آنژیوگرافی کرونری

آنژیوگرافی کرونری روشی است برای بررسی درون عروق خونی قلب شما با استفاده از اشعه X . آنژیوگرافی کرونری ،کاتتریزاسیون قلب نیزنامیده می شود. آنژیوگرافی کرونری به روشی گفته می شود که در آن یک لوله پلاستیکی نازک و دراز و قابل انعطاف وارد بدن شما می شود. کاتتریزاسیون قلبی با دو هدف تشخیصی و درمانی می تواند انجام گردد. بیشترین نوع کاتتریزاسیون ، کاتتریزاسیون قلبی است.
در طول آنژیوگرافی عروق کرونری نوعی از ماده کنتراست قابل مشاهده با اشعه ایکس داخل عروق قلبی تزریق می شود و دستگاه اشعه X به سرعت تصاویر پشت سرهم(سریال) از عروق را تهیه می کند.

موارد کاربرد آنژیوگرافی کرونری

بیشترین کاربرد کاتتر آنژیوگرافی در بررسی تنگی و انسداد و تشخیص گشادی عروق خونی و همچنین تشخیص محل خونریزی داخلی می باشد. سایرموارد عبارتند از:

  • نمایش تنگی یا انسداد عروق خونی کاروتید گردن که می تواند جریان خون به مغز را محدود کند و حتی منجر به سکته مغزی شود.
  • نشان دادن گشادی یا اختلالات عروق خونی داخل مغزی
  • نشان دادن بیماریهای عروق کلیوی وکمک به آماده شدن برای یک جراحی پیوند کلیه
  • نشان دادن آئورت وتعیین میزان گشادی آن.
  • نشان دادن مرکز خونریزی در بدن مانند؛ خونریزی شکمی
  • کمک به آمادگی جهت جراحی عروق خونی معیوب در ساق پای بیمارانی که هنگام راه رفتن دچار درد در ساق پا می شوند.
  • نشان دادن گسترش و میزان تنگی عروق کرونری.

جراحان گاهی برای برنامه ریزی جراحی عروق کرونری(مانند جراحی پیوند عروق کرونری) که از روی نتایج آنژیوگرافی کرونری می توانند بهترین روش جراحی را انتخاب کنند، آنژیوگرافی انجام می دهند.

گرچه آنژیوگرافی کرونری بهترین راه بررسی شریانهای کرونری قلب می باشد، اما انجام این کار برای هرکسی که دچار آنژین قلبی یا بیماری کرونری قلب می باشد، لازم نیست. اکثر پزشکان فقط وقتی از آنژیوگرافی کرونری استفاده می کنند که این احتمال را بدهند که شما ممکن است از انجام عمل جراحی قلب یا “آنژیوپلاستی” سود ببرند. آنژیوگرافی کرونری حدود ۴۰ دقیقه زمان لازم دارد. سپس شما باید به مدت ۳ یا ۴ ساعت دراز بکشید تا از خطر بروز خونریزی جلوگیری نمایید. به مدت چند روز ناحیه ای از کشاله ران که در آنژیوگرافی کرونری استفاده شده است ممکن است دچار درد خفیفی بشود.

آشنایی با نحوه انجام آنژیوگرافی (کلیک کنید)

منبع: پزشکان بدون مرز. آفتاب