خانه / انواع بيماريهاي قلبي / كارديوميوپاتي ها / التهاب عضله پریکارد قلب

التهاب عضله پریکارد قلب

انواع بیماری های درگیر كننده پرده پری كارد را التهابات، تومورها و تجمع مایعات مختلف در آن تشكیل می دهند. شاید با ساختمان قلب زیاد آشنایی نداشته باشید. به طور طبیعی قلب عضله ای است كه از ۴ حفره مختلف تشكیل شده است اما كل این ساختمان درون كیسه ای قرار گرفته كه در علم پزشكی به آن، كیسه دور قلب یا پری كارد می گویند. این كیسه در حالت عادی، علاوه بر قلب حدود ۳۰ تا ۵۰ سی سی مایع را هم در خود دارد. مثل سایر قسمت های قلب، پوشش اطراف قلب هم می تواند به بیماری دچار شود و برای فرد علائم مختلفی ایجاد كند. پس آشنایی با پری کارد برای تشخیص و درمان زودرس بیماری های عضله قلب بسیار مهم است.

پریکارد یا آبشامه دو لایه دارد: لایه داخلی به دیواره عضلانی قلب چسبیده است و لایه خارجی حفره قفسه سینه‌ که قلب در آن قرار گرفته است را می‌پوشاند. بین این دو لایه، مایع لغزنده‌ای وجود دارد که قلب را در عین ثابت بودن در جای خود، قادر به تپیدن می‌کند. پرده پری كارد هم مثل تمام قسمت های بدن می تواند بیمار شود اما معمولا بیماری های آن از دیگر اعضای بدن ناشی می شوند و مربوط به خود آن نیستند. به عبارت دیگر، سر منشا بیماری عضو دیگری به جز پرده اطراف قلب است و بیماری پس از مدتی به این پرده گسترش و انتشار پیدا كرده است.

به هر حال، همیشه به میزان كمتر این احتمال وجود دارد كه بیماریهای عضله قلب از خود این بخش از بدن هم شروع شده باشد.

علایم التهاب عضله پریکارد قلب

این پرده گاهی ملتهب شده، باعث می شود مقدار اندكی مایع درون آن جمع شود اما چون مقدار مایع كم است، معمولا مشكلی برای بیمار ایجاد نمی شود.

مشكل اصلی این است كه این التهاب باعث بروز درد در قفسه سینه می شود به طوری كه معمولا با تنفس بیمار تشدید می شود. علل ملتهب شدن این پرده بسیار متفاوت است. گاهی عفونت ها باعث بروز این التهاب می شوند. این عفونت ها معمولا ویروسی هستند و گاهی خود به خود و حتی بدون درمان بهبود پیدا می كنند. انجام جراحی قفسه سینه، پرتو درمانی قفسه سینه و نارسایی شدید كلیه از دیگر علل پریکاردیت یا التهاب پرده دور قلب هستند.

در ضمن بیماری های خود ایمنی نیز می توانند باعث بروز التهاب پری كارد یا در اصطلاح علمی پری كاردیت شوند. بیماری های خودایمنی بیماری هایی هستند كه از تخریب بدن به وسیله سیستم ایمنی خود بدن ناشی می شوند. در این بیماری ها، به جای اینكه سیستم ایمنی علیه میكروب ها و عوامل خارجی وارد عمل شود، بر علیه خود شروع به فعالیت می كند و بخش های مختلفی از خود را تخریب می كند. نام بیماری برحسب محل درگیری متفاوت است.

بیماری های خودایمنی می توانند مفاصل، عضلات، چشم، ریه ها، كلیه ها، مجاری صفراوی، روده ها، عروق و در اصل تمام بخش های بدن را درگیر كنند. قلب هم در این میان استثنا نیست و بخش های مختلف آن از جمله عضله قلب، دریچه های قلب و حتی پری كارد ممكن است در این بیماری ها دچار اختلال شوند. درگیری پری كارد به صورت التهاب و تجمع حجم اندكی از مایع درون آن است. باز هم دردی در قفسه سینه وجود دارد كه با تنفس بیشتر می شود و این درد در اكثر مواقع تیر كشنده است.

علاوه بر این، سكته های قلبی هم گاهی باعث تحریك و التهاب عضله پریکارد می شوند. معمولا این حالت باعث می شود كه مدتی پس از بهبود سكته قلبی، هنوز درد بیمار ادامه داشته باشد.

اگر التهاب ویروسی عضله قلب، ناشی از سكته قلبی، جراحی یا پرتو درمانی باشد ممكن است تجویز داروهای ضد التهاب برای بهبود و تسكین التهاب عضله پریکارد موثر باشد اما تصمیم گیری قطعی به بررسی بیمار از سوی یك متخصص قلب و عروق نیاز دارد تا بر حسب عامل زمینه ای، نوع درمان مناسب مشخص شود.

برای آشنایی با " درمان التهاب عضله قلب" و " آب آوردن قلب " بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: تبیان. آفتاب

theme