تعرفه اکوکاردیوگرافی

امکانات تصویربرداری باعث شده است در یکی دو دهه اخیر قلب هم با تمام جزئیات و ریزه‌کاری‌های خود در پیش روی متخصصین قلب قرار گیرد تا به راحتی بتوانند در مورد نحوه درمان بیماری‌های مختلف تصمیم‌گیری کنند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اکوکاردیوگرافی یا همان اکو در اصطلاح عامه، قابلیت بررسی دریچه‌هاست، در حالی که دریچه‌ها در روش‌هایی مثل آنژیوگرافی یا اسکن قلب دیده نمی‌شوند. از طرف دیگر اکوکاردیوگرافی می‌تواند اطلاعاتی درباره عروق بزرگ و مجاور قلب مثل ابتدای عروق ریوی و آئورت برای فوق تخصص اکوکاردیوگرافی قلب فراهم کند اما نباید انتظار داشت که اکو همه مسائل را به‌طور شفاف بررسی کند و تمام اطلاعات لازم را در اختیار متخصص قرار دهد.

اکوکاردیوگرافی هم با محدودیت‌های خاص مواجه است. به‌طور مثال اکو توانایی بررسی عروق قلب را ندارد و بنابراین از روی اکوکاردیوگرافی نمی‌توان درباره باز یا بسته بودن یا تنگ‌شدن عروق کرونر قلب اظهارنظر قطعی کرد.
مزیت بسیار مهم اکوکاردیوگرافی این است که چون از امواج صوتی استفاده می‌کند، اشعه‌ای به بدن تابیده نمی‌شود و حتی خانم‌های باردار می‌توانند اکوکاردیوگرافی انجام بدهند.

اکوکاردیوگرافی یکی از روش های تشخیصی دقیق و در عین حال راحت برای بررسی بیماری های قلبی است که تعرفه و هزینه بالایی هم ندارد. در این روش امواج صوتی از طریق یک پروب به سوی قلب فرستاده می شوند و بسته به مواد تشکیل دهنده هر قسمت از قلب، مقادیر مشخصی از این امواج منعکس و تصویر ایجاد می شود. در عکس اکوکاردیوگرافی قلب ساختمان حفرات قلبی، ضخامت دیواره بطن و دهلیزها و شکل و اندازه دریچه های قلبی به تصویر کشیده می شود.

آشنایی با مرکز اکوکاردیوگرافی قلب (کلیک کنید)

منبع: ایران سلامت