خانه / تغذيه در بيماريهاي قلبي مختلف / تغذیه سالم برای بیماران قلبی

تغذیه سالم برای بیماران قلبی

جلوگیری از بیماری قلبی با تغذیه صحیح

بیماری قلبی دشمن شماره یک سلامتی انسان به حساب می آید. شما می توانید خطر ابتلا به بیماری قلبی را به شدت کاهش دهید یکی از این روشها عبارت است از: دقت کافی در انتخاب مواد غذائی و تغذیه سالم برای بیماران قلبی.

مواد غذایی بایستی به صورت چربی کمتر نمک کمتر کالری کمتر + فیبر انتخاب شوند.

محدود کردن چربی و مواد چرب در رژیم غذایی بیماران قلبی

به احتمال زیاد بسیاری از چربیها مضر عامل بیماری قلبی هستند چربیهای اشباع شده و چربیهای حاوی ایزومیر ترانس {روغنهای جامد} از انواع چربیهای مضر و عامل بیماری های قلبی محسوب می شوند این چربیها معمولا در غذاهائی که از حیوانات بدست می آیند یافت می گردند گوشت قرمز شیر چرب پنیر چرب کره و خامه که همگی از گاو گوساله و گوسفند بدست می آیند . روغن هسته خرما روغن نارگیل اگر چه گیاهی هستند اما جزو چربی های مضر به شمار می روند.

محدود کردن نمک در رژیم غذایی بیماران قلبی

استفاده کمتر از نمک در غذاها باعث می شود که مبتلا به فشار خون بالا نشوید کنترل فشار خون از ابتلا به بیماری قلبی جلوگیری می نماید .وجود نمک در مواد غذائی بسیار اهمیت دارد اما بسیاری از افراد از نمک فراوانی در مواد غذائی خود استفاده می کنند این مقدار نمک اضافی که در مواد غذائی سر هر سفره و یا در صنایع غذائی {کنسرو سازی } اسفاده می گردد از علل بیماری های قلبی محسوب می شود کنسرو ها، ترشی ها، شور ها، مواد گوشتی فراوری شده بسته بندی شده، غذاهای خارج از منزل، فست فودها و غیره از جمله این مواد محسوب می شوند بنابراین سر سفره غذا از پاشیدن نمک به غذا اجتناب کنید.

کاهش مصرف کالری در رژیم غذایی بیماران قلبی

وقتی غذا می خوریم یا نوشیدنی مصرف میکنیم در واقع کالری می خوریم انرژی هائی که در مواد غذائی ویا نوشیدنی ها وجود دارد را کالری مینامیم.

باید از کالری کمتری استفلده کنیم وقتی کالری زیادی دریافت می نمائیم و آنها رامصرف نمی کنیم چاق می شویم . چاق شدن یکی از عوامل بیماری قلبی است . وقتی کالری دریافتی کمتری داشته باشیم و کالری بیشتری مصرف کنیم { با افزایش تحرک } وزن کاهش می یابد و از بیماری قلبی فاصله می گیریم.

افزایش مصرف فیبر در بیماران قلبی

مصرف فیبر موجود در میوه ها سبزیجات و غلات سبوس دار {نان جو نان سنگک } احتمال ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد.

تغذیه صحیح برای بیماران قلبی

  • از برنامه غذائی حاوی چربی حیوانی {روغن جامد کره خامه پنیر خامه ای گوشت قرمز و ……}کمتری استفاده نمائید. روغن جامد و روغن حیوانی و….. برای شما بسیار خطرناک هستند.
  • از غذاهائی استفاده کنید که جربیهای مفید دارند. این چربیها را چربیهای مفید یا چربیهای اشباع نشده می نامند روغن زیتون و روغن کائولا وهر غذائی که از مواد غذائی دریائی تهیه شود حاوی چربیهای مفید میباشند از سایر مواد غذائی که چربیهای مفید دارند استفاده کنید. این چربیهای مفید در گیاهان و مواد غذائی دریائی به وفور دریافت می شوند. چربیهای غیر اشباع مفید در روغن زیتون روغن ذرت روغن آفتاب گردان نیز به وفور یافت می شود.
  • در برنامه غذائی از مواد غذائی کم نمک استفاده کنید وزن خود را کنترل و سپس آنرا کاهش دهید.
  • از غلات سبوس دار {نان سبوس دار بلغور گندم کامل } در وعده های غذائی استفاده نمائید.
  • میوه و سبزی جات را هرگز فراموش نکنید که تغذیه سالم برای بیماران قلبی است.
  • اگر مواد غذائی کنسروها روغن ها بیسکوئتها ونوشابه ها دارای برچسب هستند حتما آنرا بدقت بخوانید مراقب کالری قند و نمک موجود در آنها باشید توجه کنید ماده غذائی بسته بندی شده چه میزان چربی دارد و نوع چربی آن چیست، کلسترول آن چقدر است، اگر این مواد روی بر چسب آنها ذکر نشده است آنرا مصرف نکنید.

برای آشنایی با درمان تغذیه ای بیماری های قلبی بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: دکتر قلب