خانه / تصویر / تشخیص،درمان و علائم بزرگی قلب

تشخیص،درمان و علائم بزرگی قلب

[sbu_post_image]

 کاردیومگالی بیش از آنکه نام یک بیماری خاص باشد یک علامت بیماریهای مختلف است. فشار خون، بیماری تنگی عروق کرونر و نارسایی قلب و کاردیومیوپاتی ها ( بیماری‌های ماهیچه قلب) ، دریچه‌ای قلب ، بیماری‌های مادرزادی و … در درازمدت می‌توانند موجب بزرگی قلب شوند.

علائم بزرگی قلب

علائم بیماران بسته به علت بیماری متفاوت است. در اوایل ، برخی موارد بدون علامت هستند مثلا اکثر بیماری‌های دریچه‌ای و مادرزادی قلب، قبل از بزرگ شدن قابل توجه قلب فاقد علائم هستند.شایعترین شکایت بیماران  درد سینه ، تنگی نفس  یا تپش قلب می‌باشد.  هرچند که این علائم اختصاصی نبوده و در سایر انواع بیماری‌های قلبی ریوی و… نیز ممکن است بروز کنند. در اشکال خفیف بیماری و بزرگ شدن قلب، نشانه‌ها ممکن است تنها در صورت انجام فعالیت بدنی  ذکر شود ولی در اشکال شدیدتر بیماری و بزرگ شدن قلب این علائم  حتی  در هنگام استراحت نیز ظاهر شوند.

تشخیص بزرگی قلب 

عکسبرداری از قفسه سینه یکی از راه‌های معمول تشخیص بیماری می‌باشد،  در رادیوگرافی قفسه سینه قلب بزرگ شده که بیش از پنجاه درصد عرض قفسه سینه را گرفته است گزارش می شود. در نوار قلب (الکتروکاردیوگرافی)  معمولاً افزایش ولتاژ نوار قلبی با انحراف محور قلب به چپ را داریم .  اما بهترین راه برای ارزیابی بزرگی قلب، اکوکاردیوگرافی   است.

با توجه به این‌که اکوکاردیوگرافی  به طور مستقیم، اندازه و ضخامت عضله قلب را در هر حفره نشان داده و عملکرد قلب نیز تعیین می شود، استفاده از آن در تصمیم‌گیری پزشک برای درمان بزرگی قلب، کلیدی بوده و بسیار حایز اهمیت است.

درمان بزرگی قلب

درمان بر اساس بیماری زمینه‌است . کنترل و حذف بیماری‌های زمینه‌ای نظیر فشار خون بهترین راه برای پیشگیری از تشدید بزرگی قلب  و نیز درمان  کاردیومگالی است، علاوه بر این با تجویز داروهایی  مدر که موجب خارج شدن مایع اضافی بدن می‌شوند یا دیگوکسین یا سایر داروهایی  که در تقویت پمپاژ قلبی موثرند، می‌توان باعث بهبود علائم این بیماری شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران.تبیان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*