درمان بزرگی عضله قلب

[sbu_post_image]

قلب از سه نوع عمده عضله قلبی تشکیل شده است : عضله دهلیزی، عضله بطنی و بزرگی عضله قلب یکی از بیماری‌هایی است که به افزایش غیرطبیعی اندازه این عضو حیاتی بدن انسان گفته شده و با مشکلات قلبی‌عروقی دیگری نیز همراه است. فیبرهای عضلانی تخصص عمل یافته تحریکی – هدایتی. سیستم هدایتی قلب در واقع ایمپالس های الکتریکی را تولید و هدایت می کند. این فیبرها به دلیل محتوی کم فیبریل های انقباضی به طور ضعیف منقبض می شوند. انواع دهلیزی و بطنی عضله قلبی به همان روش عضله اسکلتی منقبض می شوند به استثنای این که مدت انقباض بسیار طولانی تر است.

ورزش های سنگین نه تنها برای زنان، بلکه برای مردان نیز مضر است، به طوری که می‌توان گفت ورزش‌های سنگین سبب بزرگی عضله قلب می‌شود. ورزش‌های همچون شنا، پیاده روی،دومیدانی و بسکتبال برای پیشگیری و درمان بیماری قلبی و عروقی بسیار موثر است. همچنین ضربه های شدیدی که در ورزش‌های سنگین که به قفسه سینه فرد وارد می‌شود، ممکن است سبب پارگی دریچه قلب شود و ورزش‌های سنگین مانند وزنه برداری و بدنسازی سبب بزرگی عضله قلب می‌شود.

تشخیص و درمان بزرگی عضله قلب

عکسبرداری از قفسه سینه یکی از راه‌های معمول تشخیص بزرگی عضله قلب می‌باشد، اما بهترین راه برای ارزیابی بزرگ شدن عضله قلب، اکوکاردیوگرام است. با توجه به این‌که اکوکاردیوگرام به طور مستقیم، اندازه و ضخامت عضله قلب را در هر حفره نشان داده و به مشخص کردن عملکرد قلب نیز کمک می‌کند، استفاده از آن در تصمیم‌گیری پزشک برای درمان بزرگی عضله قلب، بسیار حایز اهمیت است.

کنترل و حذف بیماری‌های زمینه‌ای نظیر فشار خون بهترین راه درمان بزرگی عضله قلب است، هرچند پزشک علاوه بر این موارد با تجویز داروهایی که موجب خارج شدن مایع اضافی بدن می‌شوند یا در تقویت پمپاژ قلبی موثرند، می‌تواند باعث بهبود علائم این بیماری شود.

همه مبتلایان به بزرگی عضله قلب باید تحت درمان قرار گیرند. چرا که به این ترتیب احتمال وارد شدن صدمه به قلب کاهش می‌یابد. قرار گرفتن در معرض فلزات ، مصرف الکل یا کوکائین باید حذف شود.
اگر داروهای ایدز یا اسکیزوفرنی باعث این مشکل شده‌اند فواید و خطرات مصرف آنها باید بررسی شود. خوشبختانه داروهای متعددی وجود دارند.
افراد مبتلا به بیماری دریچه‌ای قلب می‌توانند با دارو درمان شوند. بسته به نوع عوامل موثر، ترمیم یا جایگزینی دریچه قلب یا از طریق عمل قلب باز یا با کمک کاتاتر توصیه می‌شود.
بیماری قلبی عروقی (CVD) یا سرخرگ کرونر (CAD) ممکن است باعث کاردیومیوپاتی با دی لی‌شن شده و هر یک از دو نوع بزرگی عضله قلب را تشدید کند و حتما باید مداوا شود.
درمان CAD یا CVD و ریسک فاکتورهای آن (سیگار کشیدن ، کلسترول خونی و غذایی بالا، دیابت، فشار خون بالا ، اضافه وزن و عدم تحرک) شامل استفاده از داروها ، تغییرات شیوه زندگی، آنژیوپلاستی یا استنت‌گذاری در سرخرگ کرونر و یا جراحی بای‌پس، می‌شود.
در موارد هایپرتروفی، نارسایی قلب ناشی از بزرگی عضله قلب با داروهایی مانند مسدودکننده‌های بتا بازدارنده‌های ACE یا مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتنسین جدیدتر (برای کاهش فشاری که قلب باید علیرغم آن عمل پمپاژ را انجام دهد) ، دپورتیک‌ها (برای تسهیل تنفس و کمک به کاهش مایع اضافی در ریه‌ها و بدن) و دیگر داروهایی که قدرت پمپاژ قلب را بهبود می‌بخشند ، درمان می‌شود.

برای آشنایی با ” علت ضخیم شدن عضلات قلب ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: تبیان. سلامت. علم ورزش