قاطعی نداریم و بیمار باید دارودرمانی شود و در صورت موارد پیشرفته‌تر برای پیوند قلب اقدام کنیم.

آشنایی با تنگی دریچه میترال قلب (کلیک کنید)

منبع: راسخون. پزشک آنلاین