تصاویر نوار قلب

نوار قلب کاربردهای زیادی دارد. اما شاید بیشترین استفاده ای که از آن برده می شود، در بررسی بیماریهای ایسکمی قلب (مانند آنژین صدری و سکته قلبی) باشد. در این بیماریها تصاویر نوار قلب دچار تغییرات خاصی می شود که حتی می تواند محل سکته و شدت آنرا بازگو نماید. از آنجایی که نوار قلب یک نوع بررسی وضعیت الکتریکی یا انقباضی قلب است. این آزمایش می تواند اختلالات هدایتی و عضلانی قلب را بخوبی نشان دهد.

بیمار قبل از انجام تست نباید فعالیت فیزیکی شدید داشته باشد و بهتر است به دور از استرس باشد. همچنین وعده غذایی سنگینی میل نکرده باشد. در مورد آقایان نیز تراشیدن موهای سینه ضروری می باشد.

از موارد کاربرد دستگاه نوار قلب می توان به تشخیص بیماری های قلب و درد قفسه سینه پرداخت، و همچنین در مواردی که بیماری های دیگری مثل دیابت ، فشار خون مشاهده شده است به این وسیله می توان از سلامت قلب مطمئن شد و اگر بیماری قلبی در خانواده ای ارثی است برای چکاب از نوار قلب استفاده میشود.

نوارقلب (ECG) روش بی‌خطر و ارزان‌قیمتی برای کسب برخی اطلاعات است. تصاویر نوار قلب درباره ضربان و ریتم قلب به پزشک اطلاعات مفیدی می‌دهد. همچنین تصاویر ECG ممکن است نشان دهد که آیا یک حمله قلبی رخ داده است یا خیر؟ و آیا در قلب مشکلات بالقوه‌ای از نظر میزان خون‌رسانی به عضله قلب وجود دارد یا خیر؟ نوار قلب بررسی رایج و بدون دردی است.

آشنایی با تفسیر نوار قلب (کلیک کنید)

منبع: درمانگاه قلب. پیام نور شمیرانات