خانه / انواع بيماريهاي قلبي / افزايش فشارخون ريوي (PAH) / افزایش فشار خون ریوی و نارسایی قلبی

افزایش فشار خون ریوی و نارسایی قلبی

بیماران مبتلا به فشار خون ریوی از افزایش فشار خون در شریان های ریه خود رنج می برند. این وضعیت اغلب ناشی از مشکلات ریوی است ولی در برخی موارد علت آن ناشناخته است. این حالت ممکن است منجر به نارسایی قلب و مرگ زودرس گردد.

بیماری های قلبی ناشی از افزایش فشار خون ریوی

بیماری قلب ناشی از مشکل ریه پرفشاری خون ریوی عبارت‌ است‌ از نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌ در اثر افزایش‌ فشار خون‌ در ریه‌ها. این‌ وضعیت‌ عارضه‌ای‌ از بیماریهایی‌ است‌ که‌ جریان‌ خون‌ را در ریه‌ها آهسته‌ یا متوقف‌ می‌کنند. افراد مبتلا به فشار خون شریان‌های ریوی با مشکلات زیادی همچون کوتاهی مدت زمان تنفس، خستگی و فقدان شادابی و سرزندگی دست به گریبانند.

این بیماری که بیشتر در زنان شایع است تنها چند سال پس از شروع و گسترش می‌تواند زندگی فرد بیمار را تهدید کند.

بد کارکردن بافت‌های داخلی عروق در مراحل اولیه گسترش این بیماری ریوی را رو به افزایش می‌گذارد. این بافت‌های درونی رگ‌های خونی از سطح کاملا صاف برخوردارند از این رو تضمین‌کننده حداقل اصطکاک در مسیر جریان خون می‌باشند. به علاوه این بافت‌ها قطر رگ‌های خونی را تنظیم کرده و توزیع خون را با نیازمندی‌های اصلی بدن تطابق می‌دهند. رشد رگ‌های خونی به وسیله این بافت‌ها کنترل می‌شود. بد کار کردن این بافت‌ها در نتیجه فشار خون شریان‌های ریوی باعث انقباض و باریک شدن رگ‌های خونی می‌شود.

درمان افزایش فشار خون ریوی

روش‌های درمانی کنونی می‌توانند پیشرفت بیماری را به تاخیر انداخته و اندکی علائم مربوط به آن را بهبود بخشند، اما یک روش درمانی قطعی برای غلبه بر این بیماری هنوز یافت نشده است. مصرف اغلب داروهایی که امروزه برای درمان این حالت به کار گرفته می شوند آسان نیست و آنها از طریق تزریق وریدی یا عضلانی و یا استنشاق به بیماران تجویز می شوند.

مدیریت موضعی روند درمان بوسیله اسپری می‌تواند منجر به حذف اثرات جانبی شدید در نتیجه درمان‌های مرسوم شود.

منبع: آفتاب. تبیان زنجان. دانشنامه رشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*